40 Ciekawostek o Delfinach

foto – Pixabay

Delfiny to jedne z najsympatyczniejszych zwierząt na świecie, w których nie trudno się zakochać. Są niezwykle towarzyskie, dlatego warto zapoznać się z różnorakimi ciekawostkami, które znacznie przybliżą ich sylwetkę i pomogą zrozumieć ich ogromny fenomen.

1. Delfiny należą do grupy drapieżników. Żywią się one przede wszystkim skorupiakami, rybami oraz kałamarnicami. Bardzo ciekawy jest fakt, że taki 130-kilogramowy delfin potrafi zjeść nawet 16 kilogramów ryb dziennie.

2. W wodach świata pływa około 40 gatunków delfinów. Zdecydowana większość z nich zamieszkuje płytkie obszary tropikalnych oceanów, jak i również umiarkowanych. Zaledwie 5 gatunków można spotkać na terenie rzek.

3. Delfiny posiadają 100 pary zębów, ale co ciekawe nie używają ich do jedzenia, lecz służą im one do połowu ryb, które następnie połykają w całości. Rzeczywistość jest taka, że delfiny nie posiadają mięśni szczęki do żucia jedzenia.

4. Interesujący jest również fakt, że delfiny nie potrafią oddychać pod wodą, dlatego, aby złapać oddech, to muszą w tym celu specjalnie wypływać na powierzchnię.

5. Bardzo interesująco wygląda również fakt ciąży samicy delfina. Otóż w zależności od gatunku, zdecydowanie większość takich samic nosi swoje dzieci od 9 aż do 17 miesięcy.

6. Delfiny są również znane z tego, że są zwierzętami niezwykle inteligentnymi, podobnie jak małpy. Sama ewolucja ich mózgów jest niezwykle podobna do człowieka.

7. To również zwierzęta niezwykle towarzyskie, dlatego najczęściej żyją w grupach. To właśnie w tych grupach bawią się oraz wspólnie polują. Takie największe grupy delfinów potrafią mieć nawet tysiąc lub więcej członków.

8. Bardzo ciekawy jest również fakt, że proces echolokacji jest procesem ewolucyjnym, gdyż uważa się, że delfiny nie zawsze posiadały taką umiejętność i dopiero z czasem zaczęto ją u nich obserwować.

9. Delfiny znane są także z tego, że potrafią pielęgnować swoje młode aż do dwóch lat. Same młode potrafią przebywać u swoich matek od trzech do nawet ośmiu lat.

10. Delfiny mają także znakomity wzrok, zarówno w wodzie, jak i pod nią. Również słuch mają doskonały i słyszą częstotliwości nawet 10 razy wyższe niż górna granica u ludzi dorosłych.

11. Duża część delfinów ginie tragicznie z powodu różnorakich metod połowu, a najwięcej ofiar pochłania szczególnie jedna, czyli stosowanie sieci.

12. Delfiny mają również talent do pozostawania w stanie czuwania nawet przez kilka tygodni. Wielokrotne badania udowodniły, że potrafią robić to bez najmniejszego problemu.

13. Niezwykle ciekawy jest także fakt, że delfiny posiadają niesamowicie rozwinięty zmysł dotyku, ale jednocześnie nie mają one zupełnie zmysłu węchu.

14. Bardzo ciekawy jest również proces snu delfina. Otóż podczas snu delfiny muszą pozostać na powierzchni, by oddychać. Nie mogą oddychać automatycznie, dlatego muszą pozostawać w stanie czuwania, by wziąć oddech i uniknąć utonięcia.

15. Udowodniono również, że wystarczy jedna łyżka stołowa wody w delfinich płucach, by sprawić, że się utopi. W takiej samej sytuacji człowiek potrzebuje dwóch takich łyżeczek, by się utopić.

16. Delfiny posiadają także doskonały sonar, który uważany jest za jeden z najlepszych przyrodzie. Sonar ten zdecydowanie przewyższa zarówno sonar nietoperzy, jak i również człowieka.

17. Bardzo ciekawe jest również to, że setki lat temu delfiny uważane były za o wiele mniejsze, niż ma to miejsce w czasach teraźniejszych.

18. Delfiny posiadają również na głowie tak zwane dmuchawki. To właśnie dmuchawki są przez delfiny wykorzystywane do procesu oddychania.

19. Delfiny znane są również z tego, że bardzo często przyjmują niezwykle żartobliwą postawę, która wręcz bawi do łez. Szczególnie widowiskowe są ich wyskoki z wody, pływanie na falach, oraz różnorakie interakcje z pływającymi w wodzie ludźmi.

20. Niezwykle ciekawy jest fakt, że delfiny nie zawsze żyły w wodzie. Odkryto, że miliony lat temu przodkowie delfinów wędrowali po lądzie. Ale około 50 milionów lat temu uznali, że lepszym dla nich środowiskiem bezapelacyjnie będzie ocean.

21. Obecne delfiny wyewoluowały ze zwierząt parzystokopytnych, które charakteryzowały się tym, że na końcu każdej stopy miały kopyta.

22. Dowody tego można zaobserwować do dziś, gdyż dorosłe delfiny posiadają w płetwach resztki palcowych kości, jak i również resztki kości nóg.

23. Najbardziej rozpowszechnionym, jak i również znanym typem delfina jest orka oceaniczna. Wiele osób twierdzi również, że owa orka, jest bardziej rodzajem delfina.

24. Delfiny porozumiewają się miedzy sobą zarówno w sposób werbalny, jak i również niewerbalny. Mogą one wydawać komunikaty za pomocą ruchów ogonem, jak i także poprzez sposób pływania.

25. Delfiny posiadają również bardzo bogaty język, który składa się przede wszystkim z różnorakich specjalnych klików, a także gwizdów, które charakteryzują się tym, że mają niezwykle wysoką częstotliwość.

26. Wydawane przez nie dźwięki mają również inne, niezwykle istotne zastosowanie. Otóż to właśnie z ich pomocą delfiny są w stanie informować o różnorakim niebezpieczeństwie, pokazywać dobitnie swój obecny stan emocjonalny, jak i również przywołać do porządku te młodsze, niesforne delfiny.

27. Delfiny znane są także z tego, że doskonale potrafią opiekować się rannymi. Gdy inny delfin jest ranny, to pozostałe transportują go na powierzchnię, by mógł on zaczerpnąć powietrza.

28. Niestety delfiny mają również to do siebie, że ich średnia długość życia, jest bardzo niska, gdyż wynosi ona jedynie 15 lat.

29. Zdarzają się jednak wyjątki, czego doskonałym przykładem jest delfin Nana. Żył on w akwarium Shimoda w Japonii i udało mu się dożyć aż 47 lat, co sprawiło, że jest to rekordzista w kwestii przeżytych lat.

30. Delfiny potrafią być również niezwykle szybkie. Szacuje się, że potrafią osiągnąć prędkość nawet do 60 kilometrów na godzinę.

31. Zawdzięczają to przede wszystkim temu, że do pływania używają ogona oraz tylnej części ciała, która w odpowiedni sposób napędza zwierzę.

32. Ogromny wpływ na to mają również ich płetwy piersiowe, które służą im do sterowania, jak i również płetwa grzbietowa, która odpowiada za odpowiednią stabilizację.

33. Najmniejszymi delfinami jest gatunek Tonin nowozelandzki. Ich największy przedstawiciel miał zaledwie 150 cm długości, a jego waga wynosiła 57 kg.

34. W Polsce również można spotkać przedstawicieli tych pięknych zwierząt. Dokładniej mówiąc w Polsce, jest to morświn, który żyje w Bałtyku.

35. Mimo faktu, że delfiny są niezwykle przyjazne, to zdarza się, że potrafią walczyć między sobą. W dużej mierze są to walki między samcami o daną samicę.

36. Delfiny Dusky charakteryzują się tym, że potrafią skakać w powietrzu na wysokość sięgającą nawet 6,1 metra, a w niektórych przypadkach nawet wyższą.

37. Ciekawy jest także fakt, że delfiny potrafią rozpoznać się w lustrze i co ciekawsze uwielbiają wtedy podziwiać siebie.

38. Dużą rolę delfiny miały w starożytnej Grecji. Otóż za zabicie tego zwierzęta groziła wtedy od razu kara śmierci.

39. Delfiny posiadają także doskonałą pamięć. Mówi się, że w królestwie zwierząt są liderem pod tym kątem.

40. Delfiny słyną także z zamiłowania do nurkowania. Potrafią nurkować pod wodą nawet do 300 metrów.

4.1/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić