Nieznane połączenia przychodzące – odbierać czy nie?

Nieznane połączenia przychodzące nie zawsze muszą oznaczać coś złego. Niekiedy zdarza się, że członkowie rodziny lub bliscy znajomi dzwonią z innych numerów telefonów
np. w razie awarii swojego smartfona. Nigdy nie generalizuj i staraj się w miarę możliwości odbierać połączenia przychodzące od nieznajomych. Zobacz, jak robić to bezpiecznie!

Weryfikacja nieznanego numeru telefonu jest naprawdę prosta. Kiedy chcesz sprawdzić,
co to za numer, który wydzwania do Ciebie minimum raz dziennie, koniecznie skorzystaj
z internetowej bazy numerów. To najlepszy sposób, aby uchronić się przed atakami cyberprzestępców oraz nagminnymi połączeniami od telemarketerów.

Czy telefony od nieznanych numerów mogą być niebezpieczne?

Oczywiście, że tak. Coraz częściej zdarza się, że przestępcy telefoniczni wykorzystują niezarejestrowane numery na kartę w celu:

 • wyłudzenia pieniędzy,
 • próby kradzieży danych osobowych,
 • zdobycia poufnych informacji o hasłach logowania lub danych kart bankowych.

Niebezpieczeństwo pojawia się jednak tylko wtedy, kiedy nie zachowasz odpowiedniej dozy rozwagi. Samo odebranie połączenia telefonicznego od nieznajomej osoby nie stanowi dla zagrożenia.

Weryfikacja nieznanych numerów telefonów – jak to zrobić?

Samodzielne sprawdzenie nieznanego numeru telefonu wcale nie jest takie trudne,
jak mogłoby Ci się wydawać. Wystarczy, że wykonasz kilka kroków:

 1. Wpisz nieznany numer do wyszukiwarki na stronie bazy numerów.
 2. Poczekaj na wyświetlenie wyników, czyli opinii innych użytkowników.

Tak naprawdę wyłącznie od Ciebie zależy, czy rozmowa z nieznajomym będzie nieść ze sobą ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa telefonicznego. Jeśli chcesz zweryfikować wiarygodność rozmówcy, koniecznie sprawdź online ostatnio opiniowane numeru telefonów.

W internetowej bazie znajdziesz praktyczne informacje od innych użytkowników. Dzięki temu skutecznie ochronisz się przed działalnością cyberprzestępców. Numer, który stanowi potencjalne zagrożenie i nie warto odbierać od niego połączenia przychodzącego to: 799353892.

Oszustwa telefoniczne – jakie są najpopularniejsze rodzaje wyłudzeń przez telefon?

Przestępcy stale szukają nowych metod, aby wyłudzić dane osobowe, hasła logowania oraz pieniądze od potencjalnych ofiar. Najpopularniejsze rodzaje oszustw telefonicznych to:

 1. Oszustwo na wnuczka/policjanta: Oszuści podszywają się pod bliską osobę lub funkcjonariusza policji, twierdząc, że potrzebują pieniędzy na pilną sprawę,
  np. wypadek, kaucję.
 2. Oszustwo na urzędnika skarbowego/celnika: Oszuści dzwonią do ofiary, podając się za urzędników i informując o rzekomym długu podatkowym lub problemach
  z przesyłką celną, którą można rozwiązać tylko poprzez natychmiastową płatność.
 3. Fałszywe konkursy i loterie: Oszuści informują o wygranej w konkursie lub loterii, do której ofiara nigdy się nie zgłaszała. Aby odebrać nagrodę, konieczne jest wpłacenie „opłaty manipulacyjnej” lub podanie danych bankowych.

Nigdy nie daj się zmanipulować. Sprawdź opinie o numerach w internetowej bazie i dbaj
o swoje bezpieczeństwo!

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić