Henryków Turystycznie – Co można zobaczyć ?

opactwo w opatowie
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82712245

Henryków to mała spokojna wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, niecałe 60 km od Wrocławia. Liczba ludności nieznacznie przekracza 1400 osób.

Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi jeszcze z 1222 roku. W kolejnych latach Henryków wielokrotnie był niszczony. Najpierw nie przetrwał najazdu Tatarów, a później mieszczące się we wsi opactwo Cystersów musiało zmagać się z wojnami husyckimi, wojną trzydziestoletnią i wojnami śląskimi w XVIII wieku. Po II Wojnie Światowej wieś znalazła się w granicach Polski. Co warto wiedzieć o Henrykowie i w jaki sposób spędzić tutaj dobrze czas? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Największą atrakcją ze względu na historyczne walory jest zespół klasztorny. Kościół wchodzący w skład kompleksu pochodzi z XIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi mauzoleum Piastów. Warto jednak zwrócić uwagę na nieco młodsze stajnie, budynek bramy Dolnej i Górnej z XVIII wieku.

2. Ciekawostką jest, że przez Henryków przebiega Szlak Cystersów, turystyczna trasa obejmująca właśnie klasztory i zakony. W województwie dolnośląskim istnieje aż sześć punktów trasy.

3. To właśnie w Henrykowie znajduje się słynna Księga Henrykowska będąca kroniką pisaną w drugiej połowie XIII wieku. Cała księga została spisana po łacinie, aczkolwiek znajduje się tutaj jedno zdanie napisane w języku staropolskim, które najpewniej wypowiedział rycerz do swojej żony – “Daj, ja pomielę, a ty odpoczywaj”.

4. Przy ulicy Henryka Brodatego znajduje się Karczma Piastowska. To lokal serwujący wyjątkowo dobre burgery oraz doskonale przygotowaną pizzę włoską.

5. Osoby poszukujące wyjątkowego zakwaterowanie w Henrykowie powinny zainteresować się Gospodarstwem Ekoturystycznym przy ulicy Nowina 6. To malowniczy domek porośnięty bluszczem, w którym znajduje się dobrze wyposażony aneks kuchenny pokoje czteroosobowe oraz apartamenty.

6. Warto wybrać się na spacer do parku w Henrykowie. Ten zadbany zielony obszar sprzyja wypoczynkowi w przepięknej scenerii. Powstał w XIX wieku, a jego powierzchnia przekracza 100 hektarów. Największą chlubą parku są wspaniałe stare dęby, których obwód wynosi nawet do pięciu metrów.

7. Nadleśnictwo Henryków stworzyło na terenie parku atrakcyjne ścieżki edukacyjne. Przechadzając się wytyczonymi ścieżkami będzie można zapoznać się z licznymi gatunkami roślin, które tutaj występują.

8. Również na terenie parku znajduje się symboliczny grób Wilhelma Ernesta von Sachsen-Weimar-Eisenach. Był niegdyś właścicielem tych ziem i mieszkał w poklasztornym budynku.

9. Warto wybrać się do pobliskiej wsi Ciepłowody. Znajdują się tutaj ruiny zamku pochodzącego z XIII wieku. W skład zespołu zamkowego wchodzi ponadto oficyna oraz ogrody.

10. W Brukalicach znajdujących się nieco ponad kilometr od Henrykowa znajduje się słynny pomnik, na którym widnieje zapis pierwszego polskiego zdania, znanego z Księgi Henrykowskiej.

11. Będąc w Henrykowie warto również wybrać się do Starego Henrykowa. Wieś znajdująca się nieco ponad 3 kilometry dalej w kierunku wschodnim. Cała wieś odznacza się nieco sennym idyllicznym klimatem. Znajduje się tutaj również kościół, którego budowa zaczęła się jeszcze w XV wieku.

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić