15 Ciekawostek o Burdż Chalifa

burdż chalifa
foto – Pixabay

Rozkładając mapę świata kierując wzrok na Zatokę Perską i znajdujące się w jej obrębie miasto Dubaj, dojść można do jednego wniosku: trzeba mieć ogromną fantazję i dużo pieniędzy, aby w tym rejonie zbudować miasto. Jeszcze więcej fantazji i pieniędzy trzeba mieć, aby zbudować w Dubaju budynek taki jak Burdż Chalifa.

1. Burżdż Chalifa uznawany jest za najwyższy budynek świata. Jego wysokość to niesamowite 828 metrów betonu, stali i szkła wznoszące się w stronę nieba.

2. Budowa tego imponującego drapacza chmur rozpoczęła się 21 września 2004 roku, a jej zakończenie wyznaczyła data 17 stycznia 2009 roku. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia i jego rozmiary to tempo w jakim został zbudowany jest imponujące.

3. Projektując budynek za wzór posłużył kwiat pustyni oraz nawiązanie do islamskiej architektury. Centralnym punktem budowli jest rdzeń oraz otaczające go trzy ramiona. Rozkład ramion pnących się od podstawy ku górze sprawia, że wraz ze zmieniającą się grubością podstawy przechodzącą w strzeliste wieże, budynek zyskuje bardzo estetyczną i delikatną smukłość. Rdzeń zakończony jest iglicą.

4. Wraz z postępującymi pracami budowlanymi budynek zaliczał kolejne rekordy związane z istniejącymi już obiektami przebijając je w znaczny sposób:
– w lipcu 2007 roku budynek stał się najwyższym wieżowcem świata
– we wrześniu 2007 roku okrzyknięty został najwyższą wolno stojąca budowlą świata
– w maju 2008 roku został najwyższą lądową konstrukcją budowlaną jaką kiedykolwiek zbudowana na świecie.

5. Budynek jest tak skonstruowany i zaprojektowany, że w razie kiedy komuś uda się pokonać jego wysokość i wybuduje wyższy, możliwe będzie podniesienie jego wysokości, aby znowu mógł być najwyższym budynkiem świata.

6. Najwyższy budynek świata obsługiwany jest przez 57 wind, dwie spośród nich są dwupoziomowe będąc zarazem widokowymi. Na obu poziomach windy mogą pomieścić 21 osób. Windy obsługujące 162 piętra poruszają się z prędkością 10 metrów na sekundę.

7. Burdż Chalifa ma 163 piętra użytkowe, a jego użytkownicy mają do dyspozycji ponad 3 000 miejsc parkingowych.

8. 24 348 tyle jest okien w budynku, zajmują one łącznie powierzchnię 120 000 metrów kwadratowych. Konserwacją oraz myciem takiej ilości okien zajmuje się ekipa 36 wyspecjalizowanych pracowników. Umycie tylu okien wymaga 3-4 miesięcy po czym praca zaczynana jest od nowa i tak na okrągło.

9. Na 148 piętrze znajduje się najwyższy taras widokowy, jest on na wysokości 555 metrów. Taras znajdujący się na 124 piętrze jest odkrytym tarasem widokowym i jest wysokości liczącej 452 metry.

10. Burdż Chalifa to także potężne centrum rozrywkowe i gastronomiczne. Na 144 piętrze usytuowano klub nocny. Jest on najwyżej na świecie położonym lokalem tego typu.

11. Windy na przebycie 504 metrów potrzebują niecałą minutę. Jeśli ktoś chciałby tą wysokość pokonać schodami ma do dyspozycji 8 klatek schodowych.

12. Wybudowanie budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej 309 473 metrów kwadratowych. Cały budynek wraz ze wszystkimi znajdującymi się w nim urządzeniami pochłoną budżet wynoszący 1,5 miliarda dolarów.

13. Konstrukcja budynku opiera się na żelbetowym szkielecie sięgającym 153 piętra. Od 154 piętra aż do szczytu, całość oparta jest na lekkiej konstrukcji stalowej i właśnie to rozwiązanie daje możliwość ewentualnego podwyższenia budynku w sytuacji zagrożenia przebicia wysokości przez konkurencyjne budynki. Niektórzy eksperci od konstrukcji uważają, że podwyższenie budynku nie jest już możliwe.

14. Szejkowie arabscy zaczęli między sobą rywalizować w powiązaniu z chęcią wybudowanie zdecydowanie wyższych budynków w stosunku do aktualnego mistrza świata. Jednym z nich ma być budynek nazywany Jeddach Tower i mierzący co najmniej 1000 metrów wysokości. Budowę konkurencyjnego budynku rozpoczęto w 2013 roku z planem ukończenia budowy w roku 2020, jednakże wywołana światowa pandemia zakłóciła i opóźniła planowane otwarcie.

15. Smutną a zarazem ciekawą sprawą jest fakt, że najwyższy budynek świata nie został podłączony do kanalizacji miejskiej co sprawia, że każdego dnia ciężarówki wywożą z budynku ponad 15 ton ścieków i brudnej wody.

4/5 - (53 votes)
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić