Wakacje w tropikach? Nie zapominaj, jak ważna jest profilaktyka malarii!

źródło: freepik.com

Wymarzone wakacje w tropikach mogą być przygodą życia – aby jednak nie skończyć ich w szpitalu, należy podjąć odpowiednie działania. Bardzo ważna jest przede wszystkim profilaktyka malarii, która powinna obejmować zarówno działania niefarmakologiczne, jak i profilaktyczne przyjmowanie dobranych przez lekarza leków. Co należy wiedzieć o profilaktyce malarii i dlaczego tak ważne jest, aby chronić się przed tą chorobą?

Czym jest malaria i jak można się zarazić?

Malaria, inaczej zimnica bądź febra, to choroba pasożytnicza wywoływana przez pasożyty Plasmodium. Można się nią zarazić przez krew, a konkretnie, gdy człowiek zostanie ugryziony przez zarażonego pasożytem komara z rodzaju Anopheles. Na malarię najbardziej narażone są osoby przebywające w obszarach tropikalnych i subtropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, Azji i Afryki oraz przebywające na wyspach zlokalizowanych na południowo-zachodnim Pacyfiku. Jako że chorobę przenoszą komary, najłatwiej o zarażenie w miejscach, gdzie występuje ich duża ilość, czyli pod koniec pory deszczowej czy w rejonach stojącej wody słodkiej.

Objawy malarii i powikłania choroby

Malaria daje zazwyczaj dość charakterystyczne objawy, chociaż te początkowe bardzo przypominają grypę, co niekiedy może utrudniać szybkie postawienie diagnozy. U chorych osób pojawia się wysoka, falująca gorączka oraz dreszcze, poza tym występują bóle głowy i obfite poty. Dodatkowo pojawia się silne osłabienie organizmu, a także nudności, wymioty oraz biegunka. Może też wystąpić żółtaczka, suchy kaszel i duszność. Pacjenci mają czasami również zaburzenia świadomości, poza tym zmagają się z dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów.

Malaria może mieć też groźne powikłania – niekiedy nawet prowadzi do śmierci. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci narażeni są między innymi na niewydolność wątroby i nerek, a także na niewydolność oddechową. Zagrożeniem może być też hipoglikemia, która może prowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci. Groźnym powikłaniem malarii jest też obrzęk mózgu.

Profilaktyka malarii – ochrona przed komarami

Niefarmakologiczne działania profilaktyczne w przypadku wyjazdu w obszary o zwiększonym ryzyku zachorowania na malarię to głównie ochrona przed komarami. Zaleca się przede wszystkim stosowanie dobrej jakości repelentów odstraszających komary. W większości są to produkty z DEET, który łączy się z kwasem masłowym potu, sprawiając, że człowiek przestaje być atrakcyjny dla komara. Istotne jest także noszenie zakrywającej ciało odzieży (długie nogawki, długie rękawy) oraz kapelusza z moskitierą. Należy się też chronić w pomieszczeniach, stosując siatki na owady, moskitiery itp.

Profilaktyka malarii – leki

W przypadku wyjazdu w obszary o wysokim ryzyku zarażenia malarią należy przede wszystkim skupić się na działaniach profilaktycznych, które mogą ochronić przed chorobą i jej powikłaniami. Sama ochrona przed komarami w tym przypadku (czyli profilaktyka nieswoista) może być niewystarczająca, dlatego zaleca się profilaktyczne przyjmowanie dobranych przez lekarza leków (profilaktyka swoista). Mają one na celu uniemożliwienie zarodźcom malarii rozwoju i namnażania się w organizmie – co prawda nie jest to działanie zapewniające 100% ochronę przed chorobą, ale znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania oraz ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Zazwyczaj przyjmowanie leków zaczyna się jeszcze przed wyjazdem, a następnie kontynuuje się przez cały okres pobytu w rejonie tropikalnym/subtropikalnym oraz przez określony czas po powrocie do kraju. Rodzaj leku powinien być dostosowany do miejsca wyjazdu, zależnie od dominujących w danym rejonie zarodźców malarii. Profilaktycznie stosuje się takie leki jak chlorokina i meflokina, a także proguanil, doksycyklina oraz atowakwon + proguanil.

Jeśli planujesz wyjazd w rejony tropikalne lub subtropikalne, gdzie ryzyko zarażenia malarią jest wysokie, skonsultuj się z lekarzem. Możesz to zrobić również online. Za pośrednictwem portalu tendoktor.pl możesz skonsultować się ze specjalistą i otrzymać e-receptę online na potrzebne leki zaledwie w 15 minut i to bez wychodzenia z domu.

materiał partnera

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić