15 Ciekawostek o Jeziorze Bodeńskim

jezioro bodeńskie
foto – Pixabay

Chcąc wyjechać na kilkudniową wyprawę i połączyć podczas niej swoje zamiłowanie do gór i do wody, warto pomyśleć o wyprawie nad Jezioro Bodeńskie.

1. Jezioro Bodeńskie nazywane jest przez wiele osób morzem. Co prawda nie jest ono zbyt duże, bo ma jedynie powierzchnię wynoszącą ponad 538 kilometrów kwadratowych, to mimo wszystko może wywołać spore wrażenie. Po Balatonie i Jeziorze Genewskim jest trzecim co do wielkości jeziorem w Europie stanowiącym rezerwuar wody pitnej. Rocznie pobiera się z jego głębin około 180 milionów metrów sześciennych wody pitnej. Zaspokaja to potrzeby ponad 4,5 miliona ludzi.

2. Brzegi jeziora, których linia liczy 273 kilometry, przebiegają na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jezioro jest głębokie ze średnią głębokością wynoszącą 90 metrów, a miejscami dochodzącą do 254 metrów. Objętość jeziora jest imponująca i wynosi 48 kilometrów sześciennych.

3. Jezioro położone jest w górach na wysokości około 400 metrów nad poziomem morza.

4. Głównym dostarczyciele, a zarazem poborcą wody jest przepływająca przez jezioro rzeka Ren.

5. Nazwa jeziora pochodzi od nazwy miejscowości Bodman położonej w zachodniej części jeziora. W niektórych kręgach nazywane jest także Jeziorem Konstanckim od nazwy największego miasta położonego nad jego brzegiem.

6. Konstancja jest niemieckim miastem położonym nad Jeziorem Bodeńskim. Miasto liczące prawie 80 tysięcy mieszkańców jest największym miastem położonym w granicach linii brzegowej jeziora. W mieście Konstancja, Ren przepływający przez jezioro, wypływa z niego, kierując się dalej ze swoim nurtem. Z miastem tym związana jest historia chrześcijaństwa europejskiego. W latach 1414-1418 odbywał się tu słynny sobór, podczas którego wybrano nowego papieża, którym został papież Marcin V. Sobór i jego postanowienia dawały kres słynnej wielkiej schizmie w kościele katolickim.

7. Konstancja to także miejsce spalenia na stosie czeskiego reformatora kościoła Jana Husa. Wydarzenie to miało miejsce podczas trwania soboru.

8. Na jeziorze znajdują się wyspy: Mainau, Reichenau i Lindau.

9. Wyspa Reichenau jest największą ze znajdujących się na jeziorze. Położona jest w zachodniej części jeziora. Ma 4,5 kilometra długości i 1,5 kilometra szerokości. Zamieszkuję ją 4,5 tysiąca osób. Na terenie wyspy w latach 724-1757 istniało opactwo benedyktynów. Na terenie opactwa powstawały słynne na całą Europę rękopisy. W IX wieku w opactwie utworzono bibliotekę liczącą 415 tomów rękopisów. W tamtym czasie była to największa biblioteka na świecie. Dziś na wyspie podziwiać można pozostałości dawnego opactwa oraz wiele innych ciekawych zabytków. Wyspa połączona jest ze stałym lądem groblą licząca 2 kilometry długości.

10. Wyspa Mainau jest niewielką liczącą 0,44 kilometra kwadratowego powierzchni. Słynie głównie ze znajdujących się na niej ogrodów. Specyficzny mikroklimat panujący na wyspie sprawia, że można na niej uprawiać wiele egzotycznych roślin. Wyspa jest własnością szwedzkiej rodziny królewskiej.

11. Lindau to miasto i nazwa wyspy na jeziorze Bodeńskim. Część miasta położona jest właśnie na noszącej tę samą nazwę wyspie. Z lądem połączona jest groblą. Powierzchnia samej wyspy wynosi 0,68 kilometra kwadratowego. Natomiast miasto słynie między innymi z tego, że poczynając od 1951 roku odbywają się w nim coroczne zjazdy laureatów nagrody Nobla. W mieście i na wyspie można podziwiać sporo zabytkowych budowli, do których zalicza się między innymi: Stary Ratusz, Kościół św. Piotra, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, dworzec kolejowy, port itp.

12. Po wodach Jeziora Bodeńskiego pływa wiele statków żeglugi śródlądowej. Korzystając z tej formy wypoczynku, można odbywać bardzo ciekawe rejsy, zawijając do wielu malowniczych portów znajdujących się w miastach i miasteczkach nad brzegiem jeziora. Ze statków wycieczkowych, podczas każdego rejsu można podziwiać wspaniałą panoramę Alp.

13. Oprócz statków wycieczkowych po wodach Jeziorach Bodeńskiego kursują promy samochodowe ułatwiające komunikację zmotoryzowanym osobom. Wody jeziora są także miejscem odbywania licznych zawodów sportowych związanych z wodą oraz regat i pokazów statków. Turyści mogą korzystać z licznych wypożyczalni sprzętów wodnych takich jak kajaki, rowery wodne, łódki. Większe jednostki pływające można wynająć z uprawnionymi sternikami.

14. Wokół Jeziora Bodeńskiego znajduje się wiele szlaków turystycznych do uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej. W terminie od połowy czerwca aż do połowy września zwolennicy pływania czy innych kąpieli wodnych mogą swobodnie z tego korzystać. Temperatura wody w wymienionych miesiącach waha się w przedziale między 19 a 25 stopni. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z miejsc posiadających łagodne zejścia do wody.

15. Zwolennicy nieco ekstremalnych sportów wodnych mogą również skorzystać z możliwości nurkowania. Ten rodzaj wypoczynku możliwy jest pod okiem uprawnionych trenerów. Jezioro Bodeńskie jest także ciekawym miejscem dla miłośników surfowania. Niestety może odbywać się ono tylko w wyznaczonym miejscu, a niekiedy trzeba jeszcze mieć dodatkowe pozwolenie.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić