Paragwaj to państwo śródlądowe znajdujące się w Ameryce Południowej. Ten nizinny kraj graniczy z Boliwią, Brazylią i Argentyną, a od najbliższego wybrzeża – wybrzeża Oceanu Atlantyckiego – oddalony jest o przeszło 1400 kilometrów. Paragwaj nie jest zbyt popularnym kierunkiem turystycznych wycieczek: nie ma tu luksusowych kurortów, majestatycznych wzniesień południowoamerykańskich Andów i dziesiątek pamiątek po dawnych, prekolumbijskich kulturach. Jest jednak unikalna kultura, wspaniała kuchnia i atmosfera, dla której warto przemierzyć cały ocean.
1. Stolicą Paragwaju jest Asuncion – miasto położone przy granicy paragwajsko-argentyńskiej, które zamieszkuje niemal 700 tysięcy osób. W mieście znajduje się wiele zabytków kolonialnych, malownicze Stare Miasto oraz liczne muzea m.in. Museo del Barro, Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Niepodległości.
2. Flaga Paragwaju przedstawia trzy poziome pasy – czerwony, biały i granatowy. Symbolizują one kolejno: odwagę i patriotyzm, jedność i pokój oraz wolność. Święto flagi państwowej obchodzone jest w tym kraju 14 maja.
3. Paragwaj odkryli w 1524 roku dwaj podróżnicy: Portugalczyk Alexio Garcia i Włoch Sebastian Caboto. Wcześniej jednak tereny te były zamieszkiwane przez różne plemienia Indian m.in. plemię Guarani, których potomkowie do dziś stanowią większość mieszkańców kraju.
4. Na terenie Paragwaju znajduje się 14 parków narodowych. Do najważniejszych należą: Park Narodowy Defensores del Chaco uznawany przez IBA za wyjątkowo wartościowe siedlisko ptaków, Park Narodowy Ypoa ochraniający podmokłe tereny jeziora Ypoa oraz Park Narodowy Medanos del Chaco, na obszarze którego podziwiać można niemal 40 gatunków kaktusów.
5. Stolica Paragwaju – Asuncion – uznawana jest za jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej. Zostało ono założone na początku XVI wieku i to właśnie stąd wyruszały pierwsze ekspedycje, które miały na celu najpierw badanie okolicznych terenów, a następnie podbijanie kolejnych obszarów kontynentu.
6. Narodowym sportem Paragwajczyków jest piłka nożna. Reprezentacja narodowa tego kraju uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie.
7. Paragwaj jest jednym z dwóch państw Ameryki Południowej, które nie posiadają dostępu do morza lub oceanu. Drugim z nich jest Boliwia.
8. Najwyższym szczytem Paragwaju jest góra Cerro Pero, która leży w górach Ybytyruzu w południowej części kraju. Masyw Cerro Pero ma wysokość 842m n.p.m.
9. Językiem urzędowym Paragwaju jest język hiszpański. Duża liczba mieszkańców tego państwa porozumiewa się również w indiańskim języku guarani.
10. Na terenie Paragwaju żyje wiele niebezpiecznych zwierząt. Tutejsze rzeki zamieszkują m.in. mięsożerne piranie, krokodyle i węże boa. Tropikalne, gęste lasy zamieszkują jadowite węże i pająki. Na terenie kraju spotkać też można pancerniki, jelenie, gwanako andyjskie, kapibary i jaguary.
11. Ulubionym napojem Paragwajczyków jest yerba mate – pobudzający napar przyrządzany z ostrokrzewu paragwajskiego.
12. W 2015 roku Paragwajczycy zostali uznani za najszczęśliwszy naród na świecie. Badania przeprowadził amerykański Instytut Gallupa, który jest najstarszą instytucją badającą zjawiska społeczne na świecie.
13. Na terenie Paragwaju (a częściowo również Brazylii i Boliwii) znajduje się ogromna równina Pantanal, która jest największą strefą mokradeł na świecie. Cały obszar Pantanalu zajmuje powierzchnię aż 200 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mokradła zasilane są przez rzekę o nazwie Paragwaj. Ciekawostką jest, że początkowo odkrywające te tereny Hiszpanie wzięli podmokłe tereny Pantanalu za ogromne, śródlądowe morze.
14. W Paragwaju legalne są… uliczne pojedynki. Najważniejszą ich zasadą jest ograniczenie członków bójki do dwóch osób, a dodatkowo muszą oni posiadać asekurantów z tą samą grupą krwi – w razie zagrożenia zdrowia lub życia po walce krew przetaczana jest od zadeklarowanych dawców.
15. Niemal cała energia, którą zasilane są paragwajskie miasta, pozyskiwana jest z elektrowni wodnych.
16. Największym jeziorem na terenie Paragwaju jest Jeziora Ypoa, dookoła którego znajduje się obszar parku narodowego. Żyją tu trzy zagrożone wyginięciem gatunki ptaków – figlarze flagosterne, świergotek ochrowy oraz ziarnojadek kasztanowy. Z tego powodu organizacja Birdlife International oznaczyła ten teren jako niezwykle ważna ostoja ptaków.
17. Paragwajskie banknoty wytwarzane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
18. Polacy podróżujący do Paragwaju nie są objęci obowiązkiem wizowym przy pobytach trwających do 90 dni. Przy wjeździe należy jednak okazać odpowiednim służbom bilet powrotny.
19. Paragwaj otrzymał niepodległość już w 1811 roku, tym samym jest najwcześniej wyzwolonym państwem wśród wszystkich krajów Ameryki Południowej.
20. W latach 1867-1870 na terenie Paragwaju doszło do ogromnej wojny, która zmieniła ten rozwinięty gospodarczo kraj w prawdziwą ruinę. Szacuje się, że podczas wojny paragwajskiej zginęło około 60% całej populacji, w tym nawet 90% wszystkich dorosłych mężczyzn.
21. Zdecydowana większość Paragwajczyków (ponad 80% wszystkich mieszkańców państwa) wyznaje katolicyzm.
22. Największą rzeką Paragwaju jest rzeka Parana, która przepływa także przez tereny Brazylii i Argentyny. Łącznie rzeka ma długość 4700 kilometrów. Jest to druga największa rzeka całej Ameryki Południowej, a długością przewyższa ją jedynie Amazonka – największa rzeka na świecie.
23. Mimo, że Paragwaj jest krajem śródlądowym bez dostępu do wód morskich, państwo to posiada wojska marynarki wojennej. Paragwajska flota jest największą z marynarek wojennych wśród wszystkich krajów śródlądowych na świecie! Wojsko operuje głównie na rzece Parana – najważniejszej rzece paragwajskiej.
24. Na granicy Paragwaju i Brazylii umiejscowiona jest druga największa pod względem wielkości zapora wodna. Od tamy Itaipu na rzece Parana większa jest jedynie chińska Zapora Trzech Przełomów.
25. Przed wylotem do Paragwaju warto wcześniej zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby. W tym państwie zdarzają się przypadki chorób przenoszonych przez komary: najczęściej dengi, rzadziej malarii. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z wyjazdu do Paragwaju – na terenie tego państwa odnotowywano sporadyczne przypadki zakażeń wirusem Zika, który powoduje ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.
26. Narodową potrawą tego państwa jest paragwajska sopa czyli kukurydziany placek, który przygotowywany jest z dodatkiem cebuli, jaj, sera i mleka.
27. Latem większość sklepów, urzędów i obiektów usługowych jest nieczynna od godziny 11 do 17, co wynika z panujących na terenie Paragwaju niebezpiecznych upałów.
28. Paragwajska roślinność jest niezwykle zróżnicowana. Znajdują się tu ogromne sawanny i suche stepy, lasy tropikalne, mokradła i torfowiska. Lasy zajmują około 40% całej powierzchni kraju. Występuje tu kilkadziesiąt gatunków kaktusa, a także liczne gatunki drzew, z których pozyskiwane są cenne odmiany drewna (m.in. kebraczo i dwie odmiany wierzbowców).
29. W paragwajskim miasteczku Trynidad znajdują się ruiny gmachu, który wybudowany został przez uczestników misji jezuickich. Ciekawostką jest, że jest to jedno z najrzadziej odwiedzanych przez turystów miejsc, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
30. Paragwajczycy to naród niezwykle uprzejmy, miły i uśmiechnięty. W kontaktach z miejscową ludnością warto jednak pamiętać o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Spuszczanie wzroku może być uznane za bardzo duży nietakt.