Atrakcje Miechów 2024 – Co można robić ?

miechów
Muzeum Ziemi Miechowskiej / foto – Autorstwa Ryszard Deńca – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71422362

Miechów to miasteczko, które położone jest w województwie małopolski, w samym środku krainy geograficznej zwanej Wyżyną Miechowską. Turystów przyciąga tu klimatyczny, niewielki rynek miejski, a także malownicze okolice, które zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek. W pobliżu Miechowa znajdują się liczne, średniowieczne zamki, a także mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić podczas zwiedzania całego regionu.

1. Historia Miechowa

Historia Miechowa sięga już XII wieku, kiedy na terenie dzisiejszego miasta powstała pierwsza bazylika, dookoła której osiedlała się ludność nie tylko polska, ale również rycerze z Jerozolimy. Czasy średniowiecza nie oszczędzały tutejszych ziem: wielokrotnie najeżdżany i niszczony Miechów potrzebował całych dziesięcioleci na odbudowanie się po zaciekłych walkach. W czasie II wojny światowej, Miechów stanowił część niemieckiego Generalnego Gubernatorstwa – z powodu charakterystycznego ukształtowania terenu, cały region stanowił doskonałe miejsce obronne, w którym powstawały bunkry i zabudowania wojenne. Dziś Miechów jest niewielkim miasteczkiem, które odwiedzane jest przede wszystkim przez podróżników, zwiedzających województwo małopolskie.

2. Zespół klasztorny

Najważniejszym zabytkiem Miechowa jest zespół klasztorny, którego początki sięgają już XIII wieku. Jego centralną, zachowaną do dziś częścią jest Bazylika Grobu Bożego, która wybudowana została na przełomie XIV i XV wieku. Warto zobaczyć również zabytkową basztę, część zamkową (dziś pełniącą funkcję muzeum) oraz zabytkowe budynki klasztorne, w których obecnie mieszczą się instytucje publiczne.

3. Dworek “Zacisze”

Dworek “Zacisze” to obiekt, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Piękna, drewniana rezydencja powstała w 1784 roku i uznawana jest za charakterystyczny budynek ukazujący piękno wiekowej, mieszczańskiej architektury.

4. Muzeum Ziemi Miechowskiej

Muzeum Ziemi Miechowskiej znajduje się w zabytkowych, klasztornych zabudowaniach. Stosunkowo młoda placówka została utworzona w 2012 roku, jednak pierwsze kolekcje z okolic Miechowa zaczęto zbierać już ponad sto lat temu. Obecnie w Muzeum Ziemi Miechowskiej podziwiać można dużą ekspozycję historyczno-militarną, wystawę tkanin i materiałów oraz wystawy czasowe, dotyczące m.in. etnografii i historii regionu czy działalności artystycznej lokalnych twórców.

5. Galeria sztuki “U Jaksy”

Galeria sztuki “U Jaksy” to z pewnością punkt obowiązkowy zwiedzania Miechowa. W niewielkim muzeum umiejscowiono kilka wystaw stałych, które obrazują twórczość takich artystów jak Stefan Żechowski, Wincenty Kućma i Sacha Stawiarski. W galerii odbywają się również liczne wystawy czasowe, warsztaty i wernisaże, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach funkcjonowania Domu Pracy Twórczej.

6. Miechów na rowerze

Okolice Miechowa pokochają wszyscy miłośnicy jazdy na dwóch kółkach. Na pasjonatów przejażdżek rowerowych czeka przepiękny szlak, który ciągnie się poprzez dawną trasę kolejki wąskotorowej. Rowerem dotrze można również do Racławic, w okolice malowniczych Gór Miechowskich i do Charsznicy, która nazywana jest często “stolicą kapusty”.

7. Najpiękniejsze szlaki piesze

Przez Miechów przechodzi wiele ważnych szlaków turystycznych, takich jak Szlak Architektury Drewnianej, Małopolski Szlak Bożogrobców czy Szlak Kościuszkowski. Innymi ciekawymi trasami są 120-kilometrowy Szlak Partyzancki Ziemi Miechowskiej (podzielony na 5 odrębnych odcinków) oraz szlak pomiędzy Miechowem i Książem Wielkim, na które drodze znajdują się m.in. rezerwat przyrodniczy “Biała Góra”, rezerwat “Kępie” oraz miejscowość Charsznica.

8. Kalina Mała

Kalina Mała to piękny, pagórkowaty obszar, który uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicach Miechowa. Pagórkowaty teren objęty jest ochroną projektu Natura 2000, który ma na celu zabezpieczenie najbardziej wartościowych siedlisk i obszarów lęgowych ptactwa. Na obszarze rezerwatu Kalina Mała występuje również wiele rzadkich gatunków roślin, takich jak zawilce, astry, dzwonki i storczyki.

9. Wydarzenia cykliczne w Miechowie

W Miechowie organizowanych jest wiele wydarzeń o charakterze kulturowym i artystycznym.  Co roku odbywają się tu imprezy związane z Małopolskim Festiwalem Smaku oraz Małopolskim Spotkaniem z Folklorem. Podczas Dni Miechowa organizowane są koncerty muzyczne, na których występują gwiazdy ogólnopolskiego formatu – podczas ubiegłorocznych edycji zagrali tu m.in. Happysad, Perfect i Zakopower. Ciekawym wydarzeniem są organizowane co dwa lata Miechowskie Dni Jerozolimy, w ramach których odbywają się liczne warsztaty, wspólne modlitwy, pokazy edukacyjne i artystyczne oraz festyny i jarmarki.

10. Slawicki Raj Ski

Zaledwie 8 kilometrów od Miechowa położony jest duży resort narciarski “Slawicki Raj”. Przy ośrodku znajdują się trzy trasy narciarskie o długości od 200 do 500 metrów, które mają różne poziomy trudności. W Slawickim Raju funkcjonuje również szkółka dla początkujących oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego

11. Zamek w Mirowie

W okolicach Miechowa znajduje się wiele monumentalnych, średniowiecznych zamków. Jednym z nich jest Zamek w Mirowie, który został wybudowany w XIV wieku. Choć obecnie zamek jest remontowany, wciąż podziwiać można jego fasadę i część murów obronnych. W niedalekiej przyszłości właściciel przewiduje otwarcie w zamku niewielkiej ekspozycji muzealnej.

12. Zamek w Bobolicach

Z Mirowa dostać się można pieszym szlakiem do Bobolic, w których znajduje się kolejny wspaniały zamek. Bobolicka fortyfikacja wybudowany został w połowie XIV wieku i stanowi część Szlaku Orlich Gniazd i jest w całości udostępniany do zwiedzania przez turystów. Tuż przed obiektem znajduje się nowoczesny hotel oraz restauracja serwująca regionalne potrawy.

13. Miechów – baza noclegowa

Baza noclegowa Miechowa jest bardzo skromna – podróżujący tu turyści mogą nocować niemal wyłącznie w jednym hostelu w centralnej części miasteczka lub wybrać prywatny pensjonat na jego obrzeżach. Zdecydowanie lepiej rozwinięta struktura noclegowa znajduje się w okolicach Ojcowa (około 30km od Miechowa) oraz w okolicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd (30km od Miechowa).

14. Co i gdzie zjeść w Miechowie?

Z pewnością najlepszą okazją do spróbowania regionalnych potraw jest organizowany w Miechowie Małopolski Festiwal Smaków – to właśnie wówczas można spróbować oryginalnych dań, takich jak kurczak po miechowsku czy zupa miechowska. Podczas zwiedzania miasteczka warto zatrzymać w Restauracji Kojot, która specjalizuje się w przyrządzaniu dań kuchni amerykańskiej. Wśród turystów świetnymi opiniami cieszy się również niewielkie Bistro przy Rynku, gdzie serwowane są pyszne śniadania, przekąski, desery, a także domowe pierogi.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić