Ubranie na crossa – jaka kurtka, buty, spodnie i kask?

Jazda na motocyklu crossowym to uzależniająca pasja, która zapewnia ogrom wrażeń i adrenalinę. Bezpieczeństwo podczas jazdy zależy jednak nie tylko od umiejętności i koncentracji kierowcy. Ostatecznie nikt nie chce być ofiarą wypadku, ale jeśli z przyczyn niezależnych od kierowcy do niego dojdzie, to dodatkowe zabezpieczenie stanowią wysokiej jakości akcesoria i odzież. Jak wybrać kask, kurtkę, buty i spodnie na crossa? Poniżej znajdują się cenne wskazówki.

Kurtka na crossa

Kurtka na crossa przede wszystkim powinna cechować się bardzo wysoką jakością gwarantującą jej trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Mocne szwy, solidny materiał i dobrej jakości zamki to absolutna podstawa. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Crossowcy uwielbiają ekstremalne warunki i często zdarza im się realizować swoją pasję niezależnie od warunków pogodowych. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto więc zdecydować się na kurtkę wodoodporną. Sprawdza się ona zresztą nie tylko w przypadku złej pogody, ale również podczas jazdy przez rzeki czy koleiny wypełnione rzadkim błotem. Jeśli szukacie sklepu oferującego kurtki off-road na terenie Warszawy to znajdziecie je tu: https://bluebike.pl/pl/c/Kurtki/121

Kurtka powinna więc mieć membrany, hydrofobowy materiał na wierzchu i klejone szwy, aby woda nie miała szansy przedostać się pod spód. Takie parametry sprawią również, że będzie odporniejsza na różnego rodzaju zabrudzenia. W idealnej kurtce crossowej powinny się również znajdować kieszenie, a konkretnie taka ich ilość i wielkość, jaka będzie optymalna dla danego kierowcy. Większość crossowców chce mieć przy sobie telefon, dokumenty, zrywki do gogli, kilka podstawowych narzędzi czy też inne drobiazgi. Warto zadbać o to, aby w kurtce znajdowała się przynajmniej jedna wodoodporna kieszeń na najbardziej narażone na zniszczenie przedmioty. Nie bez znaczenia jest również camelbag, czyli miejsce na wkład hydratacyjny, który zapewnia szybki dostęp do wody.

Buty na crossa

Buty na crossa muszą być twarde, a w tym wypadku najlepiej sprawdza się obuwie z zawiasem. Z jednej strony zapewnia optymalną twardość i ochronę, a z drugiej nie krępuje ruchów i pozwala na komfortowe korzystanie z motocyklu. Mający doświadczenie motocykliści najchętniej sięgają po obuwie z poczwórnym zapięciem, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko rozpięcia się obuwia.

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jakość materiałów i jakość wykonania. Buty crossowca narażone są na wiele czynników zewnętrznych, które miałyby destrukcyjny wpływ na zwyczajne obuwie. Muszą być trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważna jest w tym wypadku podeszwa. Subtelny bieżnik sprawia, że utrzymanie nogi na podnóżku jest znacznie łatwiejsze. Z kolei agresywny bieżnik jest idealnym wyborem do jazdy z skrajnie trudnym terenie. Tak jak w przypadku obuwia w ogóle i tutaj kluczowa jest wygoda. Buty nie mogą być ciasne ani zbyt luźne, tylko optymalnie dopasowane do stóp. Dzięki temu jazda będzie komfortowa i bezpieczna niezależnie od terenu.

Spodnie na crossa

Spodnie na crossa, podobnie jak wszystkie inne elementy odzieży produkowane z myślą o tej dyscyplinie, muszą cechować się przede wszystkim trwałością. Spodnie niskiej jakości najpewniej będą inwestycją na kilka wypadów i stratą pieniędzy. Jeśli zaś ktoś jest zainteresowany inwestycją na dłużej i zapewnieniem sobie możliwie największego komfortu, to przed zakupem spodni powinien zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Pierwszym z nich jest dobrej jakości materiał na przykład połączenie poliestru i skóry bydlęcej, które jest w stanie wytrzymać długo nawet podczas intensywnej eksploatacji. Spodnie powinny być wzmocnione na pośladkach i wewnętrznej stronie nogawek, a także mieć elastyczne wstawki na kolanach, aby w żadnym stopniu nie krępować ruchów. Warto zadbać o to, żeby miały regulację w pasie i wywietrzniki, dzięki którym cyrkulacja powietrza będzie odpowiednia. Bardzo ważne jest również to, aby nie były zbyt luźne, ponieważ nadmiar materiału spowalnia i ogranicza ruchy.

Kask na crossa

To z pewnością najważniejszy element wyposażenie każdego motocyklisty, ponieważ jego zadaniem jest skuteczna ochrona głowy podczas ewentualnych wypadków. Już tylko ten powód jest wystarczający, aby nigdy nie oszczędzać na kasku. Ponadto pełni on również inne funkcje, a mianowicie chroni głowę przed opadami, wiatrem, pyłem czy żwirem często spotykanym w trudnym terenie. Za najlepsze kaski uznaje się te produkowane z kompozytów włókien szklanych, węglowych, organicznych czy aramidowych. Są wystarczająco twarde i sztywne, aby chronić czaszkę nawet podczas mocnych uderzeń. Warto zdecydować się na kask z daszkiem, który blokuje oślepiające promienie słoneczne. Szeroki wybór kasków w sprzedaży online znajdziemy w ofercie: https://bluebike.pl/pl/c/Kaski/114

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić