Sewilla – 13 Najpopularniejszych Atrakcji 2023

fotografia – Pixabay

Sewilla słynie ze swoich wysokich temperatur powietrza, które potrafią dochodzić do 50 stopni Celsjusza, przez co zwana jest “biegunem ciepła”. Nie należy do najczęściej odwiedzanych miast Hiszpańskich, mimo że posiada wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Całą swoją świetność Sewilla zawdzięcza głównie Kolumbowi, który odkrył nowy świat, przywoził tu mnóstwo złota i głównie dzięki temu nie tylko Sewilla, ale cała Hiszpania stała się mocarstwem.

Mimo że Sewilla jest ogromna, nadaje się do zwiedzania na piechotę, a także rowerem. Do zwiedzania obszarów znajdujących się w dalszych rejonach miasta można dojechać liniami autobusowymi C1, C2, C3 oraz C4, po ścisłym zabytkowym centrum można przemieszczać się linią C5.

1. Metropol Parasol

Setas de Sevilla, czyli grzyby z Sevilli. To projekt nowoczesnej architektury wykonany w 2011 roku, znajdujący się w samym centrum starej części miasta, miał on na celu ożywienie placu, na którym powstał monument. To ciekawa budowla ze względu na swój kształt, który przypomina gigantyczne grzyby. Cel został osiągnięty i stał się najczęściej odwiedzaną atrakcją miasta oraz miejscem, spędzania czasu przez mieszkańców miasta. Drewniana budowla pełni także funkcję punktu widokowego, który można odwiedzić za 3 Euro, znajdziemy tu również restaurację, a w podziemiach – nowoczesne muzeum z wykopaliskami z czasów starożytnych.

2. Katedra Najświętszej Marii Panny

Catedral de Santa María de la Sede i La Giralda.
97-metrowa Katedra w Sewilli, wpisana do UNESCO, to największa gotycka katedra na świecie. We wnętrzu katedry znajduje się sarkofag Krzysztofa Kolumba.
To najbardziej charakterystyczny obiekt w Sewilli. Została wzniesiona na początku XVI wieku na gruzach zburzonego przez chrześcijan meczetu.
Integralną częścią katedry jest oranżeria Patio de los Naranjos, a także wieża z dzwonnicą La Giralda, dawny minaret, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Wstęp do katedry i na Giraldę kosztuje 9 Euro, w cenie biletu jest możliwość w ciągu 7 dni zwiedzenie kościoła Divino Salvado.
Za 15 euro można dołączyć do wycieczki, która podziwia panoramę miasta z dachu katedry oraz zwiedzić grób Krzysztofa Kolumba.

3. Akwarium

Acuario de Sevilla jest obowiązkowym punktem wycieczek z dziećmi, zamieszkuje je ponad 7000 zwierząt podzielonych na 400 różnych gatunków.

4. Rezydencja Alcázar

Pałac Real Alcazar to niezwykle charyzmatyczne zespół pałacowy w Sewilli. Pochodzący z XI wieku, miejsce ze wspaniałymi ogrodami i architekturą.

Alcazar zostało wybudowane za czasów panowania Maurów, pałace powstały głównie za panowania chrześcijan, widać w nich dużo kultury arabskiej, której fanem był król chrześcijański Piotr I.

Tutejsze ogrody są wspaniałe. Pełne są kwitnących pomarańczy, jabłoni, wiśni, smukłych palm, a wszystko to uzupełnione jest licznymi gankami, pawilonami, patiami oraz i fontannami.
Fani serialu “Gra o tron”. Mogli podziwiać go w ekranizacji z 2011 roku.

Wstęp kosztuje 11 Euro, bilety można nabyć online.

5. Dom Piłata

Pałac Casa de Pilatos jest to kompleks pałacowo-ogrodowy, znajdujący się ok. 900 m od Katedry, powstały pod koniec XV wieku. Uznawany za najpiękniejszy Pałac w Sewilli, stał się scenerią do wielu produkcji filmowych. Mimo że jego nazwa sugeruje, iż zamieszkiwał go Poncjusz Piłat, w praktyce odzwierciedlenie historyczne jest trochę inne. Jak głosi legenda odległość Casa de Pilatos do kościoła Cruz del Campo, jest dokładnie taka sama jak z Golgoty do domu Poncjusza Piłata. Właśnie z tego powodu na tej drodze umieszczono czternaście stacji Drogi Krzyżowej.
Otoczony ogrodem i dwupiętrowymi zdobionymi arkadami oraz marmurową fontanną. Dolną części pałacu można zwiedzić, koszt wstępu to 8 Euro, zaś zobaczenie całości kompleksu z przewodnikiem to koszt 10 Euro.

6. Plac Hiszpański

Plaza de Espana, powstał w 1929 roku z okazji wystawy Iberoamerykańskie. Bardzo duży, półkolisty plac znajduje się w pięknym parku Parque de Maria Luisa.

Na placu znajdują się malowidła wykonane na płytkach azulejos przedstawiające wszystkie hiszpańskie prowincje, ich herby i wydarzenia historyczne przedstawione w bardzo ciekawy sposób.

Ten ciąg budowli oddzielony jest od centrum placu kanałem, po którym można pływać wynajętą łódką, koszt wacha się w granicach 6-12 Euro w zależności od rodzaju.

7. GwadaIkiwir

Rzeka dzieląca Sewillę na część wschodnią i zachodnią, jest żeglowna i można po niej pływać np. kajakami. Jeżeli nie ma się własnego, to można wypożyczyć, koszt ok. 1,5 rejsu kajakowego top cena ok. 30 Euro. Atrakcyjne jest także samo nabrzeże rzeki Gwadalkiwir – najprzyjemniejszy odcinek jest pomiędzy Torre del Oro a Puente de Triana, szczególnie wieczorem robi się tu romantycznie.

8. Dawna Fabryka Cygar

Real Fábrica de Tabacos de Sevilla, czyli dawniej fabryka tytoniu i cygar a dziś Uniwersytet w Sewilli. Duża budowla nieopodal Placu Hiszpańskiego. To miejsce, w którym pracowała Carmen, znana ze słynnej opery George Bizet’a

9. Centrum Sevilli

Bardzo duże stare centrum Sewilli pozwala na zwiedzanie stolicy Andaluzji także, spacerując małymi, wąskimi uliczkami. Charakterystyczna wschodnia ornamentyka miesza się tutaj z wieloma stylami i epokami, które są pozostałością dawnych dziejów. Całe centrum można zwiedzić na nogach, podziwiając kamienice i ciasne uliczki Reginy, Santa Cataliny, Casco Antiguo i Centro.

10. Plac Alameda de Hercules

Tętniacy życiem, podłużny plac, pełen barów, restauracji i ludzi, którzy są tu od śniadania do kolacji, a także przychodzą na spacer i spędzać swój wolny czas.

11. Arena Walk Byków

La Plaza de Toros de la Maestranza to niezwykła atrakcja Sewilli, uważaną za najstarszą arenę do korridy. Jej budowę rozpoczęto w 1749 roku. W Hiszpanii nazywana jest także Katedrą Walk Byków – Catedral del Toreo. W środku korridy znajdują się np. kamienne, zdobione cegłami trybuny, na których może zasiąść jednocześnie 14 000 widzów. Obok areny znajduje pomnik Carmen, która niegdyś wzgardziła miłością do José na rzecz sławnego matadora oraz muzeum corridy i torreadorów,
Wstęp do muzeum wynosi 8 EUR. Na pokazy walk byków są dużo droższe i trudnodostępne.

12. Triana

Jedna z najstarszych dzielnic miasta, która przez wiele lat nie była połączona z centrum Sevilli. Rozciąga się wzdłuż rzeki Gwadalkiwir. Zachowała wiele cech z tradycyjnego folkloru miejskiego, najbardziej charakterystycznym elementem są kolorowe domki. Słynie z flamenco, to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto chciałby zobaczyć pokaz tego tańca na żywo.

13. Most Puente de Isabel II

Zwany Puente de Triana to najstarsza tego typu żelazna konstrukcja w całej Hiszpanii. Bardzo ładnie prezentuje się szczególnie oświetlony nocą. Z mostu można podziwiać panoramę miasta, łączy starówkę Sewilli z urokliwą dzielnicą Triana.

4.4/5 - (17 votes)
1 comment
  1. Bardzo ciekawy wpis, faktycznie w Sevilli jest co robić i co zwiedzać! 😉 Warto chociaż raz się tu wybrać i samemu zdecydować, jakie miasto w Andaluzji stanie się ulubionym! Zapraszam również do siebie – i-love-spain.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić