51 Ciekawostek o Psach

foto – Pxiabay

Od setek lat mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Te wspaniałe zwierzęta potrafią dostarczyć ludziom wiele pięknych emocji, jak i również dużej dawki śmiechu. Dlatego warto z tego miejsca zapoznać się z różnymi ciekawostkami na ich temat, które pozwolą poznać je bliżej, i zrozumieć również ich światowy fenomen.

1. Pierwszą z dość interesujących ciekawostek na temat psów dotyczy ich snu, a dokładniej mówiąc miejsca. Otóż badania jasno pokazują, że ponad 45% psiaków śpi w łóżku swoich właścicieli.

2. Podczas tragedii Titanica 2 psy, które były na statku, zdołały uciec, ponieważ wsiadły do pierwszych szalup ratunkowych, które odpłynęły. Przeżyły dzięki temu, że w tych pierwszych łodziach było bardzo mało ludzi, więc obecność tych małych przyjaciół nikomu nie przeszkadzała.

3. Niezwykle interesujący jest fakt, iż to właśnie psy potrafią doskonale widzieć w ciemnościach. Dzieje się tak dzięki temu, że posiadają one specjalną membranę, która pozwala na taką właśnie umiejętność.

4. Kiedy psy są chore na żołądek, często jedzą trawę, a następnie wymiotują.

5. Warto również wiedzieć, że pierwsza psia kaplica powstała w 2001 roku. Osobą za to odpowiedzialną był Stephen Huneck, autor wielu książek dla dzieci. Stwierdził, że to właśnie jego pięć psów pomogło mu w regeneracji po ciężkiej chorobie.

6. Psy mają o wiele mniejszą ilość kubków smakowych niż ludzie. Otóż psiaki posiadają na swoich językach około 1700, zaś człowiek ma ich około 9000.

7. W 1944 roku urodził się największy miot psów w historii, kiedy to amerykański Foxhound został matką 24 pięknych szczeniąt.

8. Bardzo interesująca ciekawostka dotyczy słynnego zespołu „The Beatles”. Otóż Paul McCartney w piosence” A day in the life” zarejestrował ultradźwiękowy dźwięk, który usłyszeć mogły jedynie psy.

foto – Pixabay

9. Psy posiadają większą temperaturę ciała niż człowiek. Normalna temperatura ciała u człowieka wynosi 37 stopni, zaś u psa 38 stopni.

10. Kiedy szczenięta przychodzą na świat, spędzają pierwszy tydzień jedząc i śpiąc

11. Psy są również zwierzętami niezwykle bohaterskimi. Najsłynniejszym takim psiakiem był Bernardyn Barry żyjący w latach 1800- 1814 i przez cały swój żywot uratował aż 40 ludzkich istnień.

12. Stwierdzono, że ludzie w Stanach Zjednoczonych wydają więcej pieniędzy na karmę dla psów niż na jedzenie dla dzieci.

13. Niezwykle dużą śmiertelność można zaobserwować u tych psiaków, które miały styczność z pestkami jabłek oraz gruszek. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one szkodliwy dla nich arsen, który bardzo często prowadzi w efekcie końcowym do ich śmierci.

14. Bardzo często do niewydolności nerek u psów prowadzi spożywanie przez nie różnorakich ilości winogron oraz rodzynek. Szkodliwe dla nich są również czekolada i gotowana cebula, dlatego zaleca się unikanie tego podczas karmienia swoich pupili.

15. Psy posiadają w swoich nosach ponad 200 milionów receptorów, podczas gdy człowiek posiada u siebie jedynie ponad 5 milionów.

foto – Pixabay

16. Pewien owczarek australijski dożył 29 lat i 5 miesięcy, gdyby przeliczyć to na wiek ludzki, miałby w rzeczywistości około 160 lat.

17. Niezwykle interesujący u psów jest sposób machania ogonem. Otóż nie każdy wie, że gdy macha nim w lewą stronę, to oznacza, że jest wtedy przerażony, a gdy zaś robi to w stronę prawą, to oznacza, że jest wtedy bardzo szczęśliwy.

18. Szczególnym miejscem, w którym psy są ogromnie kochane, są Stany Zjednoczone. Otóż statystyki jasno pokazują, że około 62% amerykańskich gospodarstw domowych posiada przynajmniej jednego psa.

19. Psy to również niezwykle zazdrosne zwierzęta. Wielokrotne badania jasno dowodzą faktu, że w przypadku, gdy ich właściciel okazuje swoje zainteresowanie i miłość komuś innemu, to stają się one w takich chwilach niezwykle zazdrosne i potrafią dobitne to okazywać.

20. Psy potrafią również niezwykle szybko pozbywać się wody ze swoich sierści. W ciągu czterech sekund mogą pozbyć się około 70%, co jest wynikiem fantastycznym.

21. Zwijanie się psów w kłębek podczas snu ma dosyć ważne znaczenie. Otóż posiadają one odwieczny instynkt utrzymywania ciepła oraz ochrony ważnych narządów i to właśnie podczas tej czynności robią to najczęściej.

22. W kwestii zapachu doskonale odnajdują się psy rasy Bloodhound. Mówi się, że posiadają węch, który potrafi wyśledzić zapach mający ponad 300 godzin.

23. Psy są pod szczególną ochroną w Południowej Karolinie. Tamtejsze sądy za pobicie psa potrafią wydawać o wiele cięższe wyroki, niż w przypadku, gdy mąż pobije swoją żonę.

24. Przez wiele lat mówiło się, że Laika, czyli pierwszy pies w kosmosie umarł spokojnie, ale okazało się, że to nie była prawda, gdyż zmarł on na skutek niezwykle mocnego przegrzania się kabiny.

25. Bardzo ciekawy jest również fakt, że psy nie posiadają w sobie poczucia winy. W przypadku kłopotliwej sytuacji mogą czuć wstyd, ale nigdy nie czują się winne.

26. Psy są również kinowymi gwiazdami. Jednym z najsłynniejszych był Rin Tin Tin. Ten owczarek niemiecki był nawet nominowany do prestiżowej nagrody filmowej, czyli Oskara.

27. Psy mają również umiejętności zdrowotne. Dokładniej mówiąc, potrafią one wyczuć różnorakie związki organiczne w organizmie człowieka, które dobitnie pokazują, że coś niedobrego się w nim dzieje.

28. Psy znane są również z tego, że potrafią żyć niezwykle długo. Rekordzista przeżył aż 29 lat.

29. Chihuahua to najmniejszy żyjący pies, gdy bierze się pod uwagę jego długość. Otóż mierzy on zaledwie 15,2 cm.

Chihuahua / foto – Pixabay

30. Bardzo interesujący fakt, został odkryty przez naukowców, którzy przeprowadzali badania nad długością życia psów. Otóż udowodniono, że miejskie psy żyją 3 lata dłużej niż psy, które mieszkają na terenach wiejskich.

31. Psy małych ras żyją dłużej niż psy dużych ras.

32. Dla wielu osób słowo kastracja jest czymś niezwykle brutalnym, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla psiaka może to być szczególnie istotne. Otóż w przypadku kastracji, lub też sterylizacji psa, ogranicza się znacznie możliwość wystąpienia u niego raka.

33. Bardzo interesująca rzecz dotyczy jaskini w Hiszpanii. Otóż to właśnie tam znajdują się najwcześniejsze europejskie wizerunki psów i liczą sobie przy tym aż 12 000 lat.

34. Wiele psów słynie również z doskonałej umiejętności pływania. Szczególnie w tej kwestii wyróżniają się Nowofundlandy, które zawdzięczają to temu, iż posiadają niezwykle pajęcze stopy.

35. Jak wiadomo, psy słyną również z niezwykłej szybkości. Prym w tej kwestii wiodą przede wszystkim Greyhoundy, które potrafią osiągnąć prędkość nawet do 70 kilometrów na godzinę.

36. Psy słyną także z doskonałej obserwacji. Potrafią one zauważyć, kto był dla ich opiekunów niemiły, przez co potrafią chować urazę do tych osób przez bardzo długi czas.

37. Najpoważniejszym problemem, który można zaobserwować u psów i który jednocześnie dotyczy ogromnych ilości tych zwierząt, jest nadmierna otyłość, co wpływa na ich zdrowie niezwykle negatywnie.

38. Niezwykła ciekawostka dotyczy psów, które skończyły rok. Otóż takie psiaki posiadają dojrzałość fizyczną na takim samym poziomie, co u 15-letniego człowieka.

39. Jedynym psem na świecie, który ma po sześć palców na każdej łapie, jest Norsk Lundehund.

40. Wiele osób uważa Bernardyny za niezwykle piękne psy, ale warto również zwrócić uwagę na fakt, że ta rasa jest jednocześnie najcięższą rasą psów na świecie.

41. W wieku sześciu miesięcy psy mają już wszystkie zęby stałe.

42. Stany Zjednoczone są jednym z krajów, w których żyją psy milionerzy, którzy odziedziczyli po swoich właścicielach duży majątek.

43. Dosyć interesująca ciekawostka dotyczy czasów starożytnych. Otóż starożytni Egipcjanie taki czcili swoje psy, że tuż po ich śmierci każdy z właścicieli golił sobie brwi.

44. Psy mogą się zakochać, ponieważ ich mózgi uwalniają oksytocynę, znaną jako hormon miłości, za każdym razem, gdy widzą swojego właściciela.

45. Udowodniono, że pierwszym zmysłem, który rozwija się u psa, jest dotyk.

46. Psy najlepiej uczą się poleceń wtedy, gdy polecenia mówione połączone są jednocześnie z gestami.

47. Psy mogą pocić się przez opuszki podeszwowe łap.

48. Psy reagują na dźwięk płaczu u człowieka tą samą częścią mózgu, która reaguje na skamlące inne psy.

49. Dosyć ciekawy jest fakt, że w Iranie posiadanie psa, jest automatycznie sprzeczne z prawem. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli udowodni się, że jest to pies myśliwski lub fakt, że jest on stróżem.

50. Psy posiadają umiejętność lokalizacji dźwięku w ciągu 6 setnej sekundy dzięki swoim obracanym uszom.

51. Psy mają zdolność słyszenia dźwięków na odległość do 225 metrów.

4.3/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić