Najpiękniejsze trasy rowerowe, które musisz znać

Jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze? Cenisz aktywny wypoczynek w malowniczych „okolicznościach przyrody”? Wycieczki rowerowe to doskonała inspiracja urlopowa dla całej rodziny. Stanowi jednocześnie ważną profilaktykę zdrowia, wpływając pozytywnie na samopoczucie. Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w naszym kraju!

Velo Dunajec

Rower staje się coraz chętniej wybieranym środkiem transportu zarówno w codziennym życiu, jak i w czasie wakacji. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek podczas urlopu, ciekawą inspiracją może okazać się szlak Velo Dunajec w województwie małopolskim, który uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras w naszym kraju. Przejazd 237 km pozwala na zorganizowanie kilkudniowej wycieczki. Prowadzi z Zakopanego do Wietrzychowic, pozwalając na odkrywanie najpiękniejszych zakątków regionu. Po drodze będziesz miał okazję odwiedzić miejsca związane z kulturą góralską oraz lokalną historią i tradycją. Na szlaku nie zabraknie także zapierających dech w piersiach krajobrazów!

Szlak wokół Tatr

Miłośnicy gór mogą zdecydować się również na pokonanie szlaku przyrodniczo-historyczno-kulturowego wokół Tatr. Wycieczka rowerowa okaże się doskonałym sposobem na odkrywanie lokalnych zwyczajów i tradycji. Polsko-słowacki projekt obejmuje aż 250 km tras o różnym stopniu trudności. Na turystów czeka dobrze zorganizowana i nowoczesna infrastruktura, pozwalająca na odwiedzenie najważniejszych krain historycznych w górach. Na trasie znajduje się bowiem Podhale, Spisz, Orawa oraz Liptów. Cały szlak nawiązuje do historycznej sieci osadniczej. Mimo iż większość trasy prowadzi przez drogi asfaltowe, pozostaje trudna i wymagająca. Nie sprawdzi się w czasie podróżowania z dziećmi.

Szlak Stu Jezior

Na naszej liście najpiękniejszych inspiracji nie mogło zabraknąć Szlaku Stu Jezior (należący do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych), który rozpoczyna się w Poznaniu i kończy w Międzychodzie. Na trasie liczącej 111 km będziemy mieli okazję poznać malownicze tereny Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Na turystów czeka jednocześnie wiele atrakcji i zabytków, wśród których można wymienić m.in. gotycki kościół Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach oraz Zamek Górków, słynący z Baszty Halszki. Podczas zwiedzania koniecznie zatrzymaj się także w punkcie widokowym w Łężeczkach, który pozwala na podziwianie panoramy jeziora Chrzypskiego.

Pętla rowerowa z Jeleniej Góry

Jeśli szukasz łatwej trasy rowerowej dla całej rodziny, wybierz pętlę z Jeleniej Góry. Dolina Pałaców i Ogrodów w województwie dolnośląskim słynie z pięknych zabytków i rezydencji. Będzie to doskonała inspiracja dla miłośników historii i sztuki, którzy chcą połączyć aktywność fizyczną z odkrywaniem architektury regionu. Trasa licząca zaledwie 10 km prowadzi przez Dąbrowice, Wojanów i Łomnicę. Podczas wycieczki zwiedzisz m.in. Basztę Grodzką w Jeleniej Górze oraz XIX-wieczny kompleks dworski w Wojanowie.

Szlak przez Półwysep Helski

Wycieczkę rowerową możesz zorganizować również na morzem. Największą popularnością cieszy się trasa z Pucka na Hel przez Władysławowo. Cała trasa prowadzi ścieżkami rowerowymi, pozwalając na zwiedzanie także mniej doświadczonym podróżnikom. Po drodze będziesz mieć okazję odwiedzić najważniejsze miejscowości okolicy, w tym Chałupy, Jastarnię oraz Juratę. Na szlaku nie zabraknie przy tym plaż, restauracji i ośrodków noclegowych.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić