12 Ciekawostek o szczycie Wysoki Kamień

wysoki kamień
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74978378

Szczyt Wysoki Kamień leży w Sudetach Zachodnich i wynosi 1058 m n.p.m. Należy on do gór Izerskich i położony jest w Wysokim Grzbiecie. Geograficznie leży on na miejscowością Szklarska Poręba.

1. Budowa grzbietu górskiego

Szczyt Wysoki Kamień jest zbudowany z hornfelsów, które są odporne na wietrzenie. Występują one w tym miejscu dosyć licznie, tworząc małe skałki. Południowe zbocza tworzą karbońskie granity porfirowate, z kolei północne grzbiety są zbudowane z staropaleozoicznych skał metamorficznych – gnejsów i łupków łyszczykowatych.

2. Szlaki turystyczne

Na szczyt można wyjść trzema szlakami o różnym stopniu trudności. Żółty szlak prowadzi z Zakrętu Śmierci przez Czarną Górę, szlak turystyczny czerwony – Główny Szlak Sudecki ze Szklarskiej Poręby oraz szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Sudecki od Rozdroża pod Zwaliskiem.

3. Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy

W tym obiekcie dawniej znajdowało się Schronisko nad Śnieżnymi Kotłami. Schronisko to było bardzo popularne w w XIX wieku. Obiekt znajduje się na wysokości 1490 m n.p.m.

4. Wieża widokowa

Przy pierwszym schronisku wybudowanym w tym rejonie wybudowano w 1875 roku wieżę widokową. Z tego miejsca można było podziwiać całą górską okolicę. Niestety budynek spłonął razem z wieżą.

5. Schronisko Wysoki Kamień

Współczesne schronisko znajdujące się na szczycie góry. Schronisko oferuje noclegi i wyżywienie, jest idealnym miejscem na wypoczynek po chodzeniu po górach.

6. Narciarstwo biegowe

W Górach Izerskich można śmiało uprawiać narciarstwo biegowe. Szczególnie polecanym miejscem jest Polana Jakuszycka, która znajduje się na czerwonym szlaku prowadzącym na szczyt Wysoki Kamień.

7. Punkt widokowy Trzy Kultury Złoty Widok

Znajduje się on nad kompleksem domków letniskowych Złoty Potok. Z tarasu widokowego można podziwiać Kotlinę Jeleniogórską i karkonoskie szczyty.

8. Widok ze szczytu

Ze szczytu Wysoki Kamień można dojrzeć Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Przy sprzyjającej pogodzie widok zapiera dech w piersiach.

9. Parking

Parking dla górskich piechurów znajduje się tuż przy Zakręcie Śmierci. W tym miejscu jest duża zatoczka, na której można spokojnie zostawić samochód. W tym miejscu rozpoczyna się żółty szlak na Szczyt Wysoki Kamień.

10. Punkt widokowy na Zakręcie Śmierci

Ten punkt widokowy jest dosyć szybko na szlaku przy wychodzeniu na szczyt, a już z tego miejsca roztacza się przepiękny widok. Jest tu miejsce do siedzenia i odpoczynku.

11. Czerwone skałki

Znajdują się one w połowie żółtego szlaku i jak sama nazwa wskazuje, kompleksem czerwonych skał, przy których warto sobie zrobić zdjęcie.

12. Wieża w budowie

Na szczycie góry rozpoczęto budowę wieży ze szklaną kopułą. Ma się w niej znaleźć luneta do obserwacji nieba.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić