Bielsk Podlaski to piękne, historyczne miasto leżące w województwie podlaskim. Jego początki sięgają XIII wieku, choć wykopaliska archeologiczne pokazały ślady osadnictwa nawet sprzed ponad 2 tysięcy lat. W 1495 miejscowość uzyskała prawa miejskie, a na jej terenie przez kolejne wieki powstało wiele obiektów, które dziś są ważnymi i chętnie odwiedzanymi zabytkami.
7 Najlepszych atrakcji w Bielsku Podlaskim
1. Rynek główny i ratusz – zabytkowy, barokowy Ratusz pochodzący z XVIII wieku. Dookoła rynku rozciągają się miejskie parki i tereny zielone, na których wybudowany został m.in. plenerowy amfiteatr oraz dwa pomniki upamiętniające odzyskanie niepodległości i 1000 rocznicę istnienia Państwa Polskiego. Na obszarze parków znajduje się wiele alejek spacerowych oraz miejsc do odpoczynku.
2. Kościół Matki Bożej z Góry Karmel – osiemnastowieczna świątynia, która wybudowana była na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Budynek reprezentuje styl barokowy, a w środku można podziwiać liczne zdobienia, marmurowe podłogi oraz obrazy.
3. Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja – murowany kościół z XVIII wieku. Wnętrza zdobią doryckie kolumny, główny ołtarz z wizerunkiem Matki Boskiej, zabytkowe organy oraz siedemnastowieczny obraz „Ukrzyżowanie” – jeden z najcenniejszych zabytków całego miasta.
4. Cerkiew Narodzenia NMP – najstarsza drewniana świątynia w mieście wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku. Budowla ma konstrukcję zrębową, typową dla całego regionu. W środku podziwiać można bogaty ikonostas oraz cudowny wizerunek Matki Bożej.
5. Cerkiew św. Michała Archanioła – osiemnastowieczna świątynia zrębowa, która charakteryzuje się błękitnym kolorem elewacji. Jej dach zdobi kilka ciemniejszych, strzelistych wieżyczek, a obok znajduje się zabytkowa dzwonnica.
6. Muzeum Podlaskiego – W Bielsku Podlaskim funkcjonuje oddział Muzeum Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje różne rodzaje ręczników ludowych z ręcznie robionymi haftami. Na terenie obiektu organizowane są wystawy czasowe dotyczące historii, kultury i sztuki miasta oraz całego regionu.
7. Budynki z XIX w. – Przechadzając się po miasteczku warto zwrócić uwagę na budynki mieszkalne z XIX wieku. Na specjalnie wyróżnienie zasługuje majestatyczny Dwóch Smulskich w Hołowiesku oraz piękny budynek Karczmy przy ulicy Henryka Sienkiewicza 4.
Dojazd do Zambrowa
Zambrów położony jest na południe od stolicy województwa podlaskiego – Białegostoku – skąd jest do Zambrowa 45 km. Są spore szanse, że będziemy przez niego przejeżdżać jadąc w stronę Hajnówki czy Białowieży niedaleko których jest on połozony.
Po więcej informacji turystycznych o miejscowości Bielsk Podlaski, warto zajrzeć tutaj