Sianożęty Turystycznie – Atrakcje 2024

sianożęty
foto – Autorstwa Konradr – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12725592

Sianożęty to mała, nadmorska osada, która położona jest w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość uwielbiana jest przez rodziny z dziećmi i osoby, które poszukują spokojnych, nadbałtyckich miejscowości z dala od słynnych, gwarnych i zatłoczonych kurortów. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, Sianożęty to doskonała baza wypadowa – położone są tuż przy Ustroniach Morskich i zaledwie 10 kilometrów od Kołobrzegu.

1. Bałtyckie plaże

W Sianożętach znajduje się długa na 1400 metrów plaża, na której latem wydzielane jest specjalne, strzeżone kąpielisko. W obrębie przybrzeżnego pasa położone są dwie przystanie rybackie i niewielkie molo spacerowe. Zaledwie krótki (około 1km) spacer plażą dzieli wypoczywających w Sianożętach turystów od Ustroni Morskich – większego kurortu, który słynie z piaszczystych, szerokich i bardzo zadbanych plaż.

2. Koszaliński Pas Nadmorski

Sianożęty leżą w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu “Koszaliński Pas Nadmorski”. Wyjątkową częścią tego terenu jest Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski, który rozciąga się w okolicach Sianożęt. Rozciągają się tu malownicze bagna i mokradła, szerokie łąki, lasy iglaste oraz unikalne wydmy nadmorskie. Na obszarze pasa ustanowiono aż 5 rezerwatów przyrody, pomiędzy którymi rozciągają się liczne ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne.

3. Western Park

Western Park w Ustroniach Morskich to tematyczny park rozrywki, w którym stworzono niewielkie, drewniane miasteczko, mające odzwierciedlać dawne życie na Dzikim Zachodzie. Na terenie Western Parku znajduje się również wioska indiańska, w której odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci. Dużą atrakcją tego miejsca jest rozległy plac zabaw dla najmłodszych, a także możliwość wzięcia udziału w lekcjach kowbojskich sportów i tańca.

4. Najstarsze dęby w Polsce

Zaledwie kilka kilometrów od plaży w Sianożętach położony jest Dąb Bolesław – choć badacze wciąż spierają się co do wieku drzewa, niektórzy uznają ten pomnik przyrody za najstarszy dąb w Polsce, który może liczyć nawet 800 lat. W pobliżu znajduje się również Dąb Warcisław, drzewo liczące około 640 lat, co stawia je na piątym miejscu najstarszych dębów w całym kraju.

5. Park Wiatrowy – Tymień

Około 9 kilometrów od Sianożęt położony jest Park Wiatrowy w Tymieniu – ogromna farma wiatraków, która do roku 2008 była największą wiatrową elektrownią w całej Polsce. Dziś w Tymieniu funkcjonują 24 ogromne wiatraki, które produkują energię dla pobliskich miejscowości, a przez cały Park Wiatrowy rozciągają się ścieżki, które można pokonywać pieszo lub rowerowo.

6. Skansen Chleba w Ustroniu Morskim

W Ustroniu Morskim znajduje się wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników tradycyjnych smaków. Skansen Chleba to unikalne muzeum, w którym znajduje się 120-letni piec do wyrobu pieczywa, a także liczne zabytkowe akcesoria kuchenne i piekarnicze. Wszyscy odwiedzający mają możliwość poznania oryginalnych receptur oraz skosztowania wspaniałych, chrupiących wypieków. W Skansenie Chleba odbywają się również warsztaty i pokazy dla dzieci oraz młodzieży.

7. Wędkarski raj

Okolice Sianożęt często odwiedzane są przez miłośników wędkarstwa. W samej wiosce położone są dwie przystanie, z których można wypływać na łodziach wgłąb Bałtyku. Dużą popularnością cieszą się również amatorskie połowy przy Parsęcie – dużej rzece, która uchodzi do Morza Bałtyckiego. W poszukiwaniu idealnych łowisk warto wybrać również jedno z przybrzeżnych jezior województwa zachodniopomorskiego: Resko, Jamno, Bukowo.

8. Spływy kajakowe Parsętą

Parsęta to nie tylko miejsce, które chętnie odwiedzają wędkarze, wypoczywający nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Po rzece organizowane są również spływy kajakowe, a ich uczestnicy zachwyceni są malowniczymi widokami, które rozciągają się wzdłuż kajakarskich szlaków. Podziwiać tu można ogromne tereny bagniste, wielkie mokradła i łąki, a także wspaniałe lasy namorzynowe. Łącznie szlaki mają długość ponad 100 kilometrów i kończą się w Kołobrzegu, w miejscu, w którym rzeka uchodzi do Morza Bałtyckiego.

9. Kołobrzeg – muzea i zabytki architektoniczne

Kołobrzeg położony jest zaledwie 10 kilometrów od centralnej części Sianożęt. To duże, nadmorskie miasto obfituje w atrakcje. W Kołobrzegu znajduje się najdłuższe molo żelbetonowe w Polsce (o długości 220 metrów). Samo miasto położone jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego: podziwiać tu można wiele zabytków architektonicznych, które powstały jeszcze w średniowieczu. Należą do nich m.in. Baszta Lontowa oraz Bazylika Mariacka, która powstała w XIV wieku. W Kołobrzegu znajduje się również Latarnia Morska, która ma wysokość 26 metrów i jest udostępniana dla zwiedzających.

W Kołobrzegu nie brakuje również ciekawych muzeów. Podczas wizyty w mieście warto odwiedzić Muzeum Oręża PolskiegoMaszoperię (tzw. Muzeum 6D), muzeum w Okręcie Patrolowym ORP “Fala”, Muzeum Miasta Kołobrzeg oraz Muzeum Minerałów.

10. Atrakcje dla dzieci

Sianożęty to świetna wakacyjna destynacja dla rodzin z dziećmi. W Ustroniach Morskich znajduje się m.in. duży Park Linowy “Gibon”, gdzie najmłodsi mogą przemierzać niezliczone trasy linowe z wieloma przeszkodami. Na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajdują się pola golfowe, korty tenisowe i boiska.

Wiele ciekawych atrakcji dla dzieci położonych jest w Kołobrzegu. Warto odwiedzić interaktywne centrum zabaw Ukryta Kraina oraz Miasto Myszy – siedlisko małych gryzoni, w którym stworzono fantazyjne labirynty z przeszkodami. W mieście znajdują się również dwa duże parki wodne – Aquapark Milenium oraz Aquacenter.

11. SKY PARK

Zaledwie 4 kilometry od Sianożęt położony jest SKY PARK – wyjątkowa atrakcja nie tylko dla najmłodszych. W SKY PARKU znajduje się najwyższa w Polsce wieża widokowa, Park Owadów (w którym oglądać można ogromne modele różnych stworzeń) i Ścieżka Edukacyjna Grzybów, gdzie umiejscowiono znacznie powiększone figury różnych grzybów. W SKY PARKU funkcjonuje również niewielka stadnina z kucykami, rozległy plac zabaw dla dzieci oraz specjalna ścieżka sensoryczna.

12. Sianożęty dla aktywnych

Okolice Sianożęt obfitują w atrakcje dla wszystkich pasjonatów sportów ekstremalnych. Na pobliskim litnisku w Bagiczu – dziś pełniącym funkcje cywilne – wszyscy chętni mogą spróbować swoich sił w paralotniarstwie. Dodatkową atrakcją jest możliwość widokowego przelotu nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego.

W Ustroniu Morskim funkcjonują dwa centra paintballowe: “Paintball Spal-Shot” oraz centrum sportowe “Adrenalina u Macomma”, które oferują możliwość wzięcia udziału w rozgrywach drużynowych.

13. Sianożęty – noclegi

Sianożęty, mimo niewielkiej powierzchni, posiadają świetnie rozwiniętą bazę noclegową. W miejscowości znajdują się luksusowe resorty (np. Imperiall Resort & Medispa), jak i bardziej budżetowe formy noclegu. Funkcjonuje tu kilka niewielkich, kameralnych pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych, a niektóre z nich posiadają dostęp do krytego basenu i licznych atrakcji dla gości.

14. Kuchnia pomorska i restauracje w Sianożętach

Przysmakiem w Sianożętach są świeżo wyławiane ryby morskie. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Restauracja Level 5, z której tarasów rozciąga się wspaniały widok na Morze Bałtyckie. Specjalnością tego miejsca są oczywiście ryby – jesiotry, dorsze, łososie, tuńczyki i sandacze. W Bistro Manana by Collins spróbować wielu ciekawych przystawek (m.in. śledzi, krążków z kalmarów, krewetek i tatara z łososia) oraz panierowanych ryb i potraw mięsnych. Pyszne, domowe zestawy obiadowe zamówić można w Jadłodajni Pychotka, gdzie serwowane są polskie zupy i mięsne dania obiadowe.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić