Jak zwiedzać Europę? Możliwości jest sporo. Można wędrować śladem europejskich perełek architektury lub znanych osób, można odkrywać jej przyrodnicze skarby lub zwiedzać stolice poszczególnych państw. Można też poznawać Europę podczas podróży wzdłuż najdłuższych rzek tego kontynentu. Co warto wiedzieć o najdłuższych europejskich rzekach?
1. Wołga
Wołga jest najdłuższą rzeką w Europie, a jednocześnie najdłuższą rzeką Rosji. Jej długość wynosi aż 3531 km. Źródła rzeki znajdują się na terenie wzgórz Wałdaj, z kolei jej ujściem jest Morze Kaspijskie. Tu Wołga tworzy największą deltę w Europie, mogącą pochwalić się wielkimi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi.
Potężna Wołga odegrała ważną rolę w gospodarczych dziejach Rosji. Od wieków była wykorzystywana jako droga wodna, z czasem powstały na niej również liczne zapory i elektrownie wodne. Rzeka ta okazała się również ważnym czynnikiem miastotwórczym, a nad jej brzegami nie brak ważnych ośrodków gospodarczych. Są to m.in. Twer (znany z przemysłu włókienniczego) oraz Wołgograd (zaliczany do grona największych miast w Rosji). Ciekawym miastem nad Wołgą jest Kazań, znany z zabytkowych cerkwi, meczetów oraz XIX-wiecznych zabudowań uniwersytetu.
2. Dunaj
Dunaj ma 2888 km długości, a dostęp do jego brzegów ma aż 10 państw (Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Serbia, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina). Dunaj zaczyna się na terenie Niemiec, w rejonie miast Donaueschingen i Furtwangen im Schwarzwald, kończy się na terenie Rumunii i Ukrainy, gdzie tworzy rozległą deltę i ostatecznie kończy swój bieg w wodach Morza Czarnego.
Nad Dunajem nie brak pięknych miast, wśród których znajdują się bułgarski Swisztow oraz rumuńska Drobeta. Nad Dunajem rozłożyły się też tak ważne miasta, jak Bratysława (stolica Słowacji), Budapeszt (stolica Węgier) oraz Wiedeń (stolica Austrii). Na uwagę zasługuje też portowe miasto Apatin (Serbia) oraz Vukovar (Chorwacja).
3. Ural
Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan, a długość 2428 km daje mu trzecią pozycję na liście najdłuższych rzek Europy. Pomiędzy Uralem Południowym, na terenie którego rzeka ma swe źródła, a Morzem Kaspijskim, do którego wpada, nie brak ciekawych miejsc. Wśród najważniejszych miast leżących nad rzeką znajduje się Atyrau, będące jednym z największych ośrodków miejskich nad Morzem Kaspijskim. W Kazachstanie wyróżnia się ponadto Uralsk, będący ważnym ośrodkiem przemysłowym. Do ważniejszych rosyjskich miast nad Uralem zaliczają się z kolei: leżący na granicy Europy i Azji Orenburg oraz Magnitogorsk, będący bardzo ważnym ośrodkiem przemysłu metalurgicznego.
4. Dniepr
Dniepr ma 2285 km długości, dzięki czemu znajduje się w czołówce najdłuższych rzek w Europie. Przepływa przez trzy kraje: Rosję, Ukrainę i Białoruś. Źródła Dniepru znajdują się na Wyżynie Wałdajskiej, swój bieg rzeka kończy w wodach Morza Czarnego.
Dnieprem zainteresowano się dość wcześnie, a jeden z pierwszych opisów rzeki pochodzi od Herodota. Rzeka odegrała ważną rolę w kulturze, ma też ogromne znaczenie historyczne. Nad Dnieprem nie brak ważnych miast, wśród których znajdują się m.in. Smoleńsk, Mohylew oraz Chersoń. Ważnym ośrodkiem przemysłowym jest tu również Zaporoże, z kolei miłośników historii mogą oczarować Czerkasy (znane z zabytkowej synagogi i Błękitnego Pałacu). Nad Dnieprem leży też ukraińska stolica – Kijów, którego początków należy szukać w V wieku.
5. Don
Don osiąga 1950 km długości, przepływa przez południową część Rosji, łącząc ze sobą tereny Wyżyny Środkoworosyjskiej z Morzem Azowskim. Źródeł Donu należy szukać w rejonie Nowomoskowska, z kolei delta tej rzeki jest jednym z piękniejszych miejsc nad Zatoką Taganroską na Morzu Azowskim.
Don odgrywa ważną rolę w lokalnej żegludze, a w jego dolinie nie brak ważnych ośrodków miejskich. Są to m.in.:
– Azow, znany z historii sięgającej czasów starożytnych oraz dobrze rozwiniętego przemysłu stoczniowego;
– Woroneż, będący ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego i maszynowego;
– Kałacz nad Donem, na terenie którego dobrze rozwija się przemysł stoczniowy;
– Rostów nad Donem, będący ważnym ośrodkiem akademickim i gospodarczym.
6. Peczora
Peczora liczy sobie 1810 km długości. Przepływa przez europejską część Rosji, odgrywając jednocześnie ważną rolę w gospodarce tego kraju. Nad jej brzegami nie brak bogatych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, rzeka jest też jedną z ważniejszych dróg wodnych w tej części Rosji.
Gdzie zaczyna się Peczora? W północnym Uralu, na terenie Peczorsko-Iłyckiego Rezerwatu Biosfery, na terenie którego ochronie podlegają dziewicze fragmenty tajgi oraz liczne gatunki roślin naczyniowych. Swój bieg Peczora kończy w Zatoce Peczorskiej, będącej częścią Morza Barentsa.
A co z miastami? Wśród najważniejszych ośrodków leżących nad Peczorą zalicza się miasto Peczora, znane z dużego portu rzecznego oraz dobrze rozwiniętego przemysłu drzewnego. Nad Peczorą leży również Uchta, znana z wydobycia ropy i gazu, oraz Workuta – miasto założone w latach 30. XX wieku w ramach budowy sieci sowieckich łagrów.
7. Kama
Kama jest lewym dopływem Wołgi oraz jedną z najważniejszych rzek w Rosji. Długość Kamy wynosi 1805 km. Jej źródła znajdują się na terenie Udmurcji, natomiast do Wołgi Kama wpada na terenie Tatarstanu, gdzie wpada do Zbiornika Kujbyszewskiego (największego jeziora zaporowego na Wołdze). Do ciekawszych miejsc nad Kamą zalicza się Park Narodowy „Nieczkinskij”, znany z torfowisk oraz ciekawych (i licznych) gatunków roślin naczyniowych.
W dolinie Kamy nie brak też ciekawych miast. Jednym z nich jest Czistopol, znany z produkcji zegarków Wostok. Ważne miejsce zajmuje też Perm ze swymi Zakładami Przemysłu Chemicznego oraz Sarapuł, będący ważnym portem rzecznym. Miłośników zabytków może z kolei zainteresować miasto Solikamsk, znane z licznych cerkwi i XVII-wiecznego Domu Wojewody.
8. Oka
Oka jest jedną z najsłynniejszych rzek w Rosji oraz najdłuższym dopływem Wołgi. Jej długość wynosi 1500 km. Oka łączy tereny Wyżyny Środkoworosyjskiej (gdzie znajdują się jej źródła) z okolicami Niżnego Nowogrodu, gdzie łączy się z Wołgą.
Nad Oką nie brak ważnych miast. Te najważniejsze to:
– Niżny Nowogród, który już w XIII wieku był ważnym ośrodkiem handlowym. Kto tu dotrze, ten zobaczy m.in. barokowe domy, okazałą cerkiew św. Eliasza oraz sobór św. Michała Archanioła;
– Czekalin, mogący się pochwalić mianem najmniejszego miasta w Rosji;
– Kaługa, która w 1944 roku stała się miejscem zsyłek Polaków – głównie żołnierzy AK;
– Kołomna, w której do Oki wpada rzeka Moskwa;
– miasto Riazań, znane m.in. z monasteru Przemienienia Pańskiego.
9. Biełaja
Biełaja jest dopływem Kamy, a jednocześnie 9 pod względem długości rzeką Europy. Przepływa ona przez Rosję i Republikę Baszkortostanu, może się pochwalić długością osiągającą 1430 km oraz dużymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Źródła tej rzeki znajdują się na terenie Uralu Południowego, będącego wymarzonym terenem dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Biełaja przepływa dodatkowo przez tak piękne miejsca, jak Park Narodowy „Baszkiria” oraz „Szulgan-Tasz” – jedyny na świecie rezerwat przyrody, na terenie którego chronione są pszczoły.
Biełaja przepływa też przez kilka ważnych ośrodków miejskich, m.in. przez:
– miasto Ufa, znane z przemysłu maszynowego oraz ciekawych zabytków sakralnych (m.in. Cerkwi Ufijskiej Ikony Matki Bożej);
– baszkirskie miasto Saławat, znane z rafinerii oraz przemysłu petrochemicznego;
– Sterlitamak, na terenie którego działa największy w Rosji producent węglanu sodu.
10. Dniestr
Dniestr przepływa przez tereny Ukrainy i Mołdawii, a dzięki długości 1362 km zalicza się do 10 najdłuższych rzek w Europie. Źródeł Dniestru należy szukać w Karpatach Wschodnich, w rejonie wsi Rozłucz mogącej się pochwalić historią sięgającą XVI wieku. Swój bieg Dniestr kończy w limanie Dniestru, gdzie wpada do Morza Czarnego.
Nad Dniestrem nie brak ciekawych miejscowości, przy czym dla polskich turystów szczególne znacznie ma Chocim znany z potężnej twierdzy. Wśród leżących nad Dniestrem ośrodków gospodarczych ważną rolę odgrywają z kolei Nowodniestrowsk (znany z Dniestrzańskiej Elektrowni Wodnej) oraz mołdawskie miasto Dubosary, w pobliżu którego również znajduje się spora elektrownia wodna. Dla miłośników historii ważnym miastem nad Dniestrem jest Halicz, znany z historii sięgającej IX wieku, oraz Sambor, z którego pochodził polski poeta Kasper z Sambora.