Atrakcje i Ciekawostki – Ujsoły 2023 🗺️

ujsoły
foto – Autorstwa Gower – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2816708

Ujsoły to malownicza wieś położona w województwie śląskim. Znajduje się dokładnie przy ujściu Bystrej do Wody Ujsolskiej i jest często odwiedzana przez turystów.

Co warto wiedzieć o Ujsołach i okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Geo-Park Glinka to teren, na którym znajduje się tyrolka, basen, ścianka wspinaczkowa oraz park linowy. To jedna z propozycji, które doskonale sprawdzają się w przypadku rodzin z dziećmi. Na wizytę w parku warto zarezerwować cały dzień.

2. Beskidzkie Centrum Nauki “Naukotechnika” w Świnnej to interaktywne centrum nauki, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci mają okazję zastosować teoretyczną wiedzę naukową w praktyce, a przy okazji dobrze się bawić.

3. Danielka to przysiółek wsi znajdujący się w dolinie potoku o tej samej nazwie. Miejsce to przecina sporo szlaków turystycznych, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę malownicze krajobrazy. Znajduje się tutaj schronisko “Chałupa chemika”.

4. Kotelnica to wzniesienie w Beskidzie Żywieckim, którego grzbiet opada do potoku Glinka w Ujsołach. Dawniej funkcjonował tutaj wyciąg narciarski, a dziś tereny te pozwalają turystom na piesze i niewymagające wędrówki czy wycieczki rowerowe.

5. Wyciąg narciarski Ski Park 24 w Rajczy to pozycja obowiązkowa dla miłośników zimowych sportów. Tutejsze trasy pozwalają poszaleć doświadczonym narciarzom, ale nadają się też do nauki tego sportu.

6. Muzeum Browaru w Żywcu zostało otwarte z okazje 150-lecia istnienia znanego w całej Polsce browaru. Można tutaj poznać nie tylko historię produkcji tego trunku, ale również przekonać się, jak wygląda praca w browarze na co dzień.

7. Jezioro Żywieckie co roku przyciąga mnóstwo amatorów wodnych sportów i odpoczynku w pięknych okolicznościach z całej Polski. Na miejscu można wynająć łódkę, spędzać całe dnia na plaży albo łowić ryby.

8. Nowy Zamek w Żywcu to klasycystyczny pałac, który został wybudowany w XIX wieku. Powstał w inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Rudolfa i na przestrzeni lat był parę razy modyfikowany. Stanowi on jeden z najbardziej okazałych zabytków regionu.

9. Mini Zoo w Żywcu to miejsce, które świetnie sprawdza się w przypadku rodzinnych wycieczek. Na miejscu można obcować z końmi, podziwiać majestatyczne pawie, a także zobaczyć, jak żyją żółwie i strusie.

10. Stary Zamek w Żywcu to renesansowa budowla, którą rozpoczęto budować w połowie XV wieku. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Miejskie w Żywcu, gdzie można zobaczyć wystawę etnograficzną, będącą częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

11. Prawda to jedna z najczęściej polecanych restauracji w Żywcu, którą warto odwiedzić, będąc w Ujsołach. Szef kuchni serwuje tutaj nie tylko dania regionalne, ale również owoce morza czy pierogi z kaczką w sosie bazyliowym.

12. Park Krajobrazowy Beskidu Małego znajduje się na granicy Śląska i województwa małopolskiego. Jego powierzchnia wynosi niemal 260 kilometrów kwadratowych, a najwyższymi szczytami są tutaj Magurka Wilkowicka oraz Łamana Skała. Wielbiciele spacerów na łonie natury znajdą tutaj odpoczynek od zgiełku miasta i wiele przyrodniczych ciekawostek.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić