10 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc w Mieście Kijów

fotografia – Pixabay

Kijów to stolica i największe miasto Ukrainy, które z roku na rok ma coraz więcej do zaoferowania turystom, a w związku z niskimi cenami, stanowi coraz częściej cel podróży dla tych, którzy uwielbiają miejsca ściśle związane z historią tej części Europy, architekturę i dobrą zabawę.

Jego nazwa najpewniej pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu oznaczającego miejsce narażone na silne podmuchy wiatru, a został założony już w V wieku. Polityczne zawirowania nie ułatwiały miastu szybkiego i swobodnego rozwoju, jednak w ostatnich dekadach sytuacja się zmienia, a wielu turystów, którzy odwiedzili miasto ponownie po kilku dekadach lub nawet kilkunastu latach nie może uwierzyć, że to to samo miejsce.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Kijowa?

1. Ławra Peczerska

Ławra Peczerska to prawosławny klasztor w Kijowie stanowiący jedną ze słynniejszych atrakcji miasta. Pierwszy monaster powstał tutaj w XI wieku w pieczarach naddnieprzańskich stoków, od których zresztą pochodzi ta nazwa. Na przestrzeni stuleci kolejne zespoły sakralne były rozbudowywane i remontowane, a w XVII i XVIII wieku powstały zapanował tutaj tak zwany barok kozacki, który cechuje się licznymi wieżami, dekoracjami i freskami nawiązującymi do historii kraju. Świątynia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jej uroda zachwyca zwiedzających.

2. Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej

Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej to kompleks muzealny, w którym znajduje się dosłownie wszystko, czego można dowiedzieć się na temat udziały tego narodu w drugim konflikcie globalnym. Muzeum istnieje od 1981 roku, a na jego terenie znajduje się ponad 300 tysięcy najróżniejszych eksponatów, w tym kolekcja sprzętu wojskowego i ogromna ilość zdjęć. Kompleks zbudowany jest w bardzo nowoczesny sposób, dlatego miejsce to będzie świetnym pomysłem na rodzinny wypad, zwłaszcza jeśli w jakimś stopniu interesuje nas historia i militaria.

3. Pomnik Matka Ojczyzna

Na terenie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej znajduje się Matka Ojczyzna – gigantyczny pomnik ze stali nierdzewnej mierzący 62 metry. Postać trzyma tarczę z godłem ZSRR oraz miecz o długości 16 metrów. Wewnątrz pomnika znajduje się sala pamięci, w której na marmurowych płytach wyryto nazwiska tysięcy bohaterów radzieckich. Ciekawostką jest, że w latach 50. dokładnie w tym miejscu planowano postawić pomnik Józefa Stalina i Włodzimierza Lenina, jednak ostatecznie postawiono na Matkę Ojczyznę. Budowę pomnika rozpoczęto pod koniec lat siedemdziesiątych, a koszty budziły wielkie kontrowersje, w kraju którego gospodarka kulała, a ludzie oczekiwali, że pieniądze będą przeznaczane na największe potrzeby. Dziś pomnik ten stanowi jeden z symboli miasta.

4. Złota Brama

Złota Brama w Kijowie to średniowieczna budowla, przez którą wjeżdżało się do kijowskiego grodu Jarosława. Oryginalne bramy miasta powstały w XI wieku, a ta konkretna była wzorowana na bramie w Konstantynopolu. Już w szesnastym wieku, wskutek najazdów i nadmiernej eksploatacji, bramę tę nazywano ruiną. Dziś turyści mogą więc podziwiać dość swobodną rekonstrukcję z XX wieku, jednak chętnych nie brakuje, a budowla prezentuje się doskonale. Z bramą związana jest również legenda, jakoby Bolesław Chrobry właśnie na tej bramie wyszczerbił miecz koronacyjny, czyli znany Szczerbiec – unikatowe świadectwo polskiej historii i insygnium koronacyjne dynastii Piastów.

5. Żydowska Brama

Drugą popularną bramą w Kijowie była tak zwana Żydowska Brama, dzięki której między innymi Kijów był najbezpieczniejszą twierdzą na całej Rusi. Jej nazwa sugeruje również, że istniała wówczas mniejszość żydowska w Kijowie, której kultura mieszała się z kulturą lokalną, tak jak miało to miejsce w innych miastach środkowej i wschodniej Europy, między innymi w Polsce. Zwiedzania żydowskiej dzielnicy pozwala ujrzeć obraz miasta, które stanowiło eklektyczny konglomerat kultur, gdzie przecinające się szlaki handlowe pozwalały na handel między kupcami różnych narodowości.

6. Sobór Mądrości Bożej

Sobór Mądrości Bożej to cerkiew w Kijowie, która obecnie stanowi muzeum. Budowę kompleksu w stylu bizantyjskim rozpoczęto w XI wieku i przez dwa stulecia była on najważniejszą świątynią w mieście. Najazdy Tatarów i zaniedbanie doprowadziły do tego, że w XVI wieku cerkiew była niemalże ruiną, jednak w XVII wieku odbudowano ją w stylu barokowym. Dziś znajduje się tutaj piękne sanktuarium, a dodatkowa opłata pozwala na wejście na wieżę, z której widać panoramę miasta. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO budowla jest jedną z najwspanialszych budowli w Kijowie i zdecydowanie warto zaplanować jej zwiedzanie podczas wycieczki.

7. Plac Niepodległości

Plac Niepodległości w Kijowie stanowi centralny plac w stolicy Ukrainy, gdzie odbywają się ważne uroczystości państwowe, ale również ciekawe eventy kulturalne. Na środku placu stoi obecnie Lacka Brama, czyli ostatnia z trzech najważniejszych bram kijowskiego grodu Jarosława. Znajdują się tutaj również pomniki legendarnych założycieli miasta, Kozaka Mamaja z ukraińskiej sztuki folklorystycznej czy kolumna z Brzeginią, która symbolizuje niezależność i suwerenność kraju. To właśnie na tym placu rozgrywały się najważniejsze wydarzenia tak zwanej „pomarańczowej rewolucji” oraz protesty przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi, nazwane „Euromajdanem”.

8. Cerkiew św. Andrzeja

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie to barokowa budowla z XVIII wieku. Legenda głosi, że w 40 roku miejsce w trakcie podróży odwiedził św. Andrzej, który stwierdził, że z pomocą Boga dokładnie tutaj stanie piękna świątynia i wspaniałe miasto. Kamień węgielny pod świątynię caryca Elżbieta położyła osobiście, a nad budową i projektami pracowała grupa zdolnych architektów. Środek cerkwi jest bardzo bogato zdobiony, a jedyna kopuła przepuszcza światło dzienne, które pięknie eksponuje ozdobny ikonostas z XVIII wieku. Wewnątrz znajdują się również piękne ikony namalowane przez Antropowa i Wyszniakowa. Turyści, którzy przepadają za sztuką sakralną i barokiem z pewnością będą zachwyceni wnętrzem świątyni.

9. Chreszczatyk

Chreszczatyk to główna aleja Kijowa, która już w średniowieczu łączyła Górne Miasto z tak zwanym Padołem. Od XVI wieku odbywał się tutaj coroczny jarmark i targ, a w kolejnych latach Dom Kontraktowy przy alei stał się również ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego. Bywali w nim między innymi Honoriusz Balzak, Aleksander Puszkin czy Adam Mickiewicz. W XIX wieku bardzo wielu Polaków prowadziło na tej ulicy prestiżowe firmy, banki, hotele i wiele innych punktów, dzięki którym ulica ta stała się jeszcze ważniejsza. Kiedy Wehrmacht zajął Kijów w 1941 roku, ulica została wysadzona w powietrze przez radzieckich saperów, a odbudowano ją dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej. Dziś stanowi najważniejszą aleję w mieście, gdzie na co dzień można spotkać sporo turystów, a po zmroku toczy się tutaj życie nocne.

10. Państwowe Muzeum Lotnictwa

Państwowe Muzeum Lotnictwa im. O.K. Antonowa to miejsce, które koniecznie musi się znaleźć na liście wśród tych zwiedzających, którzy interesują się lotnictwem i jego historią. Oleg Konstantinowicz Antonow był radzieckim konstruktorem, a w muzeum jego imienia znajdują się samoloty i śmigłowce z czasów Związku Radzieckiego. Niektóre z eksponatów można zwiedzać w środku, dzięki czemu turyści mogą znaleźć się w kokpitach samolotów, które już dawno wyszły z użycia. Na terenie muzeum znajdują się również najróżniejsze przedmioty, które były używane na lotniskach i podczas lotów w epoce ZSRR. Miejsce to świetnie nadaje się na rodzinną wycieczkę, ponieważ również na dzieci czeka tam mnóstwo atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Warto pamiętać o tym, że wejście na pokład maszyn jest dodatkowe płatne.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić