Jak witamina D wpływa na zdrowie naszych kości?

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym odpowiadającym za zdrowe kości. Jej podstawowa funkcja skupia się na poprawie wchłaniania wapnia z pożywienia, co ma duże znaczenie dla układu kostnego. W jaki sposób witamina D wpływa na zdrowie kości? Jak zadbać o jej właściwy poziom w organizmie? Wyjaśniamy.

Najważniejsze właściwości witaminy D w organizmie

Witamina D to grupa substancji chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach, z których najważniejsze są dwie formy [1]:

  • witamina D2 (ergokalcyferol) występująca głównie w grzybach i produktach pochodzenia roślinnego;
  • witamina D3 (cholekalcyferol) wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych oraz w małych ilościach obecna w pokarmach odzwierzęcych (tłustych rybach, żółtkach jaj, olejach rybnych, wątróbce).

Badacze wskazują przede wszystkim na duże znaczenie cholekalcyferolu. Najważniejsze właściwości witaminy D3 w organizmie to:

  • regulacja metabolizmu wapnia i fosforu [2];
  • pomoc w zapobieganiu infekcjom [1];
  • udział w zmniejszaniu ryzyka chorób autoimmunologicznych, cywilizacyjnych oraz niektórych chorób nowotworowych [2].

Deficyt witaminy D w organizmie może prowadzić do utraty masy kostnej, złamań, osteoporozy, a nawet krzywicy [2].

Witamina D a krzywica u dzieci

Krzywica to choroba, która może dotknąć dzieci najczęściej w okresie od 3. do 18. miesiąca życia. Jest następstwem niedoboru witaminy D. Jej objawy to [3]:

  • powiększenie czaszki, stawów łączących kości długie oraz kostnych przyczepów żeber;
  • skrzywienie kręgosłupa i kości udowych;
  • uogólnione osłabienie mięśni.

Występowanie krzywicy u dzieci wiąże się z niedostateczną ilością witaminy D w diecie oraz ograniczonym korzystaniem z kąpieli słonecznych. Co więcej, to od stężenia witaminy D we krwi kobiety w ciąży w znacznym stopniu zależy jej poziom u dziecka w okresie płodowym i po narodzinach. Jeżeli matka cierpi z powodu niedoboru witaminy D, to już na etapie życia płodowego u malucha mogą pojawić się objawy krzywicy. [3].

Witamina D a choroby kości u dorosłych

Niedobór witaminy D oraz wapnia może zwiększać ryzyko złamań osteoporotycznych u dorosłych [2]. W badaniach udowodniono, że osoby, które suplementowały te dwa składniki, w dużym stopniu zmniejszyły u siebie ryzyko złamania bliższego końca kości udowej oraz innych złamań kości [4].

Niedobór witaminy D w organizmie, który prowadzi do zaburzenia stężenia wapnia i fosforanów, jest najczęstszą przyczyną osteomalacji u dorosłych. Jest to odpowiednik krzywicy u dzieci. Kości nie są dostatecznie wysycone wapniem, co skutkuje ich giętkością i zwiększoną podatnością na zniekształcenia. Główne objawy tej choroby to ból wielu kości, ich tkliwość przy nacisku, osłabienie mięśni, trudności z chodzeniem po schodach i wstawaniem [5].

Zapotrzebowanie na witaminę D – normy

Problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu witaminy D jest coraz powszechniejszy i dość szkodliwy dla zdrowia, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Aby poznać stężenie tej witaminy w organizmie, wystarczy badanie krwi. Określa się w nim stężenie metabolitu witaminy D (25-OH-D [3].

Głównym źródłem witaminy D jest światło słoneczne UVB. W mniejszych ilościach występuje w źródłach pokarmowych. Z uwagi na fakt przebywania w pomieszczeniach, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem oraz zakrywanie ciała odzieżą, synteza witaminy D jest utrudniona. W związku z tym konieczne może okazać się korzystanie z suplementów lub leków z witaminą D3 . Zapobieganie niedoborom witaminy D ma szczególne znaczenie w grupach ryzyka. Należą do nich m.in. osoby starsze, kobiety w ciąży i pacjenci z osteoporozą, otyłością, chorobami zapalnymi, chorobami autoimmunologicznymi i przewlekłą chorobą nerek [2].

Profilaktyczna suplementacja witaminy D3 wśród osób zdrowych powinna uwzględniać aktualne zalecane przez Ekspertów dawki:6].

Dzieci i młodzież:

  • wiek 0–6 miesięcy: 400 IU;
  • wiek 6–12 miesięcy: 400–600 IU;
  • wiek 1-3 lat: 600 IU;
  • wiek 4-10 lat: 600–1 000 IU;
  • wiek 11-18 lat: 1 000–2 000 IU.

Dorośli:

  • od 19 do 65 lat: 1 000–2 000 IU;
  • od 65 do 75 lat: 1 000–2 000 IU;
  • od 75 i powyżej: 2 000–4 000 IU.

W leczeniu krzywicy (lub innych chorób kości) stosuje się dawki witaminy D ustalone przez lekarza [7].

Na zlecenie Juvit.

Bibliografia:

[1] Konarska I., Istnieją znaczące różnice między dwoma rodzajami witaminy D, 2022 (witryna internetowa: https://www.termedia.pl/poz/Istnieja-znaczace-roznice-miedzy-dwoma-rodzajami-witaminy-D,45953.html (dostęp: 06.12.2023)).

[2] Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d (dostęp: 06.12.2023)).

[3] Wagner C.L. i in., Prewencja krzywicy i niedoboru witaminy D u dzieci i młodzieży, Pediatria po Dyplomie 2009, Vol. 13 Nr 3, 13-27.

[4] Dawson-Hughes B., Witamina D w leczeniu osteoporozy [w:] Postępy w chorobach wewnętrznych – najważniejsze dokonania ostatnich lat. Opinie ekspertów MIRCIM 2021 – cz. 1. Med. Prakt., 2021; 9: 16–26.

[5] Wiercińska M., Osteomalacja, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/142779,osteomalacja (dostęp: 06.12.2023)).

[6] Płudowski, P. i in.; Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients 2023, 15, 695.

[7] Książyk J. i in., Witaminy w diecie dziecka, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52608,witaminy-w-diecie-dziecka (dostęp: 06.12.2023)).

Artykuł sponsorowany

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić