Muzeum Miasta Gdynia

muzeum miasta gdynia
foto – Autorstwa Leinad – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3898522

Wydawać by się mogło, że w tak młodym mieście jak Gdynia muzeum dotyczące miasta nie ma zbyt dużej racji bytu. Myli się każdy kto tak uważa. Gdynia to już 100 lat funkcjonowania miasta. W tym czasie przytrafiła się jedna wojna i jedna rewolucja ustrojowa. To wystarczające wydarzenia, aby zgromadzić odpowiednią ilość eksponatów.

Przez wiele lat Muzeum nie mogło doczekać się własnego budynku. Sytuacja ta uległa zmianie wraz z pojawieniem się nowej siedziby. W listopadzie 2007 roku dokonano uroczystego otwarcia Muzeum Miasta Gdyni. Wraz z tą datą rozpoczęła się nowa era w dokumentowani ważnych miejskich zdarzeń.

Nowy gmach Muzeum prezentuje się bardzo okazale.
Bryła budynku przypomina statek. Całość obłożona jest piaskowcem w jasnych żółtych barwach. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek zachęca do zapoznania się zawartością wnętrza.

Jak przystało na Muzeum Miasta, głównym jego zadaniem jest gromadzenia pamiątek związanych z przeszłością tego miasta. Jednak nie samą przeszłością miasta żyją. Bieżące ważniejsze wydarzenia związane z funkcjonowaniem miasta są także dokumentowane. Sporządzone dziś eksponaty za parę lat będą zaliczane do historycznej dokumentacji. Czternaście lat istnienia Muzeum w nowym gmachu to 14 lat gromadzenia dokumentów, map, zapisków, fotografii, filmów, dzieł sztuki itp. Z tej dokumentacji zrobiło się kilkadziesiąt tysięcy mniej lub bardziej istotnych świadectw, ilustrujących życie miasta i jego mieszkańców.

Szczególne miejsce w zbiorach stanowią wszelkie pamiątki i dokumenty związane z budową portu. Dzięki temu że czasy powstawania portu nie są tak odległe i sięgają niespełna 100 lat jest ich spora ilość. Można wśród nich zobaczyć plany budowy pochodzące z całego początkowego okresu budowy. Na fotografiach uwiecznione zostały kolejne cykle budowy. Nie brakuje również fotografii upamiętniających budowniczych portu oraz dokumentujących ich życie w tamtych czasach.

Gdynia to nie tylko port,to także ciągle rozwijające i rozbudowujące się miasto. Kronika powstawania miasta prezentowana jest na licznych zdjęciach. Tutaj również zapoznać się można z kolejnymi etapami budowy miasta i rodzącego się w nim życia społecznego.
Z czasem rozwoju związane są też rożnego rodzaju wydarzenia kulturalne odbywające się w Gdyni. Wszystko to było i jest dokładnie dokumentowane na zdjęciach.

Zanim powstało muzeum w obecnym kształcie miało one swoją siedzibę w Domu Abrahama. Z chwilą uruchomienia nowej placówki w starej siedzibie została zlokalizowana siedziba dyrekcja Muzeum Gdyni.

Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałku. W piątek dla wszystkich chętnych wnętrze budynku i znajdujące się tam zbiory można oglądać bezpłatnie.

4.3/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić