22 Ciekawostki o stanie Michigan

Michigan
foto – Pixabay

Michigan kojarzone jest z położeniem wśród Wielkich Jezior i bliskością Kanady, ale ten amerykański stan skrywa kilka ciekawostek, które mogą przyciągnąć do niego kolejnych turystów.

Ciekawostki o stanie Michigan:

1. Leży w regionach Wielkich Jezior i Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych.

2. Państwo uzyskało państwowość 26 stycznia 1837 r., stając się 26. stanem, który przystąpił do związku.

3. Pięć graniczących z nim stanów to Ohio, Wisconsin, Illinois, Indiana i Minnesota (granica wodna).

4. Michigan dzieli się na 83 hrabstwa.

5. Stolicą stanu jest miasto Lansing.

6. Michigan jest jedynym stanem w USA, który składa się z dwóch półwyspów – Dolnego (głównie obszar przemysłowy) i Górnego Półwyspu (słabo zaludniony, ale bogaty w minerały).

7. Michigan ma około 65 000 śródlądowych jezior i stawów. To stawia każdą osobę w stanie w odległości sześciu mil od naturalnego źródła wody.

8. Livonia w stanie Michigan jest uważana za jedno z najgorszych miast z pułapkami prędkości w Ameryce Północnej. W rzeczywistości miasto zostało wymienione na drugim miejscu w tej kategorii przez National Motorists Association (NMA) w 2012 roku. Chociaż może to nie pasować do osób spoza miasta i turystów, wyróżnienie to umieściło Livonia na mapie jako jedno z najbezpieczniejszych miast dla transportu samochodowego w kraju.

9. W stanie znajduje się siedziba trzech głównych firm produkujących samochody (General Motors Corp., Chrysler LLC i Ford Motor Co.) na świecie.

10. Stan jest także miejscem narodzin „Motown Records”, jednej z najbardziej utytułowanych firm muzyki soul.

11. W 1945 roku Grand Rapids stało się pierwszym miastem na świecie, które fluoryzowało wodę pitną. Posunięcie to miało pomóc w walce z próchnicą.

12. W stanie znajduje się również największy na świecie zakład produkcji cementu. Huron Portland Cement Company rozpoczęła produkcję cementu w Alpenie w 1908 roku.

13. Dearborn w stanie Michigan może pochwalić się największą arabsko-amerykańską społecznością w kraju. W mieście znajduje się pierwsze arabsko-amerykańskie muzeum w kraju z mnóstwem eksponatów, wystaw kulturalnych oraz dzieł literackich, artystycznych i rzeźbiarskich. W okolicy znajduje się również pełna różnorodność arabskich i arabsko-amerykańskich sklepów spożywczych, kawiarni, restauracji, lokali rozrywkowych i meczetów.

14. Ukończenie pierwszej linii kolejowej w Michigan miało miejsce w 1836 roku, a pierwsza lotnicza usługa pasażerska została oflagowana w stanie w 1926 roku.

15. Rolnictwo, produkcja i turystyka to główne gałęzie przemysłu generujące dochody w państwie.

16. W stanie znajduje się również firma Kellogg Company, wiodący na świecie producent gotowych do spożycia płatków śniadaniowych. Battle Creek jest jednym z wiodących producentów płatków zbożowych w USA. Miasto nosi przydomek „Cereal Bowl of America”.

17. Michigan graniczy z czterema (Superior, Huron, Michigan i Erie) z pięciu Wielkich Jezior (Superior, Michigan, Huron, Erie i Ontario).

18. Nazwa stanu pochodzi od słowa michi-gama (słowo Chippewa), co oznacza „duże jezioro”.

19. Michigan ma jeden z najdłuższych mostów wiszących na świecie – Mackinac Bridge. Ma długość pięciu mil i łączy Górny Półwysep z innymi częściami stanu.

20. W 1846 r. stan Michigan został pierwszym anglojęzycznym rządem, który zniósł karę śmierci za wszystkie zwykłe przestępstwa.

21. Michigan i Oregon to jedyne dwa stany w USA, które oferują zwrot 10 centów za recykling puszki.
22. Michigan ma również największy na świecie kamieniołom wapienia znajdujący się w pobliżu Rogers City. Jest obsługiwany przez Michigan Limestone and Chemical Company.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej stanu Michigan

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić