Jak zabezpieczyć swój rower elektryczny przed kradzieżą? Przydatne porady!

Popularność rowerów elektrycznych stale rośnie! Ta innowacyjna alternatywa dla klasycznych jednośladów to dobre rozwiązanie zarówno dla miłośników szalonej jazdy po górskich szlakach czy leśnych ścieżkach, jak i dla tych, którzy wolą spokojne przejażdżki po utwardzonych drogach, czy też wykorzystują rower jako codzienny środek transportu. E-bike’y nie należą do najtańszych, dlatego stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Jak skutecznie zabezpieczyć rower elektryczny przed kradzieżą? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Rower elektryczny do najtańszych nie należy

Rowery elektryczne są zdecydowanie droższe od klasycznych jednośladów. Porządny rower trekkingowy lub miejski, przeznaczony do codziennej jazdy, kupimy już za 1000-1500 zł, podczas gdy za najtańszy model z napędem elektrycznym trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Cena e-bike’a zależy od parametrów technicznych, jakości komponentów, czy też marki. 

Rowery elektryczne w Krakowie z różnych półek cenowych kupisz w sklepie Aga Sport. W asortymencie dostępny jest m.in. model crossowy Giant Roam E+ za ok. 10 tys. zł, czy też model górski Giant Trance X E+ 3 PRO za ok. 20 tys. zł. Zakup roweru elektrycznego to spory wydatek. Warto zatem pomyśleć o porządnym zabezpieczeniu, które skutecznie zniechęci złodziei do kradzieży!

U-Lock – najpopularniejszy rodzaj zabezpieczenia

U-Lock, czyli specjalne zapięcie w kształcie podkowy lub litery “U”. Jest to jedno z najmocniejszych i najczęściej polecanych zabezpieczeń rowerowych. Składa się z pałąka wykonanego z hartowanej stali oraz zamka. Całość pokryta jest powłoką z tworzywa sztucznego. Zabezpieczenie U-Lock jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Polecane jest przede wszystkim tym osobom, które często zostawiają rower w miejscach publicznych – np. dojeżdżają nim do pracy. 

Dla najwyższego bezpieczeństwa i pełnej niezawodności warto wybrać zabezpieczenie U-Lock od znanego i cenionego producenta – np. marki Kryptonine. Taki model znajdziesz na stronie agasport.com.pl. Proponowane zabezpieczenie wykonano z utwardzonej stali. Zamek o podwyższonej odporności gwarantuje pełne bezpieczeństwo. 

Linka rowerowa – lekkie i kompaktowe rozwiązanie

Niegdyś linki rowerowe nie należały do najmocniejszych. Dostępne w marketach modele nie zapewniały żadnego zabezpieczenia. Można było z łatwością przeciąć je nożyczkami. Współczesny rynek oferuje nam jednak lepsze rozwiązania. Linki rowerowe zyskały nowe życie – znacznie wzmocniono ich konstrukcje, jednocześnie zachowując lekkość pierwotnych modeli. Niewątpliwą zaletą linek jest łatwość transportu – można umieścić je w kieszeni czy owinąć wokół ramy. 

Łańcuch rowerowy – kompromis między U-Lockiem a linką

Łańcuch to łatwe w transporcie, poręczne, a przy tym wyjątkowo solidne zapięcie rowerowe. Jest lżejsze niż blokada U-Lock i jednocześnie bardziej wytrzymałe niż linka. Stalowy łańcuch mógłby uszkodzić ramę jednośladu, dlatego każde zabezpieczenie tego typu powleczone jest specjalnym materiałem lub innym tworzywem, które zmniejsza ryzyko powstawania zarysowań.

Inne rodzaje zabezpieczeń

Na rynku dostępne są także zapięcia składane. Są łatwe w transporcie, lżejsze od łańcuchów i elastyczniejsze niż U-Locki. Minus? Nity pomiędzy poszczególnymi elementami są dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. W konsekwencji zapięcie składane może stanowić słabą ochronę przed kradzieżą. 

Innym rozwiązaniem jest blokada na tylne koło, która może pełnić funkcję dodatkowego zabezpieczenia w zestawie ze standardowym zapięciem. U-Lock, linka czy łańcuch nie chroni bowiem koła roweru. Wybór zestawu to gwarancja wyższej ochrony.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić