Krupówki w Zakopanem 🗺️ 15 Ciekawostek

krupówki
Krupówki / foto – Autorstwa Jonathanawhite z angielskiej Wikipedii

Krupówki w Zakopanem – deptak i reprezentacyjna ulica miasta, która znajduje się w samym jego centrum. Należy do najbardziej znanych ulic w Polsce.

1. Krupówki zaczynają się od skrzyżowania z ulicą Nowotarską, a następnie ciągną się przez przez ok. 1,1 km w kierunku południowo-wschodnim, aż do skrzyżowania z ulicą Zamoyskiego i aleją 3 Maja. Dawniej nazwą Krupówki obejmowana była również ulica Zamoyskiego.

2. Nazwa pochodzi od znajdującej się w centrum deptaka Polany czy też Równi Krupowej, a nazwa polany od nazwiska jej dawnych właścicieli, rodziny Krupowskich, tudzież Krupów. „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” z 1883 r. przedstawia Krupówki jako „polanę z zabudowaniami w Zakopanem, w powiecie nowotarskim, przy drodze wiodącej do Kuźnic”.

Zobacz więcej atrakcji w Zakopanem

3. Krupówki od 1870 r. funkcjonowały jako regularny trakt, łączący Na Wsie, najstarszą część Zakopanego z Kuźnicką Hutą w Kuźnicach. W 1899 r. wybuchł tu pożar, który spowodował duże straty. Wówczas to powstały murowane kamienice, które były pierwszymi zabudowaniami tego typu w mieście. Wśród nich znajdował się hotel Morskie Oko.

4. W 1878 r. Walery Eljasz-Radzikowski wybudował pierwszy dom letniskowy na Krupówkach. Spowodowało to wzrost popularności ulicy i dalszą rozbudowę pod kątem letnisk, sklepów i budynków użyteczności publicznej. Większość z nich powstała po wspomnianym już pożarze z 1899 r.

5. Na początku Krupówek znajduje się kościół pw. Najświętszej Rodziny. Fundamenty położył w 1877 r. ks. Józef Stolarczyk. Budowa trwała w latach 1879-1896 według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół powstał w stylu neoromańskim, a we wnętrzu na uwagę zasługują bogate zdobienia. W 1997 r. świątynię odwiedził papież Jan Paweł II, podczas swej VI pielgrzymki do Polski.

6. Na Krupówkach znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, najstarsze zakopiańskie muzeum. Główna siedziba mieści się w zabytkowym budynku, powstałym według koncepcji Stanisława Witkiewicza. Za projekt techniczny odpowiadał Franciszek Mączyński. Budowa trwała w latach 1913-1920. Obecnie muzeum posiada 10 filii.

7. Wśród ciekawych obiektów na Krupówkach warto wymienić również Dworzec Tatrzański, zwany Dworem Tatrzańskim lub kasynem Towarzystwa Tatrzańskiego. Mimo swej nazwy, budynek nigdy nie pełnił funkcji dworca. Powstał w latach 1880-1881. W międzyczasie dwukrotnie spłonął i został odbudowany. Obiekt mieścił m. in. bibliotekę i czytelnię, pokoje hotelowe oraz salę balową, pełniącą również funkcję swego rodzaju sceny. Gościli na niej m. in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska czy Mieczysław Karłowicz.

8. Pomnik Czytelnika na Krupówkach powstał dla uczczenia 20-lecia „Tygodnika Podhalańskiego”. Figura z brązu przedstawia górala siedzącego na ławeczce i czytającego właśnie tę gazetę. Autorem rzeźby jest zakopiański artysta Karol Gąsienica-Szostak. Obok pomnika znajduje się oczko wodne z mostkiem.

9. Na skrzyżowaniu Krupówek i alei 3 Maja znajduje się pomnik hr. Władysława Zamoyskiego., działacza i członka honorowego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wraz ze Stanisławem Witkiewiczem w 1901 r. otrzymał pierwsze honorowe obywatelstwo Zakopanego. Pomnik został odsłonięty w 2003 r. Jego autorem jest zakopiański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, ojciec Karola Gąsienicy-Szostaka, autora Pomnika Czytelnika.

10. Przy deptaku usytuowane są galerie sztuki. Wśród nich wymienić można Galerię Rudolfa Krzyżaka, Miejską Galerię Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, Art Gallery Yam, Galerię Ryszarda Budnika czy też Galerię Rękodzieło Ludowe Podhala.

11. Przy Krupówkach zlokalizowane są liczne lokale gastronomiczne. Do najpopularniejszych należą: Restauracja Gazdowo Kuźnia, STRH Bistro Art Cafe, Appendix Cafe Bar, Pizzeria i Restauracja Tunel, Karczma u Fiakra, Cukiernia Podwórko, Karczma Zapiecek, Pub Cafe Seagram’s, Pijalnia Czekolady E. Wedel, Legenda Nietoperza, Cafe Piano, Żarneccy Lodziania i Kawiarnia, Casa Mia Zakopane, Restauracja&Pub Malenka i Harnasiowa Chata.

12. Myszogród przy Krupówkach jest miejscem, w którym na przestrzeni 200 m2 można zobaczyć ponad 1000 myszy różnych ras, w rozmaitych sceneriach. Zwierzątka mają do dyspozycji miniaturowe domki wraz z zaaranżowanym otoczeniem, wykonane przez 12 artystów. Myszogród znajduje się w podziemiach kamienicy.

13. Be Happy Museum pozwala na wykonywanie niepowtarzalnych zdjęć w różnorodnych, kolorowych scenografiach. Można zapozować m. in. na tle ogromnych słodyczy i donutów czy jednorożców.

14. Iluzja Park mieści się w budynku Dworca Tatrzańskiego. Miejsce łączy rozrywkę z edukacją. Wśród atrakcji znajdują się sceny z wykorzystaniem iluzji czy zagadki logiczne. Odbywają się tu również pokazy z cewką Tesli. Iluzja Park rozlokowany jest na dwóch piętrach, a jego powierzchnia zajmuje 650 m2.

15. Wśród niewątpliwych atrakcji Krupówek jest słynny Biały Miś, z którym od lat turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Jego zakopiańska historia liczy już 100 lat. Prawdopodobnie pierwszy strój misia powstał w 1922 r. w zakładzie kuśnierskim w Zakopanem.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić