Skalny Stół 🗺️ Ciekawostki i Informacje

skalny stół
foto – Autorstwa Maoman – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11132469

Skalny Stół to jedna z największych atrakcji Karkonoszy. Na jego szczycie, który położony jest na wysokości 1281m n.p.m., znajduje się ogromna, niemal całkowicie płaska półka skalna. Jej jedną stronę stanowią strome ściany, które opadają na dno Przełęczy Sowiej. Ze szczytu góry rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy.

1. Skalny Stół znajduje się w obrębie Kowarskiego Grzbietu i stanowi jego najwyższy szczyt. Grzbiet stanowi naturalną granicę między Polską i Czechami

2. Skalny Stół w całości leży w na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego – wyjątkowo malowniczego terenu, na którym rośnie ponad 1000 różnych gatunków roślin (w tym wiele gatunków endemicznych) i który zamieszkiwany jest przez liczną zwierzynę. Spotkać tu można m.in. muflony, które są podgatunkiem owcy domowej, charakteryzującym się ogromnym, spiralnym porożem.

3. Przez szczyt prowadzą dwa piesze szlaki: szlak niebieski z Przełęczy Koziej do Przełęcz Okraj oraz szlak żółty, który ciągnie się aż do dolnośląskiego miasteczka Kowary.

4. W pobliżu Skalnego Stołu znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych. Zaledwie kilka kilometrów od szczytu położony jest Karpacz – najbardziej znana turystyczna miejscowość w całych Karkonoszach. W mieście zobaczyć można wiele zabytków architektonicznych z przełomu XIX i XX wieku, znajdują się tu również muzea (m.in. Muzeum Sportu i Turystyki) oraz atrakcje dla rodzin z dziećmi.

5. Tuż pod szczytem góry znajduje się malownicza Przełęcz Sowia, która położona jest na wysokości 1160m n.p.m. Na jej terenie rozciągają się niewielkie, łagodne zbocza wzgórz, na których niegdyś umiejscowione były pastwiska. Z terenu przełęczy na Skalny Stół dostać się można wymagającym czarnym szlakiem.

6. Ze szczytu Skalnego Stołu podziwiać można wspaniałą panoramę wschodniej części Karkonoszy. Widoczne są tu również inne pasma górskie, takie jak Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

7. W niedalekiej odległości od Grzbietu Kowarskiego znajduje się Śnieżka – najwyższy szczyt całych Karkonoszy (zarówno ich polskiej, jak i czeskiej części), który ma wysokość 2603m n.p.m. Na Śnieżkę ze Skalnego Stołu prowadzi szlak przez Przełęcz Sowią.

8. Wejście na obszar Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety kosztują 8zł (bilet normalny) i 4zł (bilet ulgowy). Choć w wielu miejscach na terenie całego parku znajdują się kasy biletowe, wejściówki zakupić można także przez internet.

9. Cały obszar parku zamieszkiwany jest przez wiele gatunków zwierząt. Podczas pieszych wędrówek szlakami spotkać można m.in. jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, wydry, a nawet wilki oraz – bardzo rzadko – niedźwiedzie.

10. Niektóre fragmenty niebieskiego szlaku, wiodącego na Skalny Stół, są nieczynne od początku kwietnia do końca maja z powodu ochrony stanowisk lęgowych cietrzewi.

11. Mimo, że Skalny Stół jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Karkonoszy, tutejsza infrastruktura turystyczna nie jest zbyt rozbudowana. Na wielu szlakach nie ma miejsc do odpoczynku (ławek, wiat), brakuje również koszy na śmieci i toalet.

12. Planując wycieczkę na Skalny Stół warto pamiętać, że pogoda w Karkonoszach może być bardzo zdradliwa i nieprzewidywalna. Niedoświadczeni turyści powinni wybierać prostsze i mniej wymagające podejścia. Warto również wyposażyć się w dobre obuwie i ciepłe, przewiewne ubrania, prowiant, koce termiczne oraz latarkę.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić