Kraków – kolebka polskiej historii i kultury

Kraków to drugie co do wielkości miasto Polski. Do 1795 roku był formalną (łac. de iure) stolicą kraju. Ze względu na doniosłą rolę w historii polskiej państwowości i rozwoju rodzimej kultury stanowi on bezcenną skarbnicę wiedzy i zabytków. W przeciwieństwie do Warszawy i wielu innych miast Kraków nie ucierpiał w czasie II wojny światowej. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi, pięknej architekturze i niewielkim rozmiarom historycznego centrum stanowi ulubiony cel podróży turystów z całego świata. Z tego artykułu dowiesz się,  jak najlepiej zaplanować zwiedzanie tego miasta!

Najważniejsze zabytki Krakowa

Sercem Krakowa jest niewątpliwie  Rynek Główny, jeden z największych średniowiecznych placów w Europie. W jego centralnym punkcie znajdują się Sukiennice, zbudowane w  XIII wieku i wielokrotnie modyfikowane przez następne stulecia. Obecny wygląd obiektu zawdzięczamy przebudowie dokonanej w II połowie XIX wieku, dostrzec tu można jednak wyraźnie elementy gotyckie i renesansowe.  Wybitnie handlowy charakter Sukiennic został zachowany do dziś. Obecnie można tam kupić pamiątki i wyroby lokalnego rzemiosła. 

W narożnej części rynku znajduje się Bazylika Mariacka, czyli najważniejsza świątynia w mieście. Kościół ma za sobą 800 lat historii, a w jego wnętrzu znajdują się prawdziwe skarby  – między innymi imponujący rozmiarami i wielością detali, późnogotycki ołtarz Wita Stwosza oraz polichromie pędzla Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Z Bazyliką Mariacką wiąże się bardzo popularna legenda. Co godzinę z wieży kościelnej trębacz odgrywa melodię nazywaną hejnałem mariackim. Zapisy historyczne potwierdzają, że zwyczaj ten istniał już w XIV wieku i informował o zagrożeniach oraz otwarciu i zamknięciu bram miejskich. Melodia wygrywana przez trębacza nagle się urywa — ten zwyczaj wiąże się z lokalną legendą, którą zna każde polskie dziecko, a którą z pewnością usłyszysz, spacerując po mieście. 

Jednym z najważniejszych zabytków Krakowa jest Wzgórze Wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim i katedrą. Cały kompleks stanowi świadectwo wielowiekowej historii Polski. W zamkowych wnętrzach znajdują się sale muzealne z bogatą ekspozycją dzieł sztuki, między innymi uwielbianymi przez króla Zygmunta Augusta XVI-wiecznymi arrasami. Zamek jest miejscem pochówku królów oraz innych zasłużonych obywateli. Choć budowla została wzniesiona w celach obronnych, nie brak jej również ujmujących walorów wizualnych. Na szczególną uwagę zasługuje dziedziniec arkadowy utrzymany w renesansowym stylu. U podnóża wzgórza znajduje się rzeźba Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem, który jest bohaterem popularnej legendy. To chętnie odwiedzane miejsce, zwłaszcza przez najmłodszych turystów.

Dawne obwarowania nie ograniczają się wyłącznie do Wzgórza Wawelskiego. Mury miejskie zachowały się również na terenie Starego Miasta. Najokazalszą częścią fortyfikacji jest Barbakan, czyli budowla pochodząca z końcówki XV wieku. Warto również nadmienić, że Kraków może się pochwalić jedną z najstarszych uczelni w Europie. W 1364 roku został tu otwarty Uniwersytet Jagielloński. Do dziś można podziwiać jego najstarszy budynek, czyli Collegium Maius, klejnot architektury gotyckiej z przepięknym dziedzińcem.

Od tradycyjnej dzielnicy żydowskiej po centrum kulturalne

Wyjątkowym miejscem na mapie Krakowa jest Kazimierz — dawna dzielnica żydowska, której historia sięga XIV wieku. To miejsce wyjątkowe w skali europejskiej — na niewielkim terenie zachowało się siedem przedwojennych synagog. Poza nimi znajdziesz tu również  okazałe świątynie katolickie, muzea, warsztaty rzemieślnicze oraz galerie sztuki.  Kazimierz to też  doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu. Dzielnica obfituje w lokale gastronomiczne, kawiarnie i puby, w których można zapoznać się z lokalną kuchnią i odpocząć w trakcie lub po zwiedzaniu. Chodząc uliczkami Kazimierza, warto też zwrócić uwagę na sztukę uliczną, której tu nie brakuje! 

Miejsca przypominające o tragicznych kartach historii Polski

W minionym stuleciu Kraków stał się świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Do dzisiaj zachowało się tu wiele śladów, które świadczą o zróżnicowanych, często tragicznych i smutnych losach miasta i jego mieszkańców. Przykładem jest krakowskie getto, utworzone przez Nazistów w czasie II wojny światowej, miejsce prześladowań i śmierci wielu członków przedwojennej społeczności żydowskiej. Plac Bohaterów Getta i Apteka pod Orłem przypominają o tragedii, która się tu rozegrała. Obowiązkowym punktem wizyty w Krakowie  powinna być również fabryka Oskara Schindlera, znana z wielokrotnie nagradzanego filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Zdjęcia do tego wyjątkowego i wzruszającego obrazu kręcone były właśnie w Krakowie i okolicach. Muzeum znajdujące się w jej dawnym budynku administracyjnym opisuje losy krakowian w czasie II wojny światowej. 

Free walking tour – Kraków

Kraków to fascynujące miasto, które najlepiej zwiedzać z lokalnym przewodnikiem. W towarzystwie osoby znającej miasto jak własną kieszeń poznasz zarówno jego historię i kulturę, ale także dowiesz się gdzie najlepiej zjeść i jakie muzea zwiedzić. Dobrym sposobem na zwiedzanie miasta z przewodnikiem są regularne spacery w formule free walking tour organizowane przez Walkative. Są one przeznaczone dla indywidualnych turystów, par, rodzin oraz niewielkich grup znajomych. Cena za zwiedzanie nie jest z góry ustalona — to uczestnicy decydują, w jakiej kwocie wynagrodzić przewodnika za jego pracę. By dołączyć do spaceru, wystarczy zarezerwować miejsce przez stronę i pojawić się w miejscu spotkania o określonej porze. 

Materiał zewnętrzny

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić