Szczyrzyc to wieś położona w województwie małopolskim na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego. Panuje tutaj typowo górski i podgórski klimat, a bujna przyroda przyciąga miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Co warto wiedzieć o Szczyrzycu i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Muzeum Klasztorne oo. Cystersów w Szczyrzycu to placówka muzealna założona w latach pięćdziesiątych XX wieku. Znajdują się tutaj zabytki sztuki sakralnej oraz wystawa militarna, tak więc na miejscu można podziwiać artefakty z XVI i XVII wieku, stare buzdygany, a nawet zbiory minerałów i wazy japońskie.
2. Szczyrzycki Browar Cystersów to browar klasztorny. Tradycja warzenia piwa w tym miejscu sięga XVII wieku, a obecnie funkcjonujący browar powstał w pierwszej połowie XIX wieku.
3. Diabli Kamień w Szczyrzycu to potężny głaz znajdujący się w Beskidzie Wyspowym. Jest pomnikiem przyrody, który ma 55 metrów długości, 12 metrów szerokości oraz 25 metrów wysokości w najwyższym miejscu. Jest sporą atrakcją w okolicy również dlatego, że tuż obok mieszkał pustelnik z zakonu cystersów.
4. Jaskinia Zbójecka w Łopieniu to potężna jaskinia, w której znajdują się korytarze o łącznej długości ponad 400 metrów. Jednocześnie jest to najdłuższa jaskinia w całym Beskidzie Wyspowym. Warto ją zobaczyć ze względu na efektowne formacje i nacieki, ale również ze względu na rzadkie motyle, pająki i nietoperze, dla których stała się domem.
5. Rezerwat przyrody Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym został utworzony pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Został stworzony w związku z ochroną naturalnej części buczyny karpackiej. Na terenie rezerwatu można z bliska zobaczyć rzadkie i chronione rośliny, takie jak lilia złotogłów, tojad mocny czy kopytnik pospolity.
6. Wioska Indiańska w Szczyrzycu to rekonstrukcja wioski północnoamerykańskich Indian, która stanowi wielką atrakcję dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tutaj indiańskie tipi, a także wystawa rękodzieła.
7. Około osiemnastu kilometrów od Szczyrzyca znajduje się miejscowość Dobczyce, a w niej ruiny zamku, z których można podziwiać piękny widok na Jezioro Dobczyckie, a także skansen, gdzie umieszczono oryginalne maszyny rolnicze z poprzedniej epoki, a także chałupy z wiejskim wyposażeniem.
8. Nieco podobne atrakcje czekają na turystów w położonych kawałek dalej Myślenicach. Warto odwiedzić ruiny tutejszego zamku, który wybudowano w XVI wieku, a także zrelaksować się na tutejszym kąpielisku.
9. W miejscowości Limanowa na turystów czekają lokalne muzeum, sanktuarium, a także stoki narciarskie. Miejsce to jest odwiedzane przez amatorów oraz doświadczonych narciarzy, dlatego z pewnością przypadnie do gustu fanom tego sportu.
10. Nieco ponad 30 kilometrów od Szczyrzyca znajduje się popularna miejscowość uzdrowiskowa Rabka-Zdrój, gdzie znajduje się Muzeum Władysława Orkana, Muzeum Górali i Zbójników oraz Skansen Taboru Kolejowego.
11. Jedną z największych atrakcji dla całych rodzin w Rabce jest efektowny park rozrywki Rabkoland, który rocznie przyciąga coraz większe grono turystów. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi w różnym wieku, gdzie znajduje się mnóstwo karuzel, ruchomych figur i innych atrakcji typowych dla tego rodzaju parków.
12. Zalew rekreacyjny w Sułkowicach to miejsce dla osób, które chętnie spędzają wolny czas w otoczeniu przyrody, a niekoniecznie chcą mieć do czynienia z gęstym tłumem innych turystów. Na miejscu można odpocząć na plaży i uprawiać sporty wodne.