30 Ciekawostek o Fascynującym Hondurasie 🗺️

honduras
foto – Pixabay

Honduras to niewielkie państwo, znajdujące się w Ameryce Środkowej. Leży pomiędzy dwoma wielkimi akwenami wodnymi: Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Państwo to graniczy z Gwatemalą, Salwadorem i Nikaraguą. Honduras nie jest państwem masowo odwiedzanym przez turystów: znaleźć tu można klimatyczne miasteczka, egzotyczne, opustoszałe plaże i tysiące hektarów niezbadanej dżungli.

1. Stolicą Hondurasu jest miasto Tegucigalpa, które znajduje się w południowej części państwa. Zostało założone w 1578 roku jako miasto kopalniane, w którym wydobywało się srebro i złoto. Sama nazwa miasta dosłownie oznaczała w języku rdzennych mieszkańców “srebrną górę”. Obecnie Tegucigalpa zamieszkiwana jest przez 1,3 miliona mieszkańców i stanowi najważniejszy ośrodek kulturowy, edukacyjny i gospodarczy w Hondurasie.

2. Tereny, należące dziś do Hondurasu, odkrył Krzysztof Kolumb w 1502 roku.

3. W Hondurasie panuje równikowy, wilgotny klimat. Występują tu dwie pory roku: wilgotna i sucha. W większości kraju temperatury są niezmienne przez cały rok i osiągają wartość około 25-28 stopni Celsjusza.

4. Na obszarze honduraskiej dżungli w 2012 roku odkryto pozostałości po ogromnym, prekolumbijskim mieście. Ruiny budowli ciągną się przez ponad 2 kilometry. Do najcenniejszych znalezionych wówczas pozostałościach po dawnej kulturze należą m.in. kamienne rzeźby i figurki, których było ponad 50. Szacuje się, że najstarsze zabytki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat.

5. Najdłuższą rzeką w Hondurasie jest Patuca, która ma długość 320 kilometrów.

6. Dużą atrakcją tego państwa są piękne, malownicze plaże, które rozciągają się wzdłuż obu wybrzeży. Wśród mieszkańców Hondurasu i przyjeżdżających tu turystów niezwykle popularne są przede wszystkim plaże u wybrzeży Morza Karaibskiego, gdzie rozciągają się laguny i rafy koralowe, które stanowią doskonałe miejsce do uprawiania nurkowania.

7. Na terenie Hondurasu żyją najbardziej jadowite pająki świata: czarne wdowy. Są to niewielkie pająki, które osiągają długość maksymalnie jednego centymetra. Neurotoksyna zawarta w ich jadzie jest jednak kilkanaście razy silniejsza niż toksyny w jadzie grzechotnika! Choć ugryzienia czarnych wdów zazwyczaj nie są śmiertelne, mogą powodować skurcze mięśni, bóle brzucha i silne dolegliwości bólowe w miejscu ukąszenia.

8. Od 2019 roku w tym państwie obowiązuje stan alarmowy związany z zagrożeniem zachorowania na dengę.

9. Najwyższym szczytem w Hondurasie jest Cerro Las Minas, zwany również Pico Celaque. Góra ta znajduje się we wschodniej części państwa, a jej szczyt sięga wysokości 2849m n.p.m.

10. Narodowym daniem Hondurasu jest baleada czyli placek tortilli z nadzieniem z sera i czerwonej fasoli. Do niektórych, lokalnych odmian baleady dodaje się również grillowane mięso z piersi kurczaka. Ciekawostką jest, że w 2017 roku Gordon Ramsey – znany brytyjski szef kuchni – uznał honduraskie baleady za najlepsze danie kuchni Ameryki Łacińskiej.

11. Urzędowym językiem Hondurasu jest język hiszpański.

12. Mieszkańcy Hondurasu wierzą w legendę o zaginionym “Białym Mieście”. Według podań miejsce to znajduje się gdzieś na obszarze honduraskiej dżungli i jest miejscem narodzenia Quetzalcoatla czyli azteckiego boga-węża, jednego z twórców świata.

13. Flaga Hondurasu przedstawia dwa poziome, błękitne pasy, które przedzielone są bielą. Kolorystyka flagi symbolizuje braterstwo, pokój i czystość. Na samym środku widnieje pięć gwiazd, które są symbolem pięciu państw federacyjnych: Hondurasu, Gwatemali, Kostaryki, Salwadoru i Nikaragui.

14. Narodowym alkoholem Honduraninów jest rum. Jedną z najpopularniejszych marek honduraskich jest rum Pirates Grog.

15. Największym jeziorem w Hondurasie jest Yojoa – rozległy zbiornik wodny, który powstał na w rozpadlinie pomiędzy szczytami wulkanów. Jezioro zajmuje powierzchnię 285 kilometrów kwadratowych i położone jest na wysokości ponad 700m n.p.m. Obecnie stanowi ważną atrakcję turystyczną, a także pełni funkcję rekreacyjną

16. Aby poruszać się samochodem po drogach Hondurasu obcokrajowcy potrzebują specjalnego zaświadczenia. Wydawane ono jest podczas wjazdu na teren państwa na podstawie międzynarodowego prawa jazdy.

17. Walutą, obowiązującą na terenie państwa, jest lempira, która w przybliżeniu jest warta około 0,16zł. W wielu miejscach turystycznych akceptuje się również płatność w dolarach amerykańskich.

18. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Hondurasie jest Park Narodowy Pico Bonito, który swoją nazwę wziął od nazwy majestatycznej, wyraźnie zaznaczonej góry wznoszącej się na wysokość 2435m n.p.m. Podczas wizyty w parku przy odrobinie szczęścia spotkać można liczne gatunki zwierząt, które zamieszkują tutejsze lasy: kapucynki, tapiry, jelenie i mrówkojady.

19. Honduraski region La Mosquitia jest jednym z najmniej zbadanych obszarów na Ziemi. Znajdują się tu gęste, dziewicze dżungle i nieodkryte połacie lasów deszczowych. Teren ten w dalszym ciągu nazywany jest “Bramą Piekieł” (Portal del Infierno) z powodu nieprzyjaznych, panujących w nim warunków.

20. W miejscowości San Pedro Sula wprowadzono różowe taksówki, z których korzystać mogą jedynie kobiety. Mają one specjalne zabezpieczenia drzwi i okien, a także dysponują systemem GPS, który ma zapewnić bezpieczeństwo pasażerek.

21. Ponad połowa Honduraninów wyznaje katolicyzm. Duże grupy wyznaniowe stanowią również protestanci, mormoni i świadkowie Jehowy. Około 1% ludności w dalszym ciągu wyznaje tradycyjne religie plemienne.

22. Honduras nie bez powodu szczyci się złą sławą wśród turystów i podróżników z całego świata. Według padań jest to państwo z największym wskaźnikiem zabójstw na świecie. Dochodzi tu corocznie do 90 morderstw przypadających na każde 100 tysięcy mieszkańców.

23. Do Hondurasu dotrzeć można drogą lądową lub powietrzną. Loty samolotowe odbywają się z niektórych państw europejskich (m.in. Madrytu i Amsterdamu), a także z krajów obu Ameryk. Dobrze rozwinięta sieć autobusów i autokarów umożliwia przemierzenie granicy drogą lądową z państw granicznych (Nikaragui, Salwadoru i Gwatemali).

24. Do jednych z największych atrakcji Hondurasu z pewnością zaliczyć można wyspę Roatan. Znajduje się ona w archipelagu wysp Bahia w pobliżu raf koralowych na Morzu Karaibskim. Słynie z wyjątkowo pięknych, egzotycznych plaż z miękkim, białym piaskiem i krystalicznie czystą, ciepłą wodą. Na wyspie znajdują się hotele, lokale gastronomiczne i infrastruktura rekreacyjna. To także idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych m.in. kajakarstwa, snorkelingu, nurkowania i windsurfingu.

25. Narodowym sportem Honduraninów jest piłka nożna.

26. W mieście Comayagua (które niegdyś było stolicą państwa), w którym odkryto najstarszy zegar w Ameryce (i drugi najstarszy zegar świata) sprzed niemal 1000 lat.

27. W honduraskim mieście Yoro regularnie dochodzi do zjawiska “deszczu ryb”. Ma ono miejsce w czasie letnich burz i występuje corocznie w tym sezonie. Do dziś nie jest do końca wyjaśnione skąd biorą się zwierzęta, które następnie spadają na ziemię.

28. Gęste lasy Hondurasu to jeden z najbardziej różnorodnych obszarów na świecie pod względem występujących tu zwierząt. Niemal w każdym roku odkrywane są kolejne gatunki, a niektóre z nich (np. odkryty na nowo w 2019 roku gatunek nietoperza) od lat uznawane są za wymarłe.

29. Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas wjazdu na teren Hondurasu. Przy wjeździe należy jednak uiścić opłatę (od 5 do nawet 15 dolarów amerykańskich w zależności od formy podróży) oraz posiadać ze sobą gotówkę (równowartość 25 dolarów na każdy dzień pobytu w tym państwie).

30. Honduras nie należy do najbezpieczniejszych państw Ameryki Środkowej. Często dochodzi tu do aktów przestępczości pospolitej i zorganizowanej: głównie kradzieży i napadów. Honduras boryka się także z dużym problemem produkcji i przemytu narkotyków, a także z działalnością gangów. Bezpieczne są jednak popularne kurorty turystyczne na wybrzeżu Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić