Albania – odkryj jej piękno

Informacje ogólne

Albania to kraj położony w środkowej części Morza Śródziemnego, pomiędzy Czarnogórą a Grecją, który przyciąga turystów swoją naturalnością, różnorodnością i przystępnością cenową. To 362 kilometry wybrzeża z urokliwymi plażami (piaszczystymi lub kamienistymi do wyboru). Turyści wskazują, że czuć w tym kraju pewną dzikość ze względu na nie do końca odkryte i nie w pełni zagospodarowane tereny. Mimo to, oferta noclegowa dla gości jest bardzo szeroka: istnieje wiele apartamentów, hoteli i hosteli, które obsługują bardzo uprzejmi i przychylnie nastawieni do Polaków pracownicy i właściciele. Podczas wczasów w Albanii odpoczniesz na plaży, jak i spędzisz aktywnie czas. Dużym atutem urlopu w Albanii są niskie ceny, a jest to jeden z najważniejszych czynników podczas planowania podróży przez Polaków.

Najpiękniejsze miejsca w Albanii

  1. Berat miasto w Albanii wpisane na światową listę UNESCO. Zwane także miastem tysiąca okien. Jest uznane za jedno z ciekawszych miast w tym kraju – jego wąskie uliczki fascynują wielu turystów i sprawiają, że zatracają się w nich oni na wiele godzin.
  2. Szkodra – miasto o niezwykle albańskim klimacie. Większość budowli znajduje się w ścisłym centrum miasta. Problemem może być znalezienie miejsca parkingowego, więc najlepszą możliwą opcją jest pozostawienie samochodu na obrzeżach miasta i odbycie spaceru do centrum.

  1. Ksamil – albański kurort, który sąsiaduje z wyspą Korfu. Widoki są bardzo urokliwe i zapierające dech w piersiach. Woda w morzu mieni się na różne odcienie turkusu. Piaszczyste plaże zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów.
  2. Theth – niewielka, spokojna wioska, położona w sercu Gór Północno Albańskich. Wzdłuż miejscowości rozpościera się widok na malownicze szczyty gór.
  3. Durres – w tym mieście znajdziecie szeroką, piaszczystą i długą na 6 kilometrów plażę. Jest bardzo często wybierana przez rodziny z dziećmi, ponieważ jest bezpieczna i zejście do wody jest wyjątkowo gładkie. W Durres znajdziecie także największy port morski w całym kraju.
  4. Saranda – polecana na pierwsze wakacje w Albanii. To dobrze zorganizowany kurort turystyczny, który oferuję szeroką gamę noclegowni, ale i zabytków, które warto odwiedzić.
  5. Tirana stolica i największe miasto Albanii. Nie jest najpopularniejszą stolicą wśród turystów. Mieszkańcy mówią, że to dobrze, bo trafiają tutaj turyści z dobrym gustem, którzy chcą poznać lokalną kulturę i dostrzec piękno, które nie każdy widzi. Tirana jest stosunkowo małym miastem, nie ma w sobie ogromu zabytków, więc żeby zwiedzić całą stolicę, wystarczy w zupełności jeden lub dwa dni.

  1. Vlora – słynie z nadmorskiej lokalizacji, nazywana często perłą Morza Adriatyckiego. Oferuje dużą liczbę restauracji i kawiarni znajdujących się wzdłuż promenady. Vlora to spory kurort wyróżniający się dorodnymi palmami przy wizytówkowej promenadzie.
  2. Kruja – słynie z tego, że jest rodzinnym miastem albańskiego bohatera narodowego Gjergja Skanderbega. Znana z pięknych widoków, wąskich uliczek z lokalnymi produktami, które można zakupić.
  3. Jezioro Koman – to ważny punkt na liście dla osób uwielbiających widoki jezior, skał i gór. Zapewniamy, że znajdziecie tam widoki, zapadające w pamięci na długo. Jezioro znajduje się trzy godziny od Tirany na północ.

Czego nie wiesz o Albanii?

  1. Góry Północnej Albanii są uważane za jedne z najpiękniejszych miejsc na świecie do wspinaczki górskiej i trekkingu.
  2. Albania jest jednym z najbiedniejszych miejsc w Europie.
  3. Albania jest jednym z krajów w Europie, które są najtańsze dla turystów.
  4. W Albanii istnieje wiele tradycyjnych festiwali, w tym Dita e Verës, czyli Festiwal Letni, które obchodzone są tradycyjnie co roku, latem.
  5. Albania jest około 11 razy mniejsza od Polski.
  6. W Albanii żyje około 3 milionów ludzi, ale sama populacja Albańczyków jest dużo większa.
  7. Stolicą Albanii jest Tirana, ale nie od zawsze – kiedyś było to Durres.
  8. Powierzchnia Albanii wynosi tyle, ile nasze województwo wielkopolskie.
  9. Oficjalną walutą w Albanii jest lek, ale można posługiwać się także euro.
  10. Autobusy albańskie nie jeżdżą według żadnego planu jazdy, a na drogach panuje duży chaos.

Dojazd do Albanii

Zalety wyjazdu samochodem

Samochód – to środek transportu, który polecamy wybrać, jeżeli chcecie zwiedzić Albanię. To komfort, który sprawia, że wygodnie możecie zobaczyć każde miejsce, które zachwyci Was podczas drogi, a takich w Albanii jest mnóstwo! Jadąc samochodem, w każdym momencie możecie zrobić przerwę na toaletę, rozprostowanie nóg, czy zjedzenie ciepłego posiłku.

Jak dojechać samochodem?

Dojazd z południa Polski zajmue około 17 godzin, tj. 1500 kilometrów przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną – jest to popularna trasa dla osób, które odwiedzają Albanię. Jakość dróg w Słowacji i na Węgrzech jest mniej-więcej taka jak w Polsce, pogarsza się nieco w Serbii i Macedonii Północnej, a następnie wkracza w tereny albańskie, które również nie mają do zaoferowania wspaniałych dróg i uprzejmej kultury jazdy, ale wynagrodzone to jest przez piękne widoki.

Winiety

Żeby dojechać do Albanii konieczny będzie przejazd przez kraje w których obowiązują winiety oraz tak jak w Polsce – bramki. Z winiet będzie trzeba skorzystać w Słowacji oraz na Węgrzech, w Serbii, Macedonii Północnej oraz Albanii za podróż autostradami zapłacimy na bramkach. Winiety na Węgrzech oraz winiety słowackie najlepiej zakupić w Internecie przed wyjazdem – bardzo ułatwia to podróżowanie. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią kategorię winiet na Węgrzech, ponieważ jest to kraj, który najczęściej wystawia i wysyła mandaty. Błędne winiety mają związek z dwiema kategoriami pojazdów, które funkcjonują dla pojazdów do 3,5 t. Kategorię D1 – pojazdy do 7. os, nie służące do przewozu towarów, oraz kategoria D2, dla pojazdów zarejestrowanych jako ciężarowe, lub powyżej 7 os.

Podsumowanie

O czym jeszcze pamiętać wybierając się do Albanii?

  1. Pamiętajmy o zabraniu ważnych dokumentów tożsamości: paszport lub dowód osobisty.
  2. Sprawdźcie sprawność Waszego pojazdu oraz jego wyposażenie.
  3. Przed wyjazdem warto sprawdzić ważność polisy OC komunikacyjnego i zabranie ze sobą zielonej karty.
  4. Przypominamy o wykupieniu winiet z odpowiednią kategorią.
  5. Zachęcamy do zabrania ze sobą nakrycia głowy, kremów z filtrem i parasoli przeciwsłonecznych chroniących przed promieniowaniem słonecznym.
4.8/5 - (6 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić