Góry Pieprzowe – Ciekawostki i informacje praktyczne

góry pieprzowe
foto – Autorstwa Macieias – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=798509

Świętokrzyskie Góry Pieprzowe to niewysokie wzgórza, położone na obszarze Wyżyny Sandomierskiej. Ich wysokość nie przekracza 200m n.p.m. Nazywane przez lokalnych mieszkańców “Pieprzówkami”, wzgórza zachwycają zróżnicowaną roślinnością oraz wyjątkowo malowniczym krajobrazem. Przedstawiamy 12 ciekawostek i praktycznych informacji o Górach Pieprzowych w województwie świętokrzyskim!

1. Góry Pieprzowe swoją nazwę zawdzięczają specyficznej nawierzchni, którą tworzą osady i łupki przypominające kształtem i kolorem ziarna pieprzu.

2. Rzeźba terenu Gór Pieprzowych jest bardzo zróżnicowana i atrakcyjna turystycznie. Znajdują się tu rozpadliny, wyżłobione jary, wąwozy, strome ściany skalne i skarpy.

3. Na początku XX wieku w kamieniołomie w niewielkiej wsi Kamień Łukawski znaleziono nieliczne skamieniałości. Są one pozostałością po kambryjskich stworzeniach m.in. trylobitach i ramienionogach. Zamieszkiwały one ogromne morze, które wiele milionów lat temu pokrywało obszar tej części kraju.

4. Przez obszar Gór Pieprzowych przebiega czerwony szlak turystyczny, który łączy dwie miejscowości: Gołoszyce i Piotrowice. Przez cały rezerwat rozciągają się również alejki i ścieżki, z których rozciągają się wspaniałe widoki pagórków i płynącej nieopodal Wisły.

5. Cały obszar wzgórz objęty jest ochroną rezerwatu przyrody. Rezerwat ma powierzchnię niespełna 18 hektarów i został utworzony w 1979 roku w celu ochrony unikalnej przyrody, a także bogactwa świata owadów.

6. Mimo, że wzgórza nie są wysokie, ich zdobywanie może być bardzo wymagające. Przez cały obszar rezerwatu przyrody rozciągają się strome, piesze alejki, a w niektórych miejscach turyści muszą wspinać się na skalne ściany.

7. Przez teren Gór Pieprzowych przepływa największa polska rzeka – Wisła. Ciekawostką jest, że mimo niewielkiej wysokości pagórków, różnica między ich szczytami a strugą Wisły wynosi od 40 do nawet 60 metrów.

8. Góry Pieprzowe uznawane są za najstarsze góry na terenie Polski. Powstały one około 500 milionów lat temu!

9. W Górach Pieprzowych położone jest największe i najbardziej różnorodne skupisko dzikich róż. Na terenie całej Polski w warunkach naturalnych występuje jedynie 25 gatunków róży, a aż 12 z nich zauważyć można podczas spacerów po “Pieprzówkach”.

10. Góry Pieprzowe zbudowane są z łupków (np. iłowców i mułowców) oraz kwarców i piaskowców.

11. Kamień Łukawki to mała miejscowość na terenie “Pieprzówek”, która słynie z uprawy winorośli. We wsi znajduje się winnica z restauracją, w której skosztować można tradycyjnych, regionalnych wyrobów alkoholowych, a także doskonałych potraw kuchni polskiej.

12. Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe częściowo położone są na terenie Sandomierza – z pewnością jednego z najpiękniejszych miast województwa świętokrzyskiego. Podczas pobytu w Sandomierzu warto zwiedzić okazały, średniowieczny Zamek, starówkę z pięknym, gotyckim Ratuszem oraz sandomierskią Podziemną Trasę Turystyczną, w której znajdują się korytarze i sale z ekspozycjami muzealnymi.

4/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić