Jezioro Budzisławskie to jezioro polodowcowe znajdujące się na Pojezierzu Gnieźnieńskim i stanowiące część Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na wyjątkowo atrakcyjne położenie jezioro to cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Co warto wiedzieć o nim i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Wielkość Jeziora Budzisławskiego to 1,40 kilometra kwadratowego, zaś jego głębokość maksymalna wynosi mniej więcej 35 metrów.
2. Jezioro przyciąga szczególnie wielbicieli odpoczynku nad wodą, którzy stronią od hałasu i miasta. Znajduje się ono z dala od jakichkolwiek zakładów przemysłowych, a wokół panuje kojąca cisza. Dodatkowym walorem jeziora jest fakt, że na brzegu znajdują się piaszczyste plaże.
3. Jezioro Budzisławskie może poszczycić się pierwszą klasą czystości. Przejrzystość wody jest tutaj wyjątkowa i wynosi nawet 15 metrów, dlatego też ten akwen doskonale nadaje się do nurkowania.
4. W Trębach Starych znajduje się baza, która zapewnia nurkom niezbędne wyposażenie. Jezioro to sprzyja więc nie tylko doświadczonym i wyposażonym w tym zakresie, ale również tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem.
5. W pobliskim Kleczewie warto zatrzymać się, aby zobaczyć tutejsze zabytki. Należą do nich między innymi kościół św. Andrzeja, o którym wspominano po raz pierwszy już w XII wieku.
6. Jezioro Budzisławskie regularnie przyciąga miłośników wędkowania i nic w tym dziwnego, skoro żyją tutaj między innymi sielawa, węgorz, lin, okoń, sum czy miętus.
7. Powidzki Park Krajobrazowy został utworzony w 1998 roku i jest to jeden z dwóch parków krajobrazowych na terenie powiatu słupeckiego. Wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu, jeziorami i bardzo bogatą fauną i florą.
8. W okolicach Jeziora Budzisławskiego występuje wiele gatunków zwierząt, a wśród nich na przykład wydra, która znajduje się w herbie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, norki, bobry czy łosie.
9. Okolice Jeziora Budzisławskiego to raj dla ornitologów oraz fotografów zajmujących się fotografowaniem ptaków. Miejsce to jest domem dla wielu ptaków takich, jak czajki, ogorzałki, mewy czy rybitwy.
10. Na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego rośnie blisko tysiąc gatunków roślin. Spośród nich kilkadziesiąt gatunków podlega ochronie i należy do niezwykle rzadkich. Można tutaj z bliska podziwiać na przykład kłoć wiechowatą, skrzyp pstry czy selery błotne.
11. Powidzki Park Krajobrazowy to wymarzone miejsce dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek w formie wycieczek pieszych, rowerowych i wodnych. Jego obszar przecinają liczne szlaki na przykład czarny szlak “Cztery Jeziora”, “Trakt Słowikowski”, “Leśna Petla Zachodnia” czy też “Dookoła Jeziora Powidzkiego”.
12. Okolice Jeziora Budzisławskiego obfitują również w ścieżki dydaktyczne, które łączą przyjemność z nauką. Należą do nich na przykład licząca 5 przystanków i 7 kilometrów długości “Przygoda z przyrodą”, a także liczące 8 przystanków i 5 kilometrów długości “Mrówki”.