Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry – Informacje i Ciekawostki

kopalnia srebra
foto – Autorstwa I, Sir Iwan, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2314456

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to jedno z tych miejsc, które warto uwzględnić, jeżeli tylko Górny Śląsk znalazł się na naszej mapie i pragniemy zobaczyć jego najważniejsze zabytki.

To miejsce, które warto odwiedzić, by choć przez chwilę poczuć magię i urok regionu Górnego Śląska.

1. Kopania Srebra w Tarnowskich Górach została oddana w ręce zwiedzających przeszło czterdzieści lat temu – w 1976 roku. To nie przypadek – Właśnie tego roku przypadała 450-ta rocznica Tarnowskich Gór funkcjonujących jako miasto na pełnych prawach.

2. Kopalnia Srebra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

3. Trasa dla zwiedzających jest wyjątkowa atrakcyjna, choć nie należy do najdłuższych. Niecałe dwa kilometry trasy w większości przechodzi się pieszo, natomiast fragment trasy opiewający na niecałe trzysta metrów trzeba przepłynąć łodzią podziemnymi sztolniami.

4. Około półtoragodzinna trasa urozmaicona jest niezwykle ciekawymi opowieściami przewodnika, który towarzyszy nam od samego początku do końca trasy. Dowiemy się również, co tak naprawdę oznacza gwarek i że coroczna impreza w Tarnowskich Górach o tej samej nazwie to pewnego rodzaju oddanie wyrazów szacunku dla tych, którzy kiedyś przechadzali się podziemnymi korytarzami zawodowo.

5. Zwiedzanie kopalni rozpoczyna się od multimedialnego muzeum, w trakcie którego poznać można ciekawą historię miejsca i mnóstwo ciekawostek, które na długo zapadną nam w pamięć. Po tej krótkiej lekcji historii udajemy się do podziemia mniej więcej na głębokość czterdziestu metrów.

6. Technologiczne rozwiązania zachwycą największych sceptyków. Od pewnego czasu podziemne korytarze wyposażone są bowiem w nagrania dźwiękowe odtwarzające odgłosy ciężkiej pracy górników, co pozwala zwiedzającym jeszcze bardziej poczuć panujący na dole klimat i charakter pracy w takich warunkach.

7. Tuż obok kopalni, już na powierzchni, znajduje się Skansen Maszyn Parowych z wszelkiej maści eksponatami.

8. Dodatkowo można także skorzystać z przejazdu Kolejką Skansenową, co sprawdza się szczególnie w trakcie wypadu rodzinnego.

9. Kopalnia od pewnego czasu sprzedaje pięknie oprawioną czekoladę z płatkami srebra, a ta świetnie sprawdzi się jako upominek

10. Bilety normalne oscylują w okolicy 40zł, chociaż możliwe jest zwiedzanie zarówno grupowe, jak i indywidualne, co może wpłynąć na kwotę jednego biletu. Nieco droższa oferta skierowana jest do osób przybywających z zagranicy. Doliczyć również należy około 6 złotych za przejazd Kolejką Skansenową.

11. Miejsce jest doskonale przygotowane również dla osób niepełnosprawnych, które mogą korzystać ze wszystkich atrakcji, z wyjątkiem krótkiego fragmentu trasy, który należy przepłynąć łodzią.

12. Kopalnie Srebra w Tarnowskich Górach jest tak naprawdę jedynie niewielkim wycinkiem podziemnego świata, który istnieje na terenie całego miasta i pobliskich miejscowości.

13. Miejsce to znajduje się na zaszczytnym szlaku śląskim Szlaku Zabytków Techniki i w związku z tym plasuje się na wysokim miejscu w skali całego regionu

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić