10 Topowych Atrakcji w mieście Lipsk 🗺️

fotografia – Pixabay

Dziś Lipsk jest niemieckim miastem przypisywanym do Saksonii. Mało osób wie, że za pradawnych czasów tereny te zamieszkiwali Słowianie. W wieku VII n.e. tereny dzisiejszej niemieckiej Saksonii zamieszkiwało słowiańskie plemię zwane Chutycy. W czasach początków dynastii Piastów na te tereny docierało oddziaływanie między innymi Bolesława Chrobrego. Lipsk w tym czasie był ważną osadą na trasie traktów kupieckich prowadzących z zachodniej Europy dalej na wschód w głąb Rosji. W miejscu tym krzyżowały się dwie ważne drogi Via Imprerii prowadząca z południa Europy dalej na północ aż do Bałtyku oraz wspomniana wcześniej Via Regia.

Lipsk jest jednym z ważniejszych miast w Niemczech znany z organizowanych w mieście Targów Lipskich. Według statystyk jest 8 miastem na terenie Niemiec pod względem liczby mieszkańców, wynoszącej blisko 600 tysięcy. W ramach aglomeracji Lipsk-Halle liczba mieszkańców wynosi około milion osób.

Lipsk – Ciekawostki i atrakcje

1. Targi Lipskie – najbardziej rozpoznawalna w świecie impreza targowa odbywająca się w mieście. Historia targowa związana z miastem liczy ponad 850 lat, a ta najbardziej rozpoznawalna impreza odbywa się od roku 1895. W roku 1996 na potrzeby targowe zbudowano Nowe Tereny Targowe. Rozmach z jakim przeprowadzono całą inwestycję wzbudza zachwyt wśród odwiedzających to miejsce osób. Imprezy targowe odbywają się w mieście przez cały rok i jest ich około 40 rocznie.

2. Stary Ratusz – sławę zdobył tym, że jego budowa trwała niespełna 9 miesięcy. Biorąc pod uwagę wielkość obiektu oraz czasy w jakich powstawał, należy uznać to za mistrzostwo świata. Ratusz powstał na przełomie 1556-1557 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historii Miasta.

3. Kamienica Królewska – kilkukondygnacyjny budynek wzniesiony w obrębie lipskiego rynku. Wybudowany został w stylu renesansowym przebudowany w latach 1706-1707 w stylu barokowym. Do ciekawostek związanych z tym budynkiem zaliczyć można pobyt w nim polskiego króla Augusta II Mocnego.

4. Pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego – podczas „Bitwy Narodów” pod Lipskiem oraz wydarzeń ją poprzedzających, książę wykazywał się ogromnym męstwem i pomimo ogólnie przegranej bitwy, prowadzone przez niego odziały, zwycięsko wychodziły z potyczek bitewnych. Za zasługi został mianowany przez Napoleona na Marszałka. Był jedynym w historii armii francuskiej obcym narodowościowo marszałkiem. Zginął w nurtach rzeki Elstery trafiony pociskami z broni francuskich żołnierzy omyłkowo wzięty za przeciwnika. Dla uczczenia jego męstwa na jednym ze skwerów w Lipsku ustawiono obelisk upamiętniający jego osobę. Skwer nazwany jest także jego imieniem.

5. Pomnik Bitwy Narodów – duży monumentalny pomnik upamiętniający największą bitwę w wojnach napoleońskich. Bitwa pod Lipskiem miała miejsce w roku 1813. Zakończyła się przegraną Francuzów i wojsk z nimi sprzymierzonych. Po przeciwnej stronie stały armie Austrii, Rosji, Prus i Szwecji. Prace przy pomniku zakończono w 1913 roku. Sama budowla ma wysokość 91 metrów i jest najwyższym pomnikiem Europy, a zarazem stanowi symbol rozpoznawczy miasta.

6. Stare Miasto – w dużym stopniu zniszczone nalotami alianckimi, tylko częściowo zostało odbudowane. Dobrze zachowały się sąsiadujące z nim okolice, które są najlepiej zachowanym zespołem XIX i XX dzielnic miejskich w Niemczech.

7. Lipskie ZOO – bardzo atrakcyjne miejsce nie tylko dla najmłodszych. Na terenie ZOO znajduje się bardzo ciekawy pawilon nazwany Gondwanaland. W jego wnętrzu udało się odtworzyć fragment tropikalnego lasu z bardzo atrakcyjnym wiszącym drewnianym mostem przewieszonym nad rzeką. W pawilonie zgromadzono ponad 100 różnego rodzaju przykładów flory i fauny tropikalnej.

8. Panometer w Lipsku – jest budynkiem w którego wnętrzu znajduje się olbrzymi obraz, oglądać go można na różnych poziomach. W tym celu zbudowano specjalną kilkukondygnacyjną platformę z której można podziwiać poszczególne fragmenty mającego 360 stopni obrazu. Całość jest odpowiednio podświetlana co dodatkowo podnosi atrakcyjność dla podziwiających ją osób. Połączenie obrazu, światła i dźwięku sprawia, że przebywające w środku osoby mogą niejako uczestniczyć w różnych porach dnia poczynając od poranka na późnej nocy kończąc.

9. Kunstkraftwerk – kolejna ciekawa propozycja. W nieciekawym zewnętrznie budynku starej ciepłowni, mieści się ciekawa propozycja dla zwolenników nowoczesnej formy prezentacji, stworzonej za pomocą świateł itp. efektów. Przesłanie prezentacji jest bardzo ciekawe i związane z różną tematyką np. w jednej chwili można znaleźć się na torowisku, aby za chwilę przenieść się w świat zbliżony do zakątków bajkowych pochodzących z „Alicji w krainie czarów”

10. Kościół Uniwersytecki – nowoczesna budowla sakralna wybudowana w roku 2017 w miejscu zburzonego przez władze NRD starego kościoła.

Lipsk – krótko historycznie

Ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego lipska sięgają wieku VII. Badania archeologiczne wykazały, że w X wieku na tym terenie istniała mała osada słowiańska. Inne dokumenty poszlakowe wskazuję na docieranie w rejony osady Bolesława Chrobrego. W końcu XI wieku zaś miejsce to zostało splądrowane przez wojska księcia Warcisława. Wszystkie te wydarzenia wskazują na mocną dominację Słowian w rejonach dzisiejszego Lipska.
W połowie XII wieku, a konkretnie w roku 1165 Lipsk uzyskał prawa miejskie.
Więzy łączące Lipsk z Polską były przez wiele stuleci bardzo silne. Między innymi w tym mieście przebywał Tadeusz Kościuszko przygotowując swoje powstanie. W okresie wojen napoleońskim miasto było świadkiem słynnej Bitwy Narodów. Wielka bitwa zwaną „Pod Lipskiem” zakończyła siu klęska Napoleona, a w czasie jej trwania śmierć na polu bitwy poniósł jeden z głównych dowódców napoleońskich Książę Józef Poniatowski. Fakt ten został upamiętniony obeliskiem ku jego Chwale do dziś znajdujący się w Lipsku.

W roku 1871 Lipsk został włączony w granice zjednoczonych Niemiec. Od tego czasu miasto zaczęło się coraz bardziej rozwijać, stając się ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, naukowym oraz kulturalnym. W czasie II wojny Lipsk podobnie jak inne miasta niemieckie był bombardowany przez lotnictwo alianckie. Skutkiem bombardowań było zniszczenie wielu obiektów zabytkowych. Najbardziej ucierpiało Stare Miasto.
Po zakończeniu wojny Lipsk znalazł się w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Państwo NRD powstało z terenów radzieckiej strefy okupacyjnej’. Po zakończeniu II wojny III Rzesza została podzielona na 4 strefy okupacyjne: radziecką, amerykańską, brytyjską i francuską.
Po zmianach zapoczątkowanych w 1990 roku i obaleniem „Muru Berlińskiego” Niemcy zostały ponownie zjednoczone w jedno państwo w granicach którego znalazł się Lipsk.

Po więcej informacji o mieście Lipsk warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić