Atrakcje Falsztyn 2024 🗺️ Jak można spędzić tutaj czas ?

falsztyn
foto – Autorstwa Jerzy Opiołą – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6678070

Falsztyn jest to nieduża wieś położona w województwie małopolskim, położona 20 kilometrów od Nowego Targu. Falsztyn został założony prawdopodobnie w XV wieku przez osadników niemieckich. Leży nad jeziorem Czorsztyńskim.

Atrakcje w miejscowości Falsztyn

1. Zamek w Czorsztynie to ruiny gotyckiego zamku, który pochodzi z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Według kronikarza Jana Długosza właścicielem zamku w Czorsztynie w roku 1246 był Piotr Wydżga. Znaczna rozbudowa zamku nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego. Historycy wiążą początki zamku z działalnością św. Kingi, identyfikując zamek z warownią o nazwie Wronin, która jest wymieniona w dokumencie z 1320 roku.

2. Grandeus – wzniesienie o wysokości 801,8 m, podłużne i bezleśne znajdujące się we wsi Łapsze Wyżne. Jest najdalej wysuniętym na południe wzniesieniem Pienin Spiskich.

3. Dwór Tetmajerów to okazały dwór pochodzący z XVIII wieku. Dwór w Łopusznej jest dobrze widoczny z drogi. To dawna siedziba szlacheckich, patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich.

4. Skansen Studzionki – jego historia sięga lat 50 ubiegłego wieku, kiedy to po raz pierwszy zawitał tam Zygmunt Stypa, krakowski skrzypek i turysta. Dom, gdzie dziś mieści się skansen zbudowany został w stylu typowym dla góralszczyzny XX wieku. Zbudowany został z świerkowych płazów, czyli bali, które pochodzą z dwóch starych dziewiętnastowiecznych chałup. Wyposażenie wnętrza to przede wszystkim stare bądź stylizowane przedmioty góralskie. Głownie są to wytwory lokalnej ludności oraz efekty pomysłowości ludzi. Ludzi, którzy żyjąc w biedzie i surowych warunkach musieli sobie radzić sami. Tworzyli przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia i sprzęty niezbędne do życia i prowadzenia gospodarstwa. Eksponaty zgromadzone w skansenie to m.in. przykłady regionalnych mebli, formy do serów i oscypków, stara ceramika ze Starych Maniowych, węgierskie talerze i kubki, wyroby kowalskie, drewniane narzędzia rolnicze oraz góralskie stroje ludowe.

5. Spływ Dunajcem– to prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja turystyczna Pienin. Długość to 18 kilometrów spływu tratwami Przełomem Dunajca. Trasa wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, a kończy w Szczawnicy lub Krościenku.

6. Zamek w Niedzicy lub Zamek „Dunajec” – został wzniesiony w I połowie XIV wieku. Początkowo pełnił funkcję fortalicji broniącej północnej granicy Węgier. Odtąd pozostawał w rękach węgierskich rodów aż do 1945 roku , pomimo że po I wojnie światowej został włączony w granice Polski. Wnętrza zamku górnego i średniego zostały zaadaptowane na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu. Muzeum rozpoczęło działalność w 1963 roku. Zbiory, które były gromadzone miały pomóc w wyposażeniu wnętrz zamkowych takich jak min.: więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego, sypialni żupana, izby straży czy też komnat mieszkalnych ostatnich właścicieli zamku-rodziny Salamonów. W salach zostały również zgromadzone obiekty, które pochodzą z prowadzonych na zamku prac archeologicznych. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe z których można podziwiać piękno okolicy.

7. Zielone Skałki jest to pasmo wapiennych skał w Pieninach Spiskich, leżących powyżej Zbiornika Czorsztyńskiego, na obszarze miejscowości Niedzica-Zamek i Falsztyn. Pasmo ma długość około 2 km, a jego najwyższy punkt wznosi się na wysokość 616 m n.p.m.

8. Spiska Kraina to Rodzinny Park Rozrywki w którym każdy bez względu na wiek będzie dobrze się bawił, a chwile spędzone w parku rozrywki na zawsze zostaną w pamięci. W Spiskiej Krainie rozrywka i edukacja podążają ze sobą równolegle. Głównym celem parku rozrywki jest przybliżanie historii i zapewnianie rozrywki, a także zachęcanie do wspólnego spędzania czasu wolnego. W Parku znajduje się Park Miniatur, w którym zobaczymy wierne miniatury zamków i zabytków sakralnych. W parku zobaczymy miniatury między innymi: Zamku Dunajec w Niedzicy, Dworu Tetmajerów, Zamku w Czorsztynie, czy sanktuariów w Lourdes, Fatimie i Gietrzwałdzie. Dla najmłodszych przyszykowany jest Małpi Gaj, w którym spędzą niezapomniane chwile.

Falsztyn to urokliwa wieś nad Jeziorem Czorsztyńskim, w którym otoczy nas cisza, malownicze widoki i przecudna przyroda. W Falsztynie rozwija się coraz prężniej baza noclegowa i gastronomiczna, co wiąże się z napływem turystów. Jest to jedna z tych miejscowości, w której warto zatrzymać się na dłużej.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić