20 Ciekawostek o stanie Oklahoma

foto – Pixabay

1. Nazwa stanu pochodzi od słów choctaw “okla” i “humma”, oznaczających “czerwonych ludzi”.

2. Dwa najbardziej zaludnione miasta Oklahomy to Oklahoma City, z 472 220 mieszkańcami i Tulsa, z 390 437 mieszkańcami.

3. Oklahoma ma 3 258 000 mieszkańców i jest 27. najbardziej zaludnionym stanem w USA.

4. Wózek na zakupy został wynaleziony w Oklahomie. Sylvan Goldman, właściciel sieci supermarketów Piggly Wiggly w Oklahoma City, wymyślił “składany koszyk” w 1937 roku po burzy mózgów na temat sposobów noszenia zakupów przez klientów.

5. Motto stanu Oklahoma brzmi: “Labor Omnia Vincit” – Praca zwycięża wszystko.

6. Pierwszy na świecie parkometr, znany jako Park-O-Meter No. 1, został zainstalowany w dzielnicy biznesowej Oklahoma City, Oklahoma, 16 lipca 1935 r.

7. Lottie Williams z Tulsy w Oklahomie jest jedyną osobą, która kiedykolwiek została trafiona kosmicznym śmieciem? 22 stycznia 1997 roku została uderzona przez 6-calowy kawałek rakiety. Nie doznała żadnych obrażeń, ponieważ rakieta trafiła w jej ramię

8. Fort Sill w Lawton, Oklahoma jest miejscem spoczynku jedynego na świecie działa atomowego Atomic Annie. Broń ta została stworzona w latach 50-tych XX wieku w czasie zimnej wojny.

9. we wschodniej Oklahomie odbywa się coroczny Festiwal Wielkiej Stopy.

10. Poczta głosowa została opatentowana przez człowieka z Tulsy w Oklahomie. Gordon Matthews stworzył tę technologię w latach 70-tych, a w latach 80-tych opatentował VMX (Voice Mailbox Express).

11. Tornada są częste w stanie. W latach 1950-2017 Oklahoma została nawiedzona przez 3824 tornada. Średnio więc, każdego roku stan był nawiedzany przez co najmniej 56 tornad.

12. Oklahoma jest piątym najbardziej otyłym stanem w USA.

13. Niektóre miasta w Oklahomie o głupich nazwach: Loco, Cookietown, Bushyhead, Corn, Moon, Forty-One i IXL.

14. W Oklahomie jest około 200 jezior stworzonych przez człowieka, więcej niż w jakimkolwiek innym stanie.

15. Kwiatem stanowym jest jemioła.

16. 25 marca 1948 roku w Oklahomie wydano pierwsze w kraju ostrzeżenie o tornadach.

17. Rzeka Czerwona ma długość 2080 km. Przez około połowę tego dystansu służy jako granica między Teksasem a Oklahomą. Kolor rzeki pochodzi od gliny i minerałów w wodzie.

18. Oklahoma City, stolica stanu, znajduje się w równej odległości od Los Angeles i Nowego Jorku.

19. Oklahoma jest siedzibą trzydziestu dziewięciu plemion Indian amerykańskich. Po Kalifornii, Oklahoma ma drugą co do wielkości populację rdzennych Amerykanów w kraju.

20. Z powodu suszy i silnych wiatrów, które dotknęły stan w latach 30. XX wieku, ponad milion mieszkańców Oklahomy wyemigrowało do Kalifornii. Migranci byli znani jako “Okies”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like