Paszport dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Wyjazdy zagraniczne są coraz popularniejsze. Wyjeżdżają nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci, które zwiedzają świat w towarzystwie rodziców i opiekunów. W przypadku podróży tylko po krajach strefy Schengen wystarczy sam dowód osobisty dla dziecka, ale przypadku innych kierunków niezbędny może być paszport. Jeżeli dziecko nie ma dowodu, paszport jest również konieczny, aby poruszać się po strefie Schengen. Jak go wyrobić? Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku o wydanie paszportu?

Paszport dla dziecka – co to jest?

Paszport dla dziecka nie różni się znacząco od dokumentu wystawianego dla osób dorosłych. Dla dzieci powyżej 5 r.ż jest to dokument biometryczny, na którym zapisane są dane posiadacza tj. wzór linii papilarnych. Paszport wystawiany jest dla dzieci w różnym wieku, ale najmłodsze dzieci, do lat 5 nie muszą być obecne w trakcie załatwiania formalności. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w celu pobrania odcisków palców, a dzieci od 12 do 18 roku życia oprócz odcisku palców, muszą również złożyć podpis. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL, wizerunek twarzy, kraj wydania, seria i numer, nazwa organu wydającego, data ważności. Polski paszport upoważnia do podróżowania aż do 189 krajów bez konieczności posiadania wizy. Warto sprawdzić, co jest potrzebne, aby złożyć wniosek o paszport dla dziecka (wnioskionline.pl).

Kto może złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Dzieci do lat pięciu nie muszą być obecne w trakcie składania wniosku, a także odbioru gotowego dokumentu. Starsze pociechy muszą być obecne przy składaniu wniosku. Aby otrzymać dokument, niezbędna jest obecność obojga rodziców lub opiekuna prawnego. Obecność jednego dorosłego jest możliwa tylko w określonych przypadkach tzn.:

  • Gdy drugi rodzic nie żyje.

  • Gdy ojciec dziecka jest nieznany.

  • Gdy drugi rodzic wyrazi pisemną zgodę, potwierdzoną przez notariusza, konsula lub urzędnika paszportowego.

  • Gdy drugi rodzic/opiekun ma orzeczenie z sądu, zwalniające drugiego rodzica z prawa o decydowaniu o wydaniu paszportu.

  • Gdy drugi rodzic/opiekun prawny ma orzeczenie sądu rodzinnego stwierdzające zgodę na wydanie paszportu dla dziecka.

Gotowy dokument odbiera się w tym samym urzędzie, w którym wniosek był składany. Po paszport musi zgłosić się rodzic lub opiekun prawy, a także kurator dziecka. Przy odbiorze paszportu musi być również dziecko, które ukończyło 5 lat. Stan realizacji wniosku paszportowego można sprawdzić na stronie www.gov.pl, podając numer sprawy, który znajduje się potwierdzeniu złożenia wniosku.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka – jakie są wymagane dokumenty?

Wniosek o paszport dla dziecka można złożyć na dwa sposoby, tzn. osobiście w urzędzie paszportowym lub online, przez stronę internetową. W tym drugim przypadku wystarczy posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Warto pamiętać, że wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym, nie musi być związany z miejscem zameldowania lub zamieszkania. Aby uniknąć kolejek, wiele urzędów umożliwia rezerwację terminu przez internet. Dzięki temu wizyta odbędzie się o określonej godzinie, bez nerwów i straty czasu. Wniosek za granicą należy złożyć u konsula. Od 31 marca 2023 roku można wnioskować o wydanie paszportu dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej drogą elektroniczną. W przypadku wniosku paszportowego składanego online potrzeby jest profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Aby cała procedura przebiegła sprawnie, należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Do wniosku o wydanie paszportu należy dołożyć kolorowe zdjęcie paszportowe w formacie 35×45 mm oraz dowód opłaty. W przypadku, gdy wniosek składa tylko jeden rodzic/opiekun potrzebne są wydane przez sąd dokumenty potwierdzające zakres władzy rodzicielskiej lub zgoda drugiego opiekuna. W sytuacji, gdy dziecko urodziło się poza Polską, potrzebna jest transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://wnioskionline.pl/wnioski/turystyka/.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Za wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia trzeba zapłacić 30 zł, posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 50% zniżki. Dzieci w wieku 12-18 lat będą musiały zapłacić 70 zł, że zniżką 35 zł. Paszport dla dorosłych kosztuje 140 zł. Opłatę można uiścić w urzędzie lub online. Paszport jest bezpłatny dla dzieci, które przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę związany jest z długotrwałym leczeniem albo operacją. Za dokument nie płaci się również wtedy, gdy aktualny paszport ma wadę techniczną. Na paszport czeka się około 30 dni, ale warto pamiętać, że w okresie wakacyjnym czas oczekiwania może się wydłużyć. Osoby, które planują wyjazd, nie powinny zwlekać ze złożeniem wniosku o paszport dla dziecka. Idąc po odbiór, należy zabrać ze sobą stary paszport, który zostanie anulowany. Opłata za wydanie paszportu tymczasowego i drugiego paszportu wynosi 30 zł, jest niezależna od wieku.

Jak długo ważny jest paszport dla dziecka?

Okres ważności dokumentu paszportowego dla dziecka jest krótszy niż w przypadku osób dorosłych. Dla dzieci do 13 roku życia dokument jest ważny przez 5 lat od daty jego wydania. Dla dzieci i młodzieży powyżej 13 roku życia ważność paszportu wynosi 10 lat.

Podróżowanie kształci, rozwija, przynosi wiele korzyści. Warto o tym pamiętać i zadbać, aby dzieci miały możliwość poznawania świata. Warto wyrobić paszport, który na pewno będzie pomocny w rodzinnych wojażach.

Materiał zewnętrzny

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić