Likaon – 12 ciekawostek

likaon
foto – Pixabay

Likaon, nazywany również dzikim psem afrykańskim, swoją budowę przypomina krzyżówkę psa z hieną. Obecnie w Afryce żyje już tylko jeden gatunek likaona. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Długość ciała dorosłych osobników wynosi około 140 centymetrów. Ich masa ciała waha się od 18 do 26 kilogramów w przypadku samic oraz od 21 do 35 kilogramów w przypadku samców.

2. Likaony, w przeciwieństwie do psów, nie potrafią szczekać. Porozumiewają się ze sobą za pomocą dźwięków, które przywodzą na myśl ptasie ćwierkanie.

3. Likaony wiążą się w stada, w których dominuje jedna para. Są to samiec i samica, którzy wiążą się ze sobą na całe życie.

4. Likaony należą do nielicznych gatunków zwierząt, które pozwalają młodym na spożycie posiłku jeszcze zanim przystąpią do niego dorosłe osobniki.

5. Likaony mają długi pysk i wielkie, zaokrąglone uszy, dzięki którym lepiej słyszą zagrożenie z dużej odległości. Ponadto najczęściej wyróżniają się szylkretowym umaszczeniem. W przeciwieństwie do psów mają tylko po cztery palce.

6. Likaony kiedyś zamieszkiwały rozległe tereny afrykańskie. Dziś na kontynencie tym żyje tylko dwa i pół tysiąca dzikich psów afrykańskich, a gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

7. Likaony mają bardzo rzadką sierść, co jest uwarunkowane klimatem afrykańskim. Ze względu na silne upały, przez krótką sierść często można zobaczyć skórę tych zwierząt. Ciekawostką jest, że rodzaj umaszczenia jest w ich wypadku unikalny i na świecie nie ma dwóch jednakowych likaonów.

8. Likaony są bardzo inteligentne i rozwinęły szereg zachowań, które pozwalają im sprawie funkcjonować w dużym stadzie. Dlatego też większość czynności wykonują w grupie i chętnie ze sobą współpracują.

9. Kiedy zdarzy się sytuacja, w której jeden z likaonów zostanie ranny, pozostałe osobniki otaczają go opieką i starają się mu pomóc w odzyskaniu zdrowia.

10. Badacze uważają likaony za najbardziej skuteczne drapieżniki na świecie. Pożywienie zdobywają na obszarze, który czasami wynosi nawet kilkaset kilometrów kwadratowych. Młode towarzyszą dorosłym osobnikom w polowaniach dopiero, kiedy ukończą czternasty miesiąc życia.

11. Młode osobniki są objęte opieką przez całe stado i karmione przetrawionym i zwróconym pokarmem. Z kolei dorosłe osobniki najchętniej polują na antylopy i gazele. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości na danym obszarze, chętnie odżywiają się ptakami, gryzoniami i owadami.

12. Likaony są bardzo dobrymi biegaczami. Potrafią rozwinąć prędkość do ponad pięćdziesięciu kilometrów na godzinę i biegać nawet kilka godzin. W ten sposób wyczerpują swoją ofiarę i atakują ją dopiero wtedy, kiedy nie ma już sił na ucieczkę.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić