Największe obszary narciarskie w Szwajcarii – setki kilometrów tras zjazdowych!

Mnóstwo ośrodków narciarskich, tysiące trans zjazdowych o różnym stopniu trudności i zapierające dech krajobrazy. Wyjazd w szwajcarskie Alpy to marzenie wielu miłośników narciarstwa. Sprawdźmy więc, co oferują największe ośrodki narciarskie w Szwajcarii!

Włochy, Austria, Francja i Szwajcaria to popularne kierunki wyjazdów narciarskich. W tym artykule interesuje nas to ostatnie państwo. Zanim jednak zaczniemy przytaczać liczby dotyczące przewyższeń, długości tras zjazdowych czy wyciągów w największych ośrodkach narciarskich w Szwajcarii, przypominamy, że na każdy wyjazd zagraniczny w góry warto kupić ubezpieczenie turystyczne – znajdziesz je choćby na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

Zalety i wady wyjazdu na narty do Szwajcarii

W Szwajcarii jest ponad 350 ośrodków narciarskich, w których czeka na narciarzy i snowboardzistów ponad 7 000 tras zjazdowych oraz blisko 2 000 wyciągów. Bez wątpienia infrastruktura do uprawiania sportów zimowych jest w tym kraju wspaniała i znakomicie przygotowana.

To w Szwajcarii można szusować na trasie narciarskiej, która biegnie na wysokości ponad 3 000 m n.p.m., czyli o ponad 500 metrów wyżej niż ma najwyższy szczyt Polski Rysy. Również w tym alpejskim kraju wznosi się jeden z najbardziej znanych szczytów na świecie, czyli majestatyczny Matterhorn!

Niestety Szwajcaria to bardzo drogi kraj, zapewne jeden z najdroższych na świecie. Dlatego wyjazd w tamtejsze góry będzie sporym wydatkiem w kontekście skipassów, noclegów i wyżywienia. W końcu to w Szwajcarii leży słynne St. Moritz, czyli ośrodek narciarski dla bogatych.

Les Portes du Soleil

Ten największy obszar narciarski na świecie rozciąga się między Jeziorem Genewskim a Mont Blanc (najwyższy szczyt Europy). Les Portes du Soleil leży po obu stronach granicy szwajcarsko-francuskiej. Jego nazwa dosłownie oznacza “Drzwi słońca”, co powinno być nie lada zachętą, jeśli ktoś liczy na szusowanie po słonecznych stokach.

Narciarze mogą korzystać z atrakcji Les Portes du Soleil od ponad 50 lat. Po szwajcarskiej stronie leżą takie miejscowości jak Les Crosets, Champéry, Morgins, Champoussin czy Torgon. Oczywiście skipass zakupiony w szwajcarskiej części umożliwia także na korzystanie z tras biegnących po francuskiej stronie.

W Les Portes du Soleil wyznaczono 580 km tras zjazdowych – 310 km łatwych, 210 km trudnych i 60 trudnych dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Przewyższenia dochodzą do 1 269 metrów, a na całym obszarze jest ponad 160 wyciągów różnego rodzaju. Najbliższy sezon trwa od 25.11.2023 do 21.04.2024 roku.

4 Vallées

W południowej Szwajcarii w kantonie Valais/Wallis leży drugi co do wielkości obszar narciarski o nazwie 4 Vallées, czyli 4 Doliny. To tam znajdują się takie znane ośrodki narciarskie jak Verbier, La Tzoumaz, Bruson, Veysonnaz, Nendaz czy Thyon.

Każdy miłośnik zjazdów narciarskich znajdzie tam coś dla siebie. W 4 Vallées wytyczono 412 km tras zjazdowych, z czego około 50% to trasy dla osób średniozaawansowanych, a około 100 km dla najbardziej wymagających narciarzy.

Największe przewyższenie trasy narciarskiej w 4 Vallées ma 2 509 metrów. Zabawę na stokach ułatwia ponad 60 wyciągów różnego rodzaju. Sezon trwa tam od 17.11.2023 do 14.04.2024 roku.  

Zermatt, Breuil-Cervinia, Valtournenche-Matterhorn

Ten obszar narciarski rozciąga się na granicy szwajcarsko-włoskiej w pobliżu szczytu Matterhorn, który przez Włochów nazywany jest Monte Cervino. To właśnie możliwość szusowania na tle majestatycznej góry, wspaniałe warunki i piękna pogoda przyciągają narciarzy z całej Europy w tę część Alp.

Znajduje się tam 322 km tras zjazdowych, z czego blisko 70% ma średniozaawansowany poziom trudności. Najmniej jest tras trudnych (około 8%). Natomiast przewyższenie wynosi 2 337 metrów. Sezon narciarski trwa tam cały rok.

Więcej na temat wyjazdu na narty do Szwajcarii przeczytasz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/narty-w-szwajcarii/. Znajdziesz tam nie tylko opis największych obszarów narciarskich, ale także przykładowe ceny ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd do tego alpejskiego kraju.

Ubezpieczenie na wyjazd do Szwajcarii

Koszty akcji ratowniczej w górach czy hospitalizacja po poważnym zderzeniu na stoku mogą kosztować za granicą bardzo dużo – zwłaszcza w tak drogim kraju jak Szwajcaria. Dlatego na taki wyjazd zdecydowanie trzeba kupić ubezpieczenie turystyczne. Jakie wsparcie można w jego ramach otrzymać?

Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o uprawianie narciarstwa zawiera wiele różnych ochron. Oczywiście najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Pierwsze pokryje między innymi koszty leczenia, hospitalizacji czy niezbędnych operacji, a drugie transportu czy akcji ratowniczej. W ramach ubezpieczenia turystycznego ubezpieczony może nabyć także dodatkowe NNW, OC w życiu prywatnym oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Należy pamiętać, że rozszerzenie ubezpieczenia o uprawianie narciarstwa i snowboardingu zapewnia ochronę podczas szusowania po wyznaczonych trasach narciarskich. Jazda poza nimi lub uprawianie ryzykownych dyscyplin wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka (sporty ekstremalne).

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić