15 Ciekawostek o Katedrze Notre Dame

katedra notre dame
foto – Pixabay

Katedra Notre-Dame w Paryżu to gotycka budowla i jedna z najsłynniejszych katedr na całym świecie. Jej nazwa oznacza Naszą Panią i nawiązuje do Matki Bożej, a miejsce to jest odwiedzane przez miliony turystów z całego świata. Co warto wiedzieć o jednym z symboli francuskiej stolicy?

1. Obecna katedra znajduje się w miejscu, gdzie w czasach przedchrześcijańskich stała galijsko-rzymska świątynia na cześć Jowisza. Podczas budowy podziemnej krypty w 1710 roku odkryto tutaj rzeźbioną kolumnę rzymską z czasów Tyberiusza.

2. Tuż przed fasadą obecnej katedry znajdowała się kiedyś katedra Saint-Etienne, będąca najbardziej okazałą i najpiękniejszą świątynią francuską we wczesnym średniowieczu. Została zburzona w 1163 roku, kiedy rozpoczęły się prace nad katedrą Notre-Dame.

3. Katedra jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Paryżu, a turyści mogą się do niej dostać za pomocą ośmiu mostów. Świątynia znajduje się na wyspie Île de la Cité na Sekwanie.

4. Ostatnimi dużymi elementami budowli, jakie powstały, były wieże, które zbudowano dopiero w XIII wieku. Południowa wieża powstawała przez dwadzieścia lat, a północna przez piętnaście. Były to najwyższe konstrukcje w Paryżu aż do czasu, kiedy stanęła w nim wieża Eiffla.

5. Trudno dziś stwierdzić, jak wyglądał oryginalny plan katedry, ponieważ powstawała ona przez ponad 180 lat. W tak długim okresie wielokrotnie zmieniał się zamysł, a nowe możliwości budowlane zwiększały pole do popisu. Ostatcznie katedra była skończona dopiero w pierwszej połowie XIV wieku.

6. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami katedry są trzy rozety, znajdujące się w północnej, południowej i zachodniej ścianie. Oryginalne witraże z zachodniej rozety nie zachowały się do czasów współczesnych, a obecnie widnieją w niej witraże z XIX wieku. Witraże w południowej rozecie składają się z części średniowiecznych oraz dziewiętnastowiecznych.

7. W wieżach katedry znajduje się aż dziesięć dzwonów, z których każde ma swoje imię. Dzwon Emmanuel jest dziś jedynym, który przetrwał okres rewolucji. Ważąca 6 ton Maria poświęcona jest Matce Bożej i znajduje się na niej wizerunek małego Jezusa oraz płaskorzeźba przedstawiająca Pokłon Trzech Króli. Pozostałe dzwony to Gabriel, Anna Genowefa, Denis, Marcel, Etienne, Benoit-Joseph, Maurycy i Jan Maria.

8. Dzwon Emmanuel jest najstarszym dzwonem w Notre-Dame. Został odlany w 1686 roku, a w 1944 roku zyskał miano narodowego zabytku Francji. Dzwon waży około 13 ton, wisi w południowej wieży i słychać go tylko podczas najważniejszych świąt.

9. Główne organy katedry powstały na samym początku XV wieku, jednak do dziś przetrwało tylko 12 piszczałek i element drewnianej konstrukcji. Obecne organy powstały w 1733 roku i zbudował je Francois Thierry, którego rodzina specjalizowała się w produkowaniu tych instrumentów. Są pielęgnowane i poddawane regularnej renowacji.

10. Tuż przed katedrą znajduje się kilometr zerowy, od którego liczy się odległości na drogowskazach i mapach. Jest to ośmiobok wykonany z brązu, na którym wygrawerowano różę wiatrów. Legenda mówi, że każdy, kto stanie obok niego, powróci jeszcze kiedyś do Paryża.

11. Na przestrzeni lat katedrę zdobiły dwie iglice. Pierwsza z nich powstała w pierwszej połowie XIII wieku i miała 78 metrów wysokości. Z czasem jednak stanowiła coraz większe zagrożenie i postanowiono ją rozebrać pod koniec XVIII wieku. Drugą iglicę zbudowano w XIX wieku i to właśnie ona spłonęła w pożarze w 2019 roku.

12. W 2019 roku w katedrze doszło do pożaru, który zniszczył jej dach i doprowadził do zawalenia się iglicy. Kapelan paryskiej straży pożarnej, Jean-Marc Fournier zdołał wówczas uratować niezwykle cenne relikwie korony cierniowej, a także Najświętszy Sakrament.

13. Wstęp do katedry jest całkowicie bezpłatny i co roku odwiedza ją ponad 13 milionów turystów. Jest ona odwiedzana przez ludzi z całego świata częściej niż słynna wieża Eiffla.

14. W 1804 roku Napoleon Bonaparte zaprosił do katedry Notre-Dame papieża Piusa VII, który miał dokonać koronacji Napoleona na cesarza. Jednak w ostatniej chwili wielki przywódca postanowił zmienić plany i sam dokonać koronacji, aby pokazać swoją wielkość i niezależność.

15. Katedra stała się jeszcze popularniejsza dzięki słynnej powieści Victora Hugo, “Dzwonnik z Notre-Dame”, która ukazała się w 1831 roku. Dzwonnik, zwany Quasimodo, został również przedstawiony w słynnej bajce Walta Disneya, która opierała się na powieści.

4.2/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić