20 Ciekawostek o stanie Oregon

Rzeka Mckenzie w Oregon / foto – Pixabay

1. Uważa się, że nazwa “Oregon” pochodzi od francuskiego słowa “ouragan” (oznaczającego “wichurę” lub “huragan”), odnoszącego się do potężnych wiatrów chinook występujących nad rzeką Columbia.

2. Springfield w stanie Oregon był inspiracją dla rodzinnego miasta Simpsonów, które nazywa się … Springfield. W Stanach Zjednoczonych można doliczyć się co najmniej 34 miast o takiej nawie.

3. Oregon był pierwszym stanem, który zdekryminalizował marihuanę w 1973 roku i jednym z pierwszych stanów, który zalegalizował marihuanę rekreacyjną w 2014 roku.

4. Oregon szczyci się wyjątkową flagą państwową w USA z dwoma oddzielnymi wzorami, każdy po obu stronach. Bliskie spojrzenie ujawnia, że jedna strona jest ozdobiona godłem pieczęci państwowej, a na odwrocie znajduje się obraz złotego bobra.

5. W Portland w stanie Oregon znajduje się więcej browarów niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. W granicach miasta Portland znajduje się ponad 60 browarów.

6. Oregon i New Jersey to jedyne stany, w których nie ma samoobsługowych stacji benzynowych.

7. Słynne logo Nike zostało zaprojektowane przez Carolyn Davidson (w 1971 roku), studentkę Portland State University w Oregon. Założyciele firmy Nike, Bill Bowerman i Phil Knight, zapłacili jej za projekt 35 dolarów, mimo że logo nie przypadło im do gustu. Ale teraz, Nike Logo jest rozpoznawany przez każdego entuzjastę sportu na całym świecie. Pierwotnie logo było nazywane “paskiem”, który później stał się dobrze znany jako “Swoosh”

8. Nike po raz pierwszy postawiła swoje kroki w Eugene w Oregon, kiedy to Bill Bowerman, były olimpijczyk i trener, zaprojektował słynną gumową podeszwę

9. Powell’s Book store w Portland w Oregonie, jest największą księgarnią na świecie. Sklep działa w Portland od 1971 roku.

10. Nazwa miasta Portland w Oregon została ustalona w wyniku rzutu monetą. Gdyby moneta wylądowała po drugiej stronie, miasto zostałoby nazwane Bostonem.

11. Tillamook Cheese Factory jest największą fabryką sera na świecie i popularną atrakcją turystyczną

12. Jezioro Kraterowe jest najgłębszym jeziorem w Stanach Zjednoczonych i zostało utworzone w pozostałościach dawnego wulkanu.

13. W 1971 roku Oregon stał się pierwszym stanem, w którym wprowadzono zakaz używania bezzwrotnych butelek i puszek. Prawo to przyczyniło się do zmniejszenia ilości śmieci i zwiększenia recyklingu pojemników. W rezultacie przedmioty, które wcześniej stanowiły około 40% śmieci na drogach, teraz stanowią około 6%.

14. Portland w Oregonie jest znane jako jako Miasto Róż.

15. Eugene w Oregonie było pierwszym miastem, które miało jednokierunkowe ulice.

16. Wąwóz rzeki Columbia jest uważany przez wielu za najlepsze miejsce na świecie do uprawiania windsurfingu.

17. Podczas Wielkiego Kryzysu w North Bend używano drewnianych monet jako waluty. Do dziś monety są uznawane za legalny środek płatniczy, choć są pożądane przez kolekcjonerów i rzadko wydawane.

18. W Oregonie znajduje się więcej miast-widm niż w jakimkolwiek innym stanie.

19. W 1994 roku Oregon stał się pierwszym stanem USA, który zalegalizował samobójstwo wspomagane przez lekarza, co spowodowało, że wskaźniki samobójstw w Oregonie są jednymi z najwyższych w kraju.

20. Portland jest również domem dla największej liczby klubów ze striptizem na mieszkańca niż jakiekolwiek inne miasto w kraju.

4.2/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić