Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

foto by Mathiasrex Maciej Szczepańczyk / Wikipedia

Muzeum Hymnu Narodowego to znajdujący się w Będominie oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Muzeum to mieści się w dworze szlacheckim, który w XVIII wieku należał do rodziny Wybickich. Jest to miejsce urodzenia Józefa Wybickiego, który był twórcą Mazurka Dąbrowskiego, czyli państwowego hymnu Polski.

Budynek, w którym znajduje się muzeum został wybudowany na początku XVIII wieku przez rodzinę Gleissen-Doręgowskich, a następnie został przebudowany na dworek w bardziej polskim stylu, wtedy gdy Będomin należał już do Wybickich. Z tego okresu zachowała się parterowa część tego dworu. Na początku XX wieku, kiedy dwór był własnością rodziny Dahlweid, wschodnia jego część spłonęła. Parę lat później, w związku z tym pożarem, dwór został przebudowany. Stał się dwukondygnacyjną budowlą z łamanym, czterospadowym dachem. W latach 70. XX wieku budynek został gruntownie odnowiony i wyremontowany. Wtedy też dwór został zaadoptowany na budynek muzealny i utworzono w nim Muzeum Hymnu Narodowego. Prace te sprawiły, że budynek zyskał znowu wygląd z połowy XVIII wieku. Również jego wyposażenie było zgodne z wyposażeniem polskich dworków szlacheckich z tego okresu. Muzeum otwarte zostało w 1978 roku.

W zbiorach tego muzeum zgromadzone są przede wszystkim pamiątki po twórcy hymnu polskiego, Józefie Wybickim, jak również innych ważnych postaciach z tej epoki. Znajdują się tam również dokumenty, które dotyczyły historii Mazurka Dąbrowskiego, a także elementy wyposażania dworu w XVIII i XIX wieku. Są to m. in. meble, dywany, broń, biżuteria patriotyczna z okresu powstań narodowych, obrazy o tematyce patriotycznej, czy też pamiątkowe medale, karty pocztowe, telegramy oraz dzieła plastyczne i literackie, które inspirowane były ,,Pieśnią Legionów Dąbrowskiego”. Niektóre elementy ekspozycji dotyczą również tego, w jaki sposób Mazurek Dąbrowskiego wpłynął na narodową świadomość Polaków i tego, jaki był odbiór tej pieśni.

Jedną z najważniejszych i najcenniejszych części ekspozycji w muzeum są muzykalia patriotyczne. W ich skład wchodzą śpiewniki i nuty polskich pieśni, w tym nuty i tekst Mazurka Dąbrowskiego, które zostały wydane w Paryżu w roku 1826, zarówno w języku polskim, jak i francuskim, a także dwie trawestacje hymnu, które zostały wydane w Niemczech w XIX wieku. Znajdują się tam również najstarsze płyty gramofonowe z nagraniami różnych pieśni, takich jak ,,Rota”, „Boże coś Polskę”, „Warszawianka” czy „Mazurek Dąbrowskiego”. Oprócz stałej wystawy organizowane są tam też wystawy czasowe, takie jak np. „Polskie symbole narodowe” czy „Losy Mazurka Dąbrowskiego”.

Adres:
Będomin 16
83-422 Nowy Warkoczyn

4.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić