9 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Belfast

fotografia – Pixabay

Belfast to stolica i największe miasto Irlandii Północnej, położone nad rzeką Lagan. Mimo, że jest to największa metropolia w kraju, turyści odnajdą tutaj spokój, a szereg najróżniejszych atrakcji sprawia, że miasto jest ciekawe dla wielbicieli pięknej architektury, sympatyków historii i wszystkich tych, którzy kochają zielone metropolie, ponieważ w Belfaście nie brakuje zieleni i ustronnych miejsc na długie, rodzinne lub romantyczne spacery. Osadnictwo rozpoczęło się tutaj już w XII wieku, jednak dopiero w wieku XVII miasto stało się centrum handlowym, a przemysł włókienniczy nadał tempa procesowi zmian. Dziś można tu odnaleźć ślady różnych epok i burzliwej historii.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Belfastu?

1. Belfast City Hall to ratusz usytuowany na Donegall Square, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Witraże, finezyjne gzymsy, pomniki i kunsztowne zdobienia świadczą o tym, że miał on być utrzymany w stylu barokowym. W środku znajduje się mnóstwo dzieł, w tym portrety królowej Wiktorii i króla Wilhelma III, natomiast na zewnątrz zachwycają barwne, zadbane ogrody. Sam budynek robi ogromne wrażenie zwłaszcza po zmroku, kiedy jego fasada podświetlona jest reflektorami punktowymi.

2. Titanic Belfast to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy fascynują się historią najsłynniejszego transatlantyku w historii. W tym miejscu można przenieść się w czasie do roku 1912, kiedy niezatapialny, wyjątkowo luksusowy statek wyruszył w pierwszy i ostatni rejs, mając na pokładzie tysiące ludzi, w tym największych bogaczy epoki. W muzeum można dokładnie poznać historię statku, plany jego konstrukcji, listy pasażerów wszystkich klas i wyjątkowe zdjęcia. Dzięki filmowi Jamesa Camerona z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w rolach głównych, który ponownie wzniecił zainteresowanie historią Titanika, fascynacja tą katastrofą morską nie gaśnie, przyciągając tłumy turystów z całego świata. Sam budynek muzeum to imponujący przykład nowoczesnej architektury, w której dominuje szkło.

3. Zamek u podnóży Cavehill to wspaniała budowla, którą wybudowano w XIX wieku. Wzniesiono ją w ramach odbudowy posiadłości rodu Chichesterów, znajdującej się dawniej w centrum Belfastu. Artur Chichester był baronem Belfastu i lordem namiestnikiem Irlandii, a pierwotny zamek rodu spłonął wskutek podpalenia. Dopiero jeden z jego potomków odbudował majątek na wzgórzu, a w latach trzydziestych XX wieku został on przekazany miastu. Dziś stanowi wyjątkową ozdobę, a w jego komnatach znajduje się mnóstwo rodowych pamiątek.

4. St. George’s Market to wiktoriański rynek w Belfaście, który powstał pod koniec XIX wieku i do dziś niewiele się zmienił. To właśnie tutaj należy się udać, aby poczuć niezwykłą atmosferę tego wielowymiarowego miasta i jego historii. Na rynku znajduje się mnóstwo straganów, gdzie można zrobić zakupy i chociaż na krótką chwilę stać się częścią lokalnego społeczeństwa.

5. Colin Glen Forest Park to atrakcyjny park, w którym znajdzie się wszystko, czego mogą zapragnąć zwolennicy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Są tutaj tarcze strzeleckie, parki linowe i laserball oraz trasy nadające się do kolarstwa górskiego. Jest to idealne miejsce na długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody, a dzieci będą zachwycone odkrywając szlak nawiązujący do słynnej książki “The Gruffalo” Julii Donaldson.

6. Botanic Garden to 28 akrów, na których rozpościera się ogrom najróżniejszych gatunków kwiatów, drzew i krzewów oraz imponująca palmiarnia. Na terenie ogrodu można również odwiedzić The Ulster Museum. Obiekt dysponuje wielkimi kolekcjami najróżniejszych eksponatów archeologicznych oraz kolekcją unikatowych monet. Miejsce to doskonale łączy w sobie naturę i wielkomiejski sznyt, dlatego będzie atrakcyjne zarówno dla fanów wycieczek miejskich, jak i wielbicieli natury.

7. Queen’s University Belfast to uczelnia z tradycją, powstała w 1845 roku. Jej siedzibą jest monumentalny budynek w stylu neogotyckim, z licznymi zdobieniami i strzelistymi wieżyczkami. Czerwona cegła, z której wybudowano budynek sprawia, że przepięknie kontrastuje on z zielenią okolicznych ogrodów, a najpiękniej wygląda, kiedy pada na niego blask zachodzącego słońca. Kompleks ten jest atrakcją nie tylko dla miłośników architektury średniowiecznej, ale również dla tych, którzy cenią kunsztowną pracę i estetyczne wykończenia.

8. Stormont to była siedziba władz Irlandii Północnej, która zawdzięcza swoją nazwę Stormont Estate, czyli okolicy, w której się znajduje. Nowe budynki parlamentu zostały udostępnione w 1932 roku, a podczas drugiej wojny światowej jedna z komnat była wykorzystywana przez brytyjskie lotnictwo. Wnętrza zachwycają przepychem i elegancją, a zdobione sufity i ściany przypominają scenografię filmu, którego akcja toczy się na początku dwudziestego wieku.

9. SS Nomadic to dziś jedyny statek linii żeglugowej White Star Line, dla której pływały również Titanic, Olympic i Britannic. Zaprojektował go Thomas Andrews, czyli człowiek odpowiedzialny za powstanie Titanika. Jego zadaniem było transportowanie pasażerów oraz ich bagażu na pokłady większych statków pasażerskich, w tym tych najsłynniejszych, a swoją służbę pełnił od 1911 roku. Podczas drugiej wojny światowej SS Nomadic bardzo przydał się do akcji ewakuacyjnych, a dziś stanowi niesamowity eksponat, odwiedzany przez miłośników historii żeglugi.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić