Dlaczego warto kupić adapter podróżny?

Przed podróżą sprawdzasz, czy wszystko spakowałeś? Bardzo słusznie, w ten sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Nie wszystkich jednak, bowiem wciąż mogłeś zapomnieć umieścić czegoś w spisie. Jeśli chcesz korzystać z urządzeń elektrycznych zabieranych ze sobą – golarki, suszarki albo ładowarek do laptopa i telefonu, upewnij się, że na Twojej check liście jest odpowiedni adapter podróżny. Dlaczego za granicą warto mieć go w zasięgu ręki?

Adapter podróżny – dlaczego za granicą bywa niezbędny?

O co całe to zamieszanie? Otóż poszczególne kraje wprowadzały sieć elektryczną na swoim terytorium niezależnie od siebie. Nie konsultowały się więc jak konkretnie ma ona wyglądać, ale dostosowywały do swoich potrzeb. W wyniku tych działań, łączników wtykowych powszechnie stosowanych na świecie jest 15. Im dalej jedziesz, tym większa szansa, że natkniesz się na gniazdko, do którego nie będzie pasowała Twoja wtyczka.

Jakie są łączniki wtykowe w Polsce?

Stosowane w Polsce są gniazdka elektryczne C (otwory na dwa okrągłe bolce) oraz E (dodatkowo wystający bolec z uziemieniem). Co ciekawe, wśród naszych sąsiadów jedynie Czechy i Słowacja korzystają z dokładnie tych samych typów łączników wtykowych. Gniazdka to jednak nie wszystko, co różni narody – również same parametry prądu mogą być odmienne. Przykładowo, w Polsce mamy prąd o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz, podczas gdy Amerykanie korzystają ze 120 V i 60 Hz.

Czym jest adapter podróżny? Dlaczego warto go mieć?

W przypadku sieci elektrycznej o tym samym napięciu lub urządzeń zdolnych pracować w dwóch różnych jego zakresach, jedynym sposobem wpięcia rodzimej wtyczki do obcego gniazdka jest adapter podróżny. Jest to przejściówka, którą nakładasz na wtyczkę, aby dostosować jej budowę do specyfiki gniazdka innego typu – pozwala zatem korzystać z energii elektrycznej za granicą. Zadbaj o jego zakup wcześniej, wybierając potrzebny model w kategorii https://brennenstuhl-shop.com/5618-przejsciowki-podrozne sklepu internetowego Brennenstuhl. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ adaptery dostępne na miejscu (o ile w ogóle będą dostępne) mogą okazać się bardzo drogie.

Czy adapter podróżny potrzebny jest w UE?

W większości krajów Unii Europejskiej stosowane są gniazda C lub inne, w które daje się wpiąć wtyczkę kontynentalną Europlug, czyli płaską, o dwóch okrągłych bolcach. Nie jest to jednak reguła (Wielka Brytania, Irlandia, czy Cypr mają zupełnie niekompatybilne gniazdka). Ponadto, ze względu na różnice wymiarowe – połączenie między wtyczką a gniazdkiem nie zawsze jest wystarczające.

Jaki adapter podróżny wybrać na dłuższy czas?

Odpowiedź na to pytanie zależy od celu Twoich podróżniczych wojaży. Kiedy ustalisz listę państw, które chcesz odwiedzić, sprawdź czy korzystają z takich samych typów gniazd. Jeśli okaże się, że w każdym z nich są inne, jak np. w przypadku podróży na azjatyckie państwa-wyspy i do Oceanii, przemyśl wariant uniwersalny, który pozwala na nałożenie jednej z kilku nakładek, aby dopasować się do typu używanego w danym kraju.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić