10 Największych Państw w Europie 🗺️

globus
foto – Pixabay

1. Rosja

rosja
foto – Pixabay

Rosja to największe europejskie państwo (a także największe państwo świata), które w rzeczywistości zajmuje obszary dwóch kontynentów: Europy i Azji. Terytorium kraju ma powierzchnię ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje je około 146
milionów ludzi.

Rosja to także kraj bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym. Na dalekiej północy
występują dzikie tereny tajgi i tundry. Po stronie europejskiej znajdują się monumentalne szczytu Uralu i Kaukazu oraz największe jezioro w Europie – Jezioro Ładoga – które znajduje się w pobliżu Petersburga. Stolica Rosji, Moskwa, należy również do jednych z największych miast europejskich.

2. Kazachstan

kazachstan

Kazachstan to ogromne państwo położone na pograniczu Azji i Europy – jest to drugie największe państwo europejskie. Na obszarze ponad 2,7 miliona kilometrów kwadratowych znajdują się piękne niziny, majestatyczne góry (Ałtaj i Tienszan) oraz piękne jeziora – Jezioro Aralskie, Jezioro Bałchasz (cechujące się występowaniem słodkiej i słonej wody) oraz Jezioro Kaindy, które chętnie odwiedzane jest przez turystów szukających niezwykłych, górskich krajobrazów.

Kazachstan słynie jednak nie tylko ze wspaniałej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. To kraj bardzo przyjazny podróżnikom, a kazachska gościnność znana jest na całym świecie. Warto wspomnieć także o lokalnej kuchni – smacznej, sycącej i aromatycznej, bazującej na baraninie i świeżych warzywach.

3. Turcja

turcja
foto – Pixabay

Turcja – Także trzecie miejsce na liście największych państw w Europie zajmuje kraj, który swoimi terenami obejmuje również część azjatycką. To coraz popularniejszy cel wakacyjnych wycieczek wśród turystów z różnych krajów Europy. Na Riwierze Tureckiej znajduje się wiele słynnych kurortów, takich jak Bordum, Side, Belek, Alanya i Antalya.

Jednym z symboli kraju jest region Kapadocja – kraina położona w centralnej części Turcji, gdzie podziwiać można wspaniałe miasta wykute w skałach. Każdego dnia o poranku nad Kapadocją wznoszą się setki kolorowych balonów, które umożliwiają turystom podziwianie „księżycowego” krajobrazu z lotu ptaka. Podczas urlopu w Turcji warto również odwiedzić Pamukkale, czyli fantazyjne formacje skalne w kształcie kaskadowych basenów, które wypełnione są mocno zmineralizowaną wodą.

4. Francja

foto – Pixabay

Francja jest największym państwem Europy, które w całości położone jest na Starym Kontynencie (poza terytoriami zależnymi) .Kraj ten zajmuje powierzchnię ponad 643 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jego stolicą jest Paryż – jedno z najbardziej romantycznych miast świata, w którym warto zobaczyć Wieżę Eiffla, ogromne muzeum sztuki w Luwrze, teatr Mulin Rouge i Katedrę Notre Dame.

Do największych i najważniejszych miast francuskich należą: Marsylia, Lyon, Tuluza i Nicea. Turyści chętnie zwiedzają Prowansję (piękny, klimatyczny region, pełny zabytkowych miasteczek), francuską wyspę Korsykę (położoną na Morzu Śródziemnych w pobliżu włoskiej Sardynii) oraz malownicze Lazurowe Wybrzeże. Symbolem kraju jest, oczywiście, jego kuchnia – wina i sery francuskie uchodzą za jedne z najlepszych na świecie.

5. Ukraina

ukraina
foto – Pixabay

Ukraina to państwo o powierzchni ponad 600 tysięcy kilometrów kwadratowych, które
położone jest w Europie Wschodniej. Graniczy z Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami,
Rosją, Mołdawią i Rumunią, a od południa otaczają je ciepłe wody Morza Czarnego.

Stolicą państwa jest Kijów – ogromna metropolia, którą zamieszkują niemal 3 miliony osób.
Za jedno z najpiękniejszych ukraińskich miast uznawany jest Lwów – miejscowość o dużym
znaczeniu historycznym, położone zaledwie 100 kilometrów od państwowej granicy z Polską.
W XIX wieku był to jeden z najważniejszych ośrodków kulturowo- naukowych, często porównywany z ówczesnym Krakowem. Dziś we Lwowie zobaczyć można wiele zabytkowych budynków: piękny Rynek, majestatyczną Operę Lwowską, Pałac Potockich, Katedrę św. Jura, charakterystyczny Dom Naukowców oraz wiele zabytkowych kościołów, klasztorów i świątyń.

6. Hiszpania

flaga hiszpanii

Hiszpania to piękny, słoneczny kraj, który położony jest w południowo-zachodniej części Europy. Słynie z pięknych, piaszczystych plaż, doskonałej kuchni opartej na owocach morza i pysznych, świeżych warzywach oraz klimatycznych miasteczek, w których czas wydaje się płynąć wolniej. Turyści z całej Europy chętnie wybierają hiszpańskie wybrzeże jako cel swoich wakacyjnych wypraw. Dużą popularnością cieszą się także wyspy położone na Morzu Śródziemnym (Majorka, Minorka, Ibiza) i Oceanie Atlantyckim (m.in. Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote).

Ciekawostką jest, że niemal we wszystkich częściach Hiszpanii obowiązuje sjesta – czas po obiedzie, kiedy to sklepy, restauracje, a nawet urzędy, pozostają zamknięte. Wynika to przede
wszystkim z wysokich temperatur, które panują tu latem w godzinach popołudniowych. Hiszpanie słyną również z zamiłowania do piłki nożnej oraz hucznego świętowania. Do najważniejszych i największych miast Hiszpanii należą: Madryt (stolica państwa), Barcelona, Sewilla, Walencja, Malaga, Bilbao i Alicante.

7. Szwecja

szwecja
foto – Pixabay

Na drugim końcu Europy położony jest siódmy pod względem wielkości kraj na Starym Kontynencie – Szwecja. Państwo to rozciąga się pomiędzy kołem podbiegunowym (na północy) i Morzem Bałtyckim (na południu), graniczy z Finlandią, Norwegią i Danią. Stolicą tego nordyckiego, a zarazem skandynawskiego kraju jest Sztokholm, który położony jest na kilkunastu przybrzeżnych wyspach Bałtyku.

Kulinarnym symbolem Szwecji są… kiszone śledzie. Ten narodowy przysmak serwuje się w
restauracjach, a także podaje podczas świąt i przyjęć okolicznościowych. Szwedzi tak bardzo
uwielbiają kiszone śledzie, że co roku w sierpniu wyprawiają huczny festiwal Surstrommingspremiaren, który równocześnie otwiera sezon sprzedaży tego przysmaku.

8. Niemcy

flaga niemiec

Polacy coraz częściej wybierają Niemcy jako cel krótkich, weekendowych wypadów. Stolica tego państwa – Berlin – to enklawa artystów, wolności i hucznych imprez. Co roku odbywają    się tu różne wydarzenia: imprezy muzyczne, festiwale świateł, noce muzeów (których w samym Berlinie jest całe mnóstwo!) i jarmarki świąteczne.

Niemcy to także kraj niesamowicie zróżnicowany pod względem krajobrazowym: zobaczyć w nim można malownicze kanały Spreewaldu, majestatyczne góry w okolicach Monachium i piękne, kameralne plaże u wybrzeży Morza Bałtyckiego.

Do najważniejszych i największych miast na obszarze Niemiec, poza stolicą, należą:  Monachium, Hamburg, Dusseldorf, Lipsk, Norymberga i Drezno. Warto wiedzieć, że Niemcy to prawdziwy „kraj zamków” – łącznie wszystkich twierdz, pałaców i zamków znajduje się tu przeszło 20 tysięcy!

9. Finlandia

finlandia
foto – Pixabay

Finlandia to nordyckie państwo, które rozciąga się pomiędzy kołem podbiegunowym i brzegami Morza Bałtyckiego. Graniczy z Rosją, Szwecją i Norwegią, a stolicą kraju są Helsinki. To kraj, w którym zwiedzić można ogromne, niemal bezludne tereny, uznawane za jedne z najbardziej dzikich i niedostępnych w całej Europie.

Z pewnością najważniejszym symbolem Finlandii jest… Święty Mikołaj! Według legend to właśnie na obszarze fińskiej Laponii znajduje się siedziba dobrodusznego starca, który obdarza dzieci prezentami w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W Rovaniemi umiejscowiono nawet Wioskę Świętego Mikołaja – wyjątkową atrakcję turystyczną, którą uwielbiają nie tylko najmłodsi podróżnicy.

10. Norwegia

flaga norwegii

Norwegia zamyka zestawienie 10 największych państw Europy – skandynawskie państwo, którego stolicą jest Oslo. Norwegia słynie ze swoich unikalnych krajobrazów: całe zachodnie
wybrzeże poprzecinane jest wspaniałymi fiordami, z których najbardziej znany jest Preikenstolen.

Wśród najpiękniejszych miejsc w kraju, warto wyróżnić także Lofoty: archipelag wysp znajdujący się w południowo-zachodniej części kraju na obszarze Morza Norweskiego, charakteryzujący się skalistym krajobrazem.

Norwegia nie bez powodu nazywana jest „bramą Arktyki”. Na jej terenie znajduje się słynny
Nordkapp (Przylądek Północy) oraz Knivskjellodden – najbardziej wysunięty na północ kraniec Europy. Turyści chętnie odwiedzają także wyspę Spitsbergen, czyli największą wyspę Norwegii, która znajduje się na Morzu Arktycznym – to jedna z najbardziej dostępnych i łatwych do zwiedzania części Arktyki.

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić