Co spakować na piesze wędrówki?

Piesze wędrówki to forma sportu, która cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Na długie spacery wybierają się młodsi, starsi, czy rodziny z dziećmi, a ponadto miejsc do wędrówek jest u nas bardzo dużo: od morza przez Mazury aż po góry. Sprawdźmy więc, jak dobrze przygotować się do pieszych wędrówek, by czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

Piesze wędrówki to forma sportu, która cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Na długie spacery wybierają się młodsi, starsi, czy rodziny z dziećmi, a ponadto miejsc do wędrówek jest u nas bardzo dużo: od morza przez Mazury aż po góry.

Jednak jak to w każdym sporcie bywa, daje nam on jeszcze większą przyjemność, gdy jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co zabrać ze sobą, czy nawet jak się ubrać na piesze wędrówki.

Wszystko to ma duże znaczenie wpływające nie tylko na komfort naszej wyprawy, ale też na bezpieczeństwo. Sprawdźmy więc, jak dobrze przygotować się do pieszych wędrówek, by czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

W co ubrać się na piesze wycieczki?

Jest to problem, z którym mierzy się bardzo dużo pasjonatów wędrówek. Przede wszystkim dlatego, że na szlakach (nie tylko górskich) pogoda jest naprawdę zmienna. W każdej chwili może nas zaskoczyć deszcz, wichura, a nawet niezapowiedziany upał. Aby więc być gotowym na każdą okoliczność, należy zwrócić uwagę na:

 1. Dobór odpowiednich butów turystycznych. W wielu sklepach sportowych można je wybrać w zależności od rodzaju wędrówki, na jakie się wybieramy oraz od jakości terenu, po którym będziemy szli;
 2. jakość zakładanej odzieży. Podczas wędrówek najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę, to znaczy mieć przygotowanych kilka warstw wierzchnich, poczynając od przewiewnego T-Shirtu odprowadzającego pot przez polarową bluzę i kończąc na przeciwdeszczowej kurtce.

W przypadku długości spodnie sprawa jest nieco trudniejsza, gdyż albo decydujemy się na długie, albo na szorty, chociaż gdzieniegdzie można znaleźć modele z opcją regulacji w zależności od pogody;

 1. dobrej jakości oddychającą bieliznę oraz bezszwowe skarpety, które uchronią nas przed otarciami i odparzeniami;
 2. odpowiednie dodatki np. czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, składana peleryna przeciwdeszczowa, odpowiednio chroniące nas przed doskwierającymi warunkami atmosferycznymi.

Odzież na piesze wycieczki ma być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. W ciężkich warunkach odpowiedni styl nie gra dużej roli. Stawia się raczej na wygodę, przewiewność wiatro- i wodoodporność oraz na ochronę przed słońcem.

Jaki sprzęt sprawdzi się podczas wędrówek?

Kwestia doboru odpowiednich akcesoriów służących nam na szlakach w głównej mierze zależy od tego, jak długie planujemy wędrówki i po jakim terenie.

Niezawodne akcesoria

Natomiast najlepszy sprzęt do wędrówek to ten, który sprawdza się niezależnie od rodzaju wycieczek i można do niego zaliczyć:

 • Przede wszystkim plecak. Jest to niezawodny i obowiązkowy element. Jego pojemność można dobrać do własnych preferencji – jeśli wybieramy się na jednodniową wyprawę, wówczas 10-litrowy sprawdzi się najlepiej, jeśli na kilkudniową, wtedy maksymalnie 70-litrowy.
 • Wbrew wielu opiniom, czymś, co również sprawdzi się w każdej sytuacji, są kijki trekkingowe. Mają one na celu wspomóc nasz kręgosłup, zwiększać równowagę i zapewnić stabilność, a każda z tych cech sprawdzi się przecież niezależnie od miejsca i terenu.
 • Podczas długich wędrówek po nieznanych ścieżkach można się łatwo zgubić i chociaż wiele osób zabiera ze sobą naładowane telefony i zegarki z GPS’em, to jednak brak zasięgu może pozbawić nas drogi do celu. W takim wypadku niezawodne są wszelkiego rodzaju mapy topograficzne oraz kompas, które na pewno nie pozwolą nam się zgubić.

Oprócz odpowiednio dobranego prowiantu i właściwej ilości nawodnienia powyższe przedmioty sprawdzą się w każdej sytuacji, niezależnie od tego, na jak długo planujemy wędrówkę. Można do nich dodać także pewne drobiazgi, np. latarkę, zapalniczkę, igłę i nitkę oraz scyzoryk, które nie ważą za dużo, a w trudnych sytuacjach mogą się naprawdę przydać.

Dodatkowy sprzęt

Są również akcesoria, które sprawdzą się tylko w niektórych momentach, a w innych mogą stać się uciążliwym bagażem. Mowa tu o:

 • Lampie czołowej
 • Śpiworze
 • Namiocie
 • Kuchence turystycznej
 • Pokrowcach przeciwdeszczowych
 • Ręcznikach turystycznych
 • Sztućcach
 • Świeczkach

Są one wręcz niezawodne w wielodniowych wycieczkach, podczas których nie mamy możliwości przenocowania w schroniskach. Natomiast w innych wypadkach część z nich to tylko więcej kilogramów do noszenia, które albo się przydadzą, albo też nie.

Czerp przyjemność dzięki dobremu przygotowaniu

Można więc zauważyć, że aby piesze wycieczki były udane, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór odzieży czy sprzętu. Jest to o tyle ważne, ponieważ ten rodzaj sportu, podobnie jak inne ma zapewnić zdrowy ruch i przyjemność w jednym, a czasem ciężko jest to zapewnić, jeśli na drodze musimy męczyć się np.  z odparzeniami, przemoknięciem, bólem pleców, czy problemami ze stawami. Dlatego też odpowiednie przygotowanie zapewnia nam odpowiedni komfort i radość z przymierzaniem szlaków.

 

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić