Laptop to przedmiot codziennego użytku, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie efektywnego funkcjonowania. Notebooki i inne rodzaje małych komputerów osobistych służą do rozrywki, pracy i wykonywania płatności internetowych. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie z laptopem. Jakie są zasady wnoszenia urządzeń tego typu na pokład samolotu?
Czy można zabrać laptopa na pokład samolotu?
Każda linia lotnicza posiada szczegółowy regulamin, który określa rodzaj przedmiotów dozwolonych na pokładzie. Zasady poszczególnych przewoźników mogą różnić się drobnymi szczegółami, jednak zmiany są z reguły śladowe. Z tego powodu na pokład każdego samolotu można wnieść urządzenia elektroniczne, do których zalicza się również laptop. Komputery osobiste można zarówno umieścić w bagażu rejestrowanym, jak i podręcznym. Oczywiście większość linii lotniczych zachęca swoich klientów do umieszczania tego typu urządzeń w niewielkich plecakach i torebkach, które na pokładzie można włożyć do górnego luku bagażowego lub pod siedzenie. Zasada ta jest związana wyłącznie z kwestią bezpieczeństwa sprzętu, które jako bagaż podręczny jest o wiele lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze względu na transport w obrębie lotnisk bagaże rejestrowane ulegają często zniszczeniom, dlatego awaria kosztownego sprzętu jest wówczas zdecydowanie bardziej prawdopodobna.
Używanie laptopa podczas lotu – czy jest legalne?
Powszechnym zjawiskiem jest nie tylko przewożenie laptopów w bagażach podręcznych, ale też używanie tego typu urządzeń podczas lotu. Wiele osób błędnie postrzega taką czynność jako zakazaną – okazuje się, że korzystanie z laptopa na pokładzie samolotu jest dozwolone pod pewnymi warunkami. Oglądanie filmu lub granie w gry jest możliwe wyłącznie w sytuacji, kiedy nie ma sygnalizacji zapięcia pasów przez pasażerów. Również podczas startu i lądowania samolotu urządzenia tego typu powinny być umieszczone i odpowiednio zabezpieczone w lukach bagażowych, a całkowicie zakazane jest wówczas ich ładowanie. W każdej innej sytuacji pasażerowie mogą swobodnie korzystać ze swoich urządzeń osobistych i taka czynność nie będzie wiązała się z problemami ze strony obsługi pokładowej.
Laptop w samolocie – praktyczne wskazówki
Laptop, podobnie jak inne urządzenia elektryczne, jest traktowany w wyjątkowy sposób przez obsługę lotniska. Podczas kontroli bezpieczeństwa notebook powinien zostać wyjęty z torby lub plecaka – w innym wypadku pracownicy obsługi naziemnej skierują dany bagaż na przeszukanie ręczne. Oczywiście dotyczy to sytuacji wniesienia laptopa na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Dodatkowo urządzenie tego typu powinno spełniać odpowiednie normy wymiarów, które są dozwolone w danej linii lotniczej. Większość nowoczesnych laptopów swobodnie mieści się do niewielkiego plecaka, jednak przygotowując się do podróży, warto zakupić urządzenie dedykowane częstemu przemieszczeniu się.
Urządzenia tego typu nie tylko zajmują mniej miejsca w torbie lub walizce, ale też sprawiają, że cały bagaż waży mniej. Sprzęt ten jest jednocześnie w pełni funkcjonalny. Z laptopów na pokładzie samolotu można korzystać swobodnie pod warunkiem wybrania w urządzeniu trybu samolotowego. W standardowych czynnościach, takich jak oglądanie filmów i seriali oraz odbieranie korespondencji, laptopy dedykowane podróżowaniu sprawdzają się bowiem idealnie.