Janów Podlaski • Atrakcje 2024 • Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Janów Podlaski to wieś położona w województwie lubelskim w bliskiej odległości od rzeki Bug, która stanowi naturalną granicę z Białorusią. Ciekawostką jest, że ta miejscowość dwukrotnie zdobyła i straciła swoje prawa miejskie. Miastem określa była w latach 1465-1869 oraz 1919-1945. Obecnie Janów Podlaski słynie przede wszystkim z prestiżowej stadniny konnej, która zajmuje się hodowlą koni czystej krwi arabskiej, jednak coraz częściej wybierany jest jako niewielka baza wypadowa do zwiedzania doliny Bugu.

Najważniejsze atrakcje Janowa Podlaskiego

1. Stadnina Koni Janów Podlaski

Założona została w 1817 roku, co czyni ją najstarszą państwową stadniną hodującą konie czystej krwi arabskiej. Podziwiać tu można nie tylko piękne konie, ale również samą klasycystyczną, białą fasadę budynków stajni. W tym miejscu corocznie odbywają się aukcje koni, a najdroższe okazy osiągały kwotę nawet 1,4 miliona Euro.

2. Bazylika Trójcy Świętej

Choć sam budynek bazyliki został wybudowany w roku 1714, początki parafialne w Janowie Podlaskim sięgają XV wieku. Poza samym budynkiem kościelnym, znajduje się tu również seminarium, zabytkowa dzwonnica oraz tereny parafialne.

3. Kościół św. Jana Chrzciciela

Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w roku 1465 roku i przez około 200 lat należał on do dominikanów. Po pożarze, który doszczętnie zniszczył całą budowle, została ona odbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat pełnił rolę cerkwi unickiej i prawosławnej. Obecnie budynek jest ten nieczynny, jednak wciąż można podziwiać jego fasadę.

4. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych

W Janowie Podlaskim znajduje się jeden z oddziałów Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Pobliski Park Krajobrazowy Przełom Bugu to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym regionie Polski. Zajmuje powierzchnię prawie 31 tysięcy ha, z czego na większości występują różnorodne siedliska ptaków.

Atrakcje w pobliżu Janowa Podlaskiego

Choć sam Janów Podlaski jest miejscowością małą, stanowi on doskonałą bazę wypadową do innych atrakcji turystycznych w regionie. Z pewnością warto wspomnieć o Nadbużańskim Szlaku Czerwonym, który liczy 74 kilometry i przemierzyć go można zarówno pieszo, jak i na rowerach.

Sam Bug to również idealne miejsce na zorganizowanie spływu kajakowego wśród przepięknej scenerii. Dodatkowo – po spełnieniu pewnych formalnych wymagań – możemy uprawiać tu również wędkarstwo, jednak należy pamiętać, że wówczas niezbędne jest zgłoszenie się do straży granicznej w celu uzyskania odpowiednich zezwoleń. Zaledwie 11 kilometrów od Janowa Podlaskiego rosną Święte Dęby w Lesie Kijowiec, które są pozostałością po dawnym uroczysku pogańskim. A jeśli interesują nas dawne wierzenia słowiańskie, zobaczyć możemy również Kamienną Babę – kamienną figurę przypominającą kształtem płaski krzyż z szeroką podstawą.

Będąc w Janowie Podlaskim wybrać się również możemy do Białej Podlaskiej, gdzie czeka na nas wiele różnych atrakcji. Znajdziemy tu Muzeum Południowego Podlasia w kompleksie pałacowym Radziwiłłów czy Muzeum Martyrologiczno- Historyczne. Wybrać się tu możemy również do niewielkiej pływalni, która zaopatrzona jest w zjeżdżalnie i sauny.

Jak najlepiej zwiedzać okolice Janowa Podlaskiego? Niewielkie odległości sprawiają, że na co dzień nie potrzebujemy samochodu bo poznać tutejszą kulturę i zwiedzić największe atrakcje. Największą popularnością cieszą się wycieczki rowerowe w okolicach granicznego Bugu – mnogość ścieżek, tras i szlaków sprawia, że zobaczymy najpiękniejsze miejsca tego regionu w kilka dni. To region, który szczególnie rozkocha w sobie miłośników aktywności na świeżym powietrzu oraz wspaniałych naturalnych krajobrazów.

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić