Fascynują przyrodniczymi walorami, dzikim charakterem oraz atrakcjami, które znajdują się nad ich brzegami. Największe rzeki świata pobudzają wyobraźnię, a chętnych na odkrywanie ich tajemnic nie brakuje. Które z nich są najdłuższe? Co można zobaczyć w ich dolinach i co sprawia, że są one tak wyjątkowe? Zobaczmy!
1. Nil
W walce o tytuł „najdłużej rzeki świata” Nil nieznacznie wyprzedza Amazonkę. Długość 6650 km daje afrykańskiemu gigantowi pierwsze miejsce w tej kategorii i skutecznie zachęca do podróży wzdłuż Nilu. A ponieważ rzeka przepływa przez ciekawe tereny, nuda nikomu nie zagrozi. Szczególnie atrakcyjna jest delta Nilu oraz tereny leżące w miejscu, gdzie Nil wpada do Morza Śródziemnego.
Wśród państw leżących nad Nilem znajdują się:
– Egipt i takie miasta, jak Kair, Luksor i Asuan;
– Sudan z miastem Chartum, w rejonie którego łączą się Nil Biały i Nil Błękitny;
– Sudan Południowy, na terenie którego nad Nilem leży m.in. Dżuba (stolica kraju);
– Uganda i miasto Jinja;
– Tanzania.
Rwanda Burundia i Etiopia są z kolei krajami, na terenie których powstaje Nil. Źródłową rzeką Nilu jest Kagera, która przepływa przez te kraje, a w Tanzanii wpada do Jeziora Wiktorii. Wypływa z niego jako Nil Wiktorii i kontynuuje swą podróż w stronę Egiptu i Morza Śródziemnego.
2. Amazonka
O miano najdłuższej rzeki świata, konkuruje z Nilem Amazonka – rzeka, której źródła wciąż są przedmiotem naukowych badań. Zgodnie z obecną wiedzą jej długość wynosi 6400 km, a jej źródła znajdują się w Andach, na zboczach góry Quehuisha. Rzeka przepływa przez Brazylię, Peru i Kolumbię, a swój bieg kończy w wodach Oceanu Atlantyckiego.
Amazonka może się pochwalić największym na świcie dorzeczem (ok. 7 mln km²) oraz bogatym ekosystemem. Rosnące nad rzeką lasy tropikalne mają ogromną wartość nie tylko dla Ameryki Południowej, ale dla całej Ziemi. Choć życie w Amazonii nie jest proste, nad potężną rzeką powstało wiele miast. Wśród tych największych znajdują się:
– Iquitos (Peru), znane z Casa de Fierro (Żelaznego Domu, wzniesionego pod koniec XIX wieku);
– Manaus (Brazylia) – miasto znane z bliskości rzeki Rio Negro (największego lewego dopływu Amazonki) oraz ogrodu zoologicznego, w którym można poszerzać wiedzę o Amazonii i jej przyrodniczym bogactwie,
– Santarém (Brazylia), znane jako ważny ośrodek przemysłu drzewnego.
3. Jangcy
Rzeka Jangcy jest najdłuższą rzeką w Azji, a długość 6300 km daje jej trzecie miejsce na świecie. Jangcy zaczyna i kończy swój bieg na terenie Chin, mijając po drodze wiele ciekawych miast i malowniczych zakątków. Źródeł Jangcy należy szukać na Wyżynie Tybetańskiej, w pasmie górskim Tanggula Shanmai. Swój bieg azjatycka gigantka kończy w Szanghaju, na terenie którego wpada do Morza Wschodniochińskiego.
Jangcy ma ogromne znaczenie dla chińskiej gospodarki. Jest drogą wodną, dostępną nawet dla mniejszych statków morskich, z kolei jej dorzecze zdominowały tereny zajęte pod uprawę ryżu. Nad Jangcy nie brak też ważnych ośrodków miejskich, wśród których wyróżniają się: Nankin (ważny ośrodek przemysłowy i akademicki), portowe miasto Wansien oraz przemysłowe Wuhu.
4. Missisipi-Missouri
Missouri i jej dopływ Missisipi wspólnie tworzą najdłuższą rzekę w Ameryce Północnej, liczącą sobie 5970 km długości. Przepływa ona przez Stany Zjednoczone, mijając wiele ciekawych miejsc i ważnych ośrodków miejskich.
Missisipi ma swe źródła w Minnesocie, gdzie wypływa z jeziora Itasca. Po pokonaniu 3765 km wpada do Zatoki Meksykańskiej w rejonie Pilottown (stan Luizjana). Po drodze Missisipi przepływa m.in. przez Minneapolis (często nazywane „miastem jezior) oraz Memphis. Największą sławę wśród miast leżących nad Missisipi zdobył jednak Nowy Orlean, z którego można wybrać się w wycieczkowy rejs po Missisipi.
Za początek Missouri uznaje się z kolei rejon miasta Three Forks, gdzie łączą się ze sobą trzy rzeki: Jefferson, Madison i Gallatin. Swój bierz rzeka kończy w pobliżu miasta Saint Louis, gdzie jej wody łączą się z wodami rzeki Missisipi. Warto tu zaznaczyć, iż Missouri jest dłuższa od rzeki głównej, co daje jej pierwsze miejsce na liście najdłuższych rzek Stanów Zjednoczonych.
5. Huang He (Rzeka Żółta)
Huang He ma 5464 km, co daje jej drugie miejsce na liście najdłuższych rzek w Chinach. Jej źródeł należy szukać w środkowej części Chin, na terenie pasma górskiego Bayan Har Shan, natomiast swój bieg Huang He kończy w Zatoce Pohaj (będącej częścią Morza Żółtego).
Rzeka Huang He intryguje swoją nazwą, która nawiązuje do znacznego zamulenia jej wód (co z kolei ma ścisły związek z faktem, że Rzeka Żółta przepływa przez Wyżynę Lessową (największy obszar lessowy na świcie). Rzeka ta ma również wielkie znaczenie ze względów historycznych, gdyż to właśnie w jej dolinie zaczęła się przed wiekami rozwijać chińska cywilizacja, oraz gospodarczych (działa na niej aż 16 elektrowni wodnych). Nad rzeką tą nie brak też osad rybackich oraz dużych miast, takich jak Jinan czy Zhengzhou.
6. Ob-Irtysz
Ob-Irtysz to dwie rzeki, które wspólnie osiągają 5570 km. Długość Ob wynosi 3650 km i w całości znajduje się na terenie Rosji. Jej dopływ, Irtysz, liczy aż 4248 km i przepływa przez trzy kraje: Chiny, Kazachstan oraz Rosję. Szósta pod względem długości rzeka świata ma swe źródła w zachodniej Mongolii, w górach znanych jako Ałtaj Mongolski. Swój bieg kończy w Zatoce Obskiej, będącej częścią Morza Karskiego.
Ob-Irtysz przepływa m.in. przez teren Niziny Zachodniosyberyjskiej oraz tak ważne miasto, jakim jest Chanty-Mansyjsk (miasto znane z dobrze rozwiniętego przemysłu naftowego). Ważnym ośrodkiem miejskim jest też Sieriebrjan nad Irtyszem, znany dzięki Buktyrmańskiej Elektrowni Wodnej oraz Ust-Kamienogorsk, znany jako stolica obwodu wschodniokazachstańskiego.
7. Kongo
Kongo to rzeka o długości 4700 km, która przepływa przez tereny Afryki Równikowej. Swój bieg zaczyna w Górach Kundelungu (Demokratyczna Republika Konga), kończy w wodach Atlantyku, na pograniczu Demokratycznej Republiki Konga i Angoli. Trzecim krajem, który może pochwalić się dostępem do potężnej rzeki, jest Kongo.
Do najważniejszych miast leżących nad rzeką Kongo zaliczają się:
– Bukama (DRK), będąca dużym portem rzecznym;
– Kindu (DRK), niegdyś znane jako miejsce pozyskiwania złota i kości słoniowej;
– Mbandaka (DRK), na terenie którego można zwiedzić wspaniały ogród botaniczny;
– Brazzaville (Kongo), czyli ważny ośrodek finansowy i największe miasto w kraju;
– Soyo (Angolia), znane jako ważny port morski oraz ośrodek przemysłu naftowego.
8. Mekong
Mekong jest najdłuższą rzeką na terenie Półwyspu Indochińskiego oraz czwartą pod względem długości rzeką w Azji. Dostęp do jej wód ma aż 6 państw: Chiny, Birma, Tajlandia, Laos, Kambodża i Wietnam. Swój bieg Mekong zaczyna na terenie Wyżyny Tybetańskiej, w górach Tangla, kończy z kolei w wodach Morza Południowochińskiego. Rzeka ta jest ważną drogą wodną, istotną rolę dla mieszkańców leżących nad nią miejscowości ma też rybołówstwo.
Liczący aż 4 880 km długości Mekong przepływa przez tereny zajęte przez uprawy ryżu, a w jego dolinie dominują rolnicze krajobrazy. Nie brak tu jednak i dużych miast, wśród których wyróżniają się:
– Luang Prabang w Laosie, znany m.in. z posągu Buddy Phrabang oraz świątyni Wat Mai Suwannaphumaham;
– Phnom Penh w Kambodży, na terenie którego znajduje się wiele ważnych instytucji naukowych i kulturaonych;
– Wientian, czyli stolica Laosu, znana m.in. historii sięgającej IX wieku oraz wiekowych świątyń buddyjskich.
Dla turystów pragnących poznać potęgę Mekongu nie lada gratką będą wodospady Khone Phapheng w Laosie, będące najszerszymi wodospadami na świecie.
9. Amur
Amur to jedna z najpotężniejszych rzek na terenie Azji, do której dostęp mają dwa kraje: Rosja i Chiny. Amur powstaje z połączenia dwóch rzek: Szyłki i Arguni, które po połączeniu płyną w stronę Morza Ochockiego.
Długość Amuru wynosi 2824 km i na całej swej długości może być wykorzystywana jako droga wodna. Na tym odcinku znajduje się również wiele ważnych miejscowości oraz miast, wśród których największe znaczenie mają:
– Nikołajewsk nad Amurem, będący ważnym ośrodkiem portowym;
– Chabarowsk, znany jako największy ośrodek przemysłowy Rosji na Dalekim Wschodzie;
– Komsomolsk nad Amurem, czyli ważny port rzeczny oraz ośrodek przemysłowy (znany głównie z przetwórstwa ropy naftowej).
10. Lena
Lena to rosyjska rzeka, której długość wynosi 4400 km. Przepływa ona przez tereny obwodu irkuckiego i Jakucji, dzięki czemu jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych na terenie Syberii. Rzeka ta przepływa przez niezwykle malownicze tereny. Swój bieg zaczyna w Górach Bajkalskich, kończy w wodach Morza Łaptiewów. Jej ujście to potężna delta, objęta ochroną jako rezerwat.
A co z miastami? Tym najważniejszym jest Jakuck (stolica Jakucji). Na uwagę zasługują również: Olokminsk (znany z przystani rzecznej i przemysłu drzewnego), Kireńsk (którego symbolem jest stocznia rzeczna) oraz Pokrowsk, będący dobrym punktem wypadowym na teren Parku Narodowego „Słupy Leńskie”.