10 powodów do zwiedzenia miasta Moguncja

fotografia – Pixabay

Bardzo ciekawe niemieckie miasto położone nad Renem. Właściwie dokładniej powinno się określić położenie jako miejsce w którym rzeka Men wpada do Renu. Moguncja jest jednym z najstarszych miast niemieckich. Swoją sławę zawdzięcza też Gutenbergowi, który urodził się w tym mieście i tu dokonał swojego wiekopomnego odkrycia związanego z drukiem. Moguncja jest niekwestionowaną stolicą drukarstwa i na zawsze pozostanie stolicą drukowanej książki.

Moguncja z racji swojej skomplikowanej historii na przestrzeni wieków była miastem międzynarodowym. Ta międzynarodowość nie była związana z działaniami władz miasta na płaszczyźnie ponad narodowej, ale była efektem okupacji przez obce wojska. A rządy okupacyjne sprawowali pierwotnie Rzymianie w późniejszych wiekach Szwedzi, Francuzi i na końcu Niemcy.

Moguncja – Atrakcje i ciekawe miejsca

1. Katedra św. Marcina i Stefana – romańska budowla z XI wieku. Przebudowana została w XIII i XVIII wieku. Bardzo charakterystyczna budowla z jedną wysoką wieżą i dwiema mniejszymi. Do ciekawostek zaliczyć można układ z dwoma naprzeciwległymi chórami.

2. Twierdza Moguncja – początek budowy twierdzy przypada na rok 1619. Budowa przebiegała w kilku etapach i zakończona została dopiero w roku 1848. Miasto zostało otoczone murami z 16 basztami i posiadało 5 fortów. Znaczenie twierdzy spadło wraz z odstępowaniem od budowy tego typu obiektów militarnych. W czasie II wojny na terenie twierdzy funkcjonował schron, a z części utworzono obóz dla jeńców wojennych.

3. Rynek – bardzo malownicze miejsce w centrum starej części miasta. Plac spełniający w dawnych czasach funkcje targowe, otoczony jest bardzo ciekawymi odnowionymi kamieniczkami. Podobnie jak przed wiekami tak i teraz plac ten tętni życiem. Wiele restauracji, barów, kawiarenek wraz z ogródkami letnimi, przyciąga turystów. W szeregu punków gastronomicznych oprócz dobrego posiłku można oddać się degustacji słynnych reńskich win.

4. Muzeum Gutenberga – założone zostało w 1900 roku jak na miasto urodzin i życia mistrza przystało. Zaliczane jest do najstarszych na świecie muzeów poświęconych drukarstwu. Osoby chcące zapoznać się z pracą drukarza mają możliwość uczestniczenia w organizowanych w muzeum warsztatach drukarskich. Muzeum znajduje się w starej części miasta naprzeciwko katedry.

5. Kościół św. Szczepana – jedna z najstarszych budowli miasta. Początkowo w tym miejscu znajdował się romański kościół z 990 roku. Na przestrzeni lat 1267-1340 budynek został przebudowany w stylu gotyckim. Kościół podobnie jak większość miasta uległ poważnemu uszkodzeniu podczas II wojny. Obecnie odrestaurowany.

6. Stare Miasto – tereny znajdujące się wokół katedry to bardzo malowniczy zakątek Moguncji. Można tu podziwiać starannie odrestaurowane kamieniczki zbudowane w bardzo charakterystyczny dla niemieckiej architektury stylu, znanym jako pruski mur. Spacer krętymi uliczkami z efektownie odrestaurowanymi fasadami kamieniczek dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

7. Kurfürstliches Schloss – renesansowa budowla będąca w przeszłości rezydencją arcybiskupa Moguncji. W jego wnętrzu mieści się obecnie centrum kongresowe oraz ekspozycje Muzeum Rzymsko-Germańskie.

8. Fontanna Fastnachts – wyróżniająca się spośród wielu fontann znajdujących się w mieście. Wysoka na ponad 9 metrów, przyozdobiona została ponad 200 figurkami wykonanymi z brązu.

9. Kirschgarten – Kolejne urokliwe miejsce w Moguncji. W tym miejscu na każdym niesamowite wrażenie zrobią fasady budynków wzniesionych w charakterystyczny sposób z zastosowaniem muru pruskiego. Biel wypełnień kontrastująca z ciemnym kolorem drewnianego szkieletu budynków, robi naprawdę wrażenie.

10. Nowa Synagoga – w miejscu starej synagogi, wysadzonej w powietrze w roku 1938 powstała nowa. W 2010 roku oddano do użytku bardzo odważny architektonicznie budynek synagogi, stanowiący zarazem gest pojednania ze społecznością żydowską prześladowaną i mordowaną za czasów rządów Hitlera.

Moguncja – krótko historycznie.

Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie dzisiejszej Moguncji przypisywane są Celtom i świadczą o ich bytności w okolicach ujścia Menu do Renu w I wieku p.n.e. Ponieważ ludy celtyckie nie pozostawiły po sobie żadnych źródeł pisanych, ślady ich pobytu opiera się na podstawie wykopalisk archeologicznych. Niewątpliwie w rejonach Moguncji Rzymianie utworzyli swój gród obronny zaznaczając swoja dominację na tym terenie. Czasy rzymskich podbojów w rejonach Germanii przypadają na schyłek dominacji Celtów w Europie.
Początkowe wieki nowej ery to czas rozwoju religii chrześcijańskiej. Efektem tego było utworzenie w Moguncji siedziby ówczesnych hierarchów kościelnych. Wiek IX to początek panowania na tym terenie Ottonów wywodzących się z dynastii Ludolfingów. W czasach Ottonów Moguncja zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę jako miasto związane między innymi z handlem i wykorzystaniem wód Renu przepływającego w sąsiedztwie.
W okresie wojny trzydziestoletniej w tak zwanym okresie szwedzkim tej wojny, miasto dostaje się pod panowanie Szwedów. Przypada to na lata 1631-1635.
Kolejnym zdobywcą władzy nad miastem są Francuzi zajmując miasto w roku 1797, a w roku 1801 Moguncja zostaje przyłączona do Francji. Jest to w dziejach Francji okres nazywany napoleońskim.
Po upadku Napoleona miasto przechodzi w ręce niemieckie i wchodzi w skład księstwa Hessen-Darmstadt.
Ponowna francuska okupacja zbiega się z zakończeniem I wojny w roku 1918 i trwa do lat 30.XX wieku.
Zakończenie II wojny i podział III Rzeszy na strefy okupacyjne sprawia, że Moguncja po raz kolejny wpada pod wpływ Francji, gdyż znajduje się we francuskiej strefie okupacyjnej. Ostatecznie Moguncja powraca do Niemiec w 1949 roku wraz z zakończeniem okupacji i powstaniem Republiki Federalnej Niemiec.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić