12 Ciekawostek o Dniu Ziemi

foto – Pixabay

Każdego roku 22 kwietnia sadzone są drzewa, sprzątane śmieci i podnoszona jest świadomość na temat problemów nękających naszą planetę. Ten dzień nazywany jest Dniem Ziemi.

Oto kilkanaście ciekawych faktów związanych z tym dniem:

1. Gaylord Nelson, senator z Wisconsin, założył Dzień Ziemi w 1970 roku, aby podnieść świadomość społeczną na temat problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia, wycieki ropy naftowej i ginące dzikie zwierzęta. Wykorzystał on energię ruchu antywojennego, określając Dzień Ziemi jako “narodowe nauczanie o środowisku”.

2 Dzień Ziemi nie zawsze był znany jako Dzień Ziemi. Początkowo w relacjach z akcji w całych Stanach Zjednoczonych nazywano go także Ecology Day, Ecology Drive, Environment Day i E-Day.

3 Ruch Dnia Ziemi doprowadził do powstania EPA.

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) została zatwierdzona przez prezydenta Richarda Nixona w 1970 roku w wyniku ruchu Dnia Ziemi. Uchwalono również przepisy dotyczące czystego powietrza, czystej wody, substancji toksycznych i zagrożonych gatunków.

4. 20 milionów Amerykanów świętowało pierwszy Dzień Ziemi w 1970 roku.

5.Każdego roku około 1 miliarda ludzi na całym świecie bierze udział w działaniach związanych z Dniem Ziemi.

6. Indyjski poeta Abhay Kumar napisał “Earth Anthem” w 2013 roku. Od tego czasu został nagrany we wszystkich oficjalnych językach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

7. 22 kwietnia został wybrany jako data Dnia Ziemi, ponieważ wypadł pomiędzy przerwą wiosenną a egzaminami końcowymi, a organizatorzy chcieli zmaksymalizować zaangażowanie studentów.

8. Senator Nelson już wcześniej podejmował próby zjednoczenia ludzi wokół kwestii ochrony środowiska. w 1963 roku przekonał on prezydenta Kennedy’ego, aby udał się na “wycieczkę w sprawie ochrony przyrody”.

9. W Dzień Ziemi w roku 2011, zorganizowano kampanię “Plant Trees Not Bombs”, w ramach której w Afganistanie zasadzono 28 milionów drzew.

10. W Dzień Ziemi w roku 2012, ponad 100 000 ludzi w Chinach przejechało na rowerach przez cały kraj, aby zminimalizować emisję C02 i zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wytwarzanych przez samochody.

11. W latach 90. Dni Ziemi koncentrowały się na globalnej mobilizacji w kwestiach ochrony środowiska, zwłaszcza recyklingu. Lata 2000-ne były głównie nastawione na globalne ocieplenie i czystą energię. Tematem przewodnim Dnia Ziemi w 2021 r. było “Przywrócić Naszą Ziemię”, która koncentrowała się na utrzymaniu zdrowej planety, aby wspierać pracę, utrzymanie, zdrowie i szczęście ludzi.

12. Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała Dzień Ziemi w 2016 roku, aby podpisać Porozumienie Paryskie – najbardziej znaczące w historii globalne porozumienie w sprawie walki ze zmianami klimatu.

3.9/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić