Barlinek Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

jezioro barlineckie
foto – Kapitel / Wikipedia

Barlinek to urocze niewielkie miasto znajdujące się w północno-zachodniej części Polski,w województwie zachodniopomorskim. Liczba mieszkańców nie przekracza czternastu tysięcy osób. Turystyczne zainteresowanie tym miejscem w pewnym sensie wynika z geograficznego położenia Barlinka. Usytuowane jest nad jeziorami Uklejno, Chmielowo oraz Barlineckim. Dodatkową atrakcją jest kanał Młynówka.

Barlinek uzyskał prawa miejskie już w drugiej połowie XIII wieku, choć bardzo długo stanowiło własność Niemiec. Do XIX wieku miasto słynęło z dobrze rozwiniętego tkactwa, lniarstwa oraz sukiennictwa. Następnie pojawiła się fabryka pługów. Największe zniszczenia przyniosła Barlinkowi II Wojna Światowa, a właściwie jej końcówka, gdy do miasta wkroczyła Armia Czerwona. Ponad połowa zabudowy uległa wówczas zniszczenu. Dzisiaj Barlinek cieszy się opinią doskonałego miejsca wypoczynkowego.

Co warto wiedzieć o tym miejscu i jakie miejsca zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Muzeum Regionalne

Osoby pragnące zapoznać się z historią tego wiekowego i niezwykle interesującego miasyta powinny udać się na ulicę Niepodległości. Mieści się tutaj Muzeum Regionalne w Barlinku, które umożliwi nam poznanie zawiłej przeszłości miasta. Muzeum jest otwarte we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałków i ważnych świąt państwowych. Na miejscu będziemy mogli podziwiać wystawę archeologiczną, historyczną oraz etnograficzną.

2. Nordic Walking

Barlinek to doskonała destynacja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Został okrzyknięty “Europejską Stolicą Nordic Walking”. Na terenie miasta znajduje się aż siedem zróżnicowanych pod względem trudności tras, których łączna długość przekracza 50 kilometrów.

3. Sporty wodne

Okalające miasto trzy jeziora są prawdziwym rajem dla entuzjastów wodnych sportów. W obrębie każdego zbiornika znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego, począwszy od kajaków, a na żaglówkach kończąc.

4. Szachowy Barlinek

To właśnie w Barlinku w 1868 roku, a dokładnie w dniu Wigilii Bożego Narodzenia urodził się Emanuel Lasker, wybitny szachista i matematyk pochodzenia żydowskiego. Ciekawostką jest, że Lasker przyjaźnił się z samym Albertem Einsteinem. Do dnia dzisiejszego tradycja grania w szachy jest mocno zakorzeniona w świadomości mieszkańców Barlinka, czego przykładem może być miejcowy klub szachowy “Lasker”.

5. Jezioro Barlineckie

Jezioro Barlineckie to jeden z większych powodów, dla których turyści wyruszają w ten region Polski. 270 hektorów powierzchni, fantastyczny ośrodek sportu i rekreacji oraz sporej wielkości plaża wraz z kąpieliskiem. Nic dziwnego w tym, że miejsce od lat cieszy się uznaniem zarówno mieszkańców Barlinka, jak i turystów przybywających do miasta z różnych stron Polski.

6. Szlaki rowerowe

Przez miasto przebiega kilka bardzo atrakcyjnych szlaków rowerowych. Miłośnicy rowerowych wycieczek mogą zdecydować się na szlak niebieski prowadzący z Barlinka przez Żydowo i Niepłocko i kończący się w Równie. Nie jest to zbyt wyczerpująca trasa. Liczy sobie zaledwie 22 kilometry.

7. Puszcza Gorzowska

Puszcza Gorzowska zwana również Puszczą Barlinecką znajduje się na Pojezierzu Myśliborskim i Równinie Gorzowskiej. To przepiękny zielony obszat, który przypadnie do gustu zwłaszcza entuzjastom długich spacerów na łonie natury. Będziemy mogli podziwiać wspaniałe okazy roślinności objętej ochroną oraz kilkanaście jezior mieszczących się w polodowcowych rynnach.

8. Święto Barlineckiej Niezapominajki

Każdego roku w Barlinku odbywa się Święto Barlineckiej Niezapominajki. To lokalne święto każdego roku przyciąga również coraz większą ilość turystów. Z okazji święta organizowany jest festyn i mnóstwo innych atrakcji upamiętniających inicjatywę cenionej pisarki Romany Kaszczyc.

9. Szlak Przygody

Jeżeli podróżujemy z dziećmi, to z całą pewnością powinniśmy się udać na spacer Szlakiem Przygody nad Jeziorem Barlineckim. To trasa wprowadzająca nas w świat baśni i lokalnych legend, które wciąż żyją w świadomości mieszkańców. Po drodze będziemy mieli możliwość spotkać Królową Puszczy oraz urocze skrzaty.

10. Restauracja Stara Galeria

Przy ulicy Niepodległości znajduje się Restauracja Stara Galeria. To miejsce, które od lat dziewięćdziesiątych pracuje na nieskazitelną renomę, co właścicielom wychodzi wprost doskonale. Lokal serwuje doskonałej jakości dania kuchni polskiej.

11. Młyn Papiernia

Będąc w Barlinku warto wybrać się z wizytą do Młynu Papierni. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku. Wówczas był to zakład produkujący papier. Przez niemal sto lat obiekt należał do rodziny Meisnerów. Na przestrzeni kolejnych lat wielokrotnie był zamykany. Dyskutowano również nad ewentualną rozbiórką tego miejsca, ale na szczęście nigdy do tego nie doszło. Dzisiaj na terenie obiektu znajduje się ceniony ośrodek kulturalny, do którego warto zajrzeć, ponieważ w środku wciąż znajduje się sporo zabytkowych przedmiotów.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić